SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
8 Nisan 2022

Hataylı Üreticinin Yüzü HBB ile Gülecek

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Hataylı Üreticinin Yüzü HBB ile Gülecek

Gündem - 8 Nisan 2022 14:53

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bereketli Amik Ovası’nın kalbi Kumlu’da hemşehrileri ile bir araya geldi.

Savaş, hem ilçe merkezinde hem de Batıayrancı, Akpınar ve Akkerpiç mahallelerinde vatandaşlara kırsal kalkınma projesinin yeni bir ayağı olan gübre çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Gittiği her yerde büyük ilgiyle karşılanan Savaş, ürettikleri organomineral gübreyi, maliyetine çiftçiyle buluşturmaya başladıklarını söyledi.

Savaş’ın Kumlu’daki ilk durağı Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) ilçe başkanlığı oldu. Burada partililerle bir araya gelen Savaş, ilçedeki üreticilerin yaşadığı sorunlar hakkında partililerin değerlendirmelerini dinledi.

Savaş, daha sonra ilçe merkezindeki esnafı ziyaret etti. Her esnafın kapısını çalan ve dükkân sahipleri ve çalışanlarla sohbet eden Savaş’ın ziyaretleri esnafı mutlu etti. Lütfü Savaş, Kumlu Belediye Başkanı Mehmet Deli’yi makamında ziyaret etti. Deli’nin sıcak ev sahipliğine teşekkür eden Savaş çalışmalarında başarılar diledi.

Başkan Savaş, mahalle ziyaretlerine ilk olarak Batıayrancı’dan başladı. Mahalle muhtarı Ahmet Yılkıran’ın ev sahipliğinde mahalle sakinleriyle bir araya gelen Savaş, hem sorunları dinledi hem de ilçeye yapılan hizmetleri anlattı.

İmkanlar dâhilinde tüm sorunları çözdüklerini açıklayan Savaş, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu her zaman ‘Belediyeler kimseyi dışlamamalıdır” diyor. Biz de hem genel başkanımızın talimatı hem de kendimiz hiçbir ayrım yapmadan herkese hizmet ediyoruz. Pandemi birçok şeyi olumsuz etkiledi. Buna rağmen hizmetlerimize ara vermedik” ifadelerini kullandı.

Mahalle muhtarı Ahmet Yılkıran, Lütfü Savaş’ın tarih yazdığını ifade ederek “Başkanımız yaptıklarıyla bir kez daha tarih yazacak. Hem Hatay Büyükşehir Belediyesi hem de HATSU mahallemizdeki sorunlara gece bile olsa anında müdahale ediyor” diyerek hizmetler için Başkan Savaş’a teşekkür etti.

Lütfü Savaş’ın sonraki durakları Akpınar ve Akkerpiç mahalleleri oldu.

Her iki mahallede de ürettikleri organomineral gübreyi anlatan Savaş, “Bir buçuk yıl boyunca toprağı karış karış analiz ettik. Ürettiğimiz gübrede toprağın ihtiyacı olan elementler var. Kimyasal gübreler toprağı çoraklaştırıyor. Biz ürettiğimiz organomineral gübre ile toprağı yumuşatıp daha verimli hale getirmek istiyoruz” dedi.

Gübre üretimi için kurulan fabrikada günlük 150 ton üretim yapıldığını söyleyen Savaş, “Üç çeşit gübre üretiyoruz. Ürettiğimiz gübreyi mal ettiğimiz fiyata satmak zorundayız. Çünkü kısıtlı bir bütçeyle bu işin devamlılığını sağlamaya çalışıyoruz. Kar amacı gütmüyoruz. Amacımız dar gelirli çiftçimize yardım etmek” açıklamalarında bulundu.

Lütfü Savaş, kırsal kalkınma projesinde bugüne kadar 10 bin 200 aileye ulaştıklarını söyledi. Hedeflerinin 20 bin aileye dokunmak olduğunu sözlerine ekleyen Savaş konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi:

“Ulaştığımız 10 bin 200 aileye tohum, fide ve fidan veriyoruz. Tatlı patates, maydanoz, dereotu, badem, alıç gibi ürünleri ürettirip onlardan satın alıyoruz. Biz de onların bu ürünlerine katma değer ekleyerek satıyoruz. Günlük 1 ton ürün kurutuyoruz. Yakında bu kapasiteyi 20 tona çıkaracağız. Üreticilerimizin satamadığı elma ve portakal gibi meyveleri kurutup satacağız. Çünkü dünya artık kuru ve paketlenmiş gıdaya yöneliyor. Türkiye’nin maydanoz ihtiyacının yüzde 70’ini Hatay karşılıyor ama kurutulmuş maydanozu Mısır’dan alıyoruz. Amacımız hep birlikte üretimi ve üreticimiz kalkındırmak.”

Lütfü Savaş’a ziyaretlerinde CHP Kumlu İlçe Başkanı Ali Çimer eşlik etti.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İskenderun Belediyesi tarafından Üniversiteye hazırlanan öğrencilere destek olmak amacıyla, İskenderun'da okuyan tüm lise öğrencilere yönelik ücretsiz YKS hazırlık deneme sınavı yapıyor. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı deneme sınavına katılacak tüm öğrencilere ...
Uzun süre aynı pozisyonda oturmanın çeşitli rahatsızlıklara neden olabileceğini ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Doğan Değirmenci, peroneal sinir sıkışmasının en önemli belirtisinin ayakta ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, geçtiğimiz günlerde aile büyüğü Mahmut Uygun’u kaybeden Mega Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Uygun’a taziye ziyaretinde bulundu. Mega Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin ...
Cumhur İttifakı İskenderun Belediye Başkan Adayı Mehmet Dönmez, Sarıseki'de coşkuyla karşılandı. Yediden yetmişe her kesimden insanın bağrına bastığı Dönmez, "Kimse merak etmesin! Büyükşehir ve İskenderun Belediyesi'ni kazanarak, hizmet nasıl yapılırmış herkes ...
İskenderun İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Nazmi Ceylan, önemli açıklamalarda bulundu. Ceylan, yaptığı projelerin İskenderun’u nasıl yöneteceği konusunda vatandaşlar için bir örnek teşkil etmesi gerektiğini belirterek, özellikle deprem bölgesinde inşa ...
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, 18. Meslek Komitesi ve İskenderun Sigorta Acenteleri Derneği (İSADER)  İş Birliği İle Düzenlenen Sigortacılık Eğitimleri Sona Erdi ‘İhtiyacınız olduğunda alamayacağınız ‘Tek şey Sigortadır’ bilinci ile hareket ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.