SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
23 Mayıs 2024

Mesane Kanserinin En Önemli Belirtisine Dikkat!

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Mesane Kanserinin En Önemli Belirtisine Dikkat!

Gündem - 23 Mayıs 2024 17:27

İskenderun Gelişim Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Tahsin Çapkın, ‘Mesane Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında mesane kanseri risk faktörleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Tüm kanser hastalarının 5’te 1’inin ürolojik kanser olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Tahsin Çapkın, “Mesane kanseri, ürolojik kanserler içerisinde prostat kanserinden sonra en sık rastlanan kanser türüdür. Erkeklerde, kadınlara oranla 3 kat fazla görülmektedir. Bütün kanser türlerinde olduğu gibi ürolojik kanser türlerinde de erken tanı ve tedavinin önemi hayati boyuttadır” açıklamasında bulundu.

“Sigara, kansere neden olan en önemli önlenebilir risk faktörü”

Mesane kanserinin genel anlamda erken evrede fark edilebildiğini söyleyen Op. Dr. Çapkın, “Mesanedeki kitlelerin yüzde 90’ı kötü huyludur. Sigara kullanımı, bu kanser riskini arttıran etmenlerin başında geliyor. Sanayi sektöründe kullanılan bazı kimyasallar da mesane kanserine neden olmaktadır. Ayrıca; kronikleşen idrar yolu enfeksiyonları, radyasyon tedavileri, sağlıksız beslenme de risk faktörleri arasında yer almaktadır. Bu hastalık; idrarda kan görülmesi, idrar çıkma alışkanlığında değişiklik, kansızlık gibi belirtilerle kendini gösterir. Mesane kanserinin tanı ve tedavisinin en önemli faktör ameliyattır. Öncelikle endoskopik yani kapalı yapılan cerrahiyle mesane tümörü çıkarılır ve daha sonra tedavi planlanır. Tümör fazla yayılmışsa, diğer açık cerrahi yöntemler tercih edilir. Tedavi sonrası da beş yıl takip önemlidir” dedi.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.