Mega Haber
Takip Et!
17 Ocak 2022

DASİFED Ödüllü Fikir Maratonu Başladı

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
DASİFED Ödüllü Fikir Maratonu Başladı

Gündem - 17 Ocak 2022 12:29

Ortak akıl ile bölgesel kalkınmaya odaklanan TÜRKONFED yürütücülüğündeki Bölgesel İş Ağları Projesi DASİFED Fikir Maratonu başladı. DASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Gülay GÜL, “Erkeğin Sloganı?”, “Okuldan İşe”, “İşe Göre Eğitim” olmak üzere üç farklı alanda www.fikrimiz.org platformundan gerçekleştirilen fikir maratonu ile bölgenin yaratıcı enerjisinin bölge kalkınmasına dahil edildiğini, böylelikle katılımcılık ve kapsayıcılık sağladıklarını belirtti.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) üyesi federasyonların kapasitelerini geliştirip, sivil toplum bilinci ile sivil toplum kuruluşlarının kapasitesini artırarak, ortak akıl ile bölgesel kalkınmayı hedefleyen Bölgesel İş Ağları Projesi (BİA Projesi) kapsamında; Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) üye dernekleri, TR63 Bölgesi (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, Kalkınma Ajansı, kamu kurum temsilcileri, Geleceği Paylaş Sivil İnisiyatifi ve Videa Bilişim tarafından bütünsel yaklaşım ile tasarlanan sentez toplantılarında bölgesel sorunları ve çözümleri masaya yatırdı.

Ortak akıl ile belirlenen sorunlara, başta gençler olmak üzere, bölge insanının fikirlerini alarak, bölgesel kalkınma odaklı projelerin geniş kitleleri kapsaması adına başlatılan fikir maratonunda en yaratıcı ve yenilikçi fikirler TÜRKONFED ve DASİFED Seçici Kurulu tarafından ödüllendirilecek.

DASİFED’de Hedef: Ortak akıl ile bölgeye artı değer katmak ve çözümün parçası olmak

Sekiz üye derneği, 1500’e yakın gönüllü iş insanının yer aldığı DASİFED’in ortak akıl oluşturmak ve kapsayıcılığı artırmak amacıyla fikir maratonunu başlattığını belirten DASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Gülay GÜL, “DASİFED yerelden bölge ve ülke ekonomisine katkılarını sürdürerek “Bölgesel Kalkınmada Yerel Dinamikler” ile kalkınmada öncü ve birleştirici rol oynamaktadır. Bölgemizin sorunlarının çözümünde uygulanabilir, yaratıcı ve sürdürülebilir fikirler arasından seçici kurulumuzun belirlediği her kategoriden beş olmak üzere toplam 15 fikir ödüllendirilecek. Üç gün süren sentez toplantıları sonrasında bölgemize ait sorunları ve çözümleri üye derneklerimiz, STK’lar, üniversiteler, kalkınma ajansı, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşlarından katılımcılar ile değerlendirdik. Ortaya çıkan çözüm odaklı sonuçları projelendirmek ve bölgemizin gelişimine katkı sağlayacak uygulanabilir fikirleri hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Katılımcılığı ve Kapsayıcılığı Artırmak için Dijital Bir Araç: Fikrimiz.Org

“Güçlü Kurum, Güçlü Bölge” ve “Güçlü Bölge, Güçlü Sivil Toplum” mottosu ile hayata geçirilen BİA projesi kapsamında, www.fikrimiz.org platformu üzerinden, dijital ortamda farklı kesimlerden toplanan fikirler bağımsız olarak değerlendiriliyor.

Her kategoride beş yaratıcı fikrin ödüllendirileceği fikir maratonunda elde edilen sonuçlar DASİFED’in bölgesel kalkınma projelerinde yön gösterici olacak.

3 Yarışma ile DASİFED Fikir Maratonu Başladı

Ortak akıl ile bölgede ekonomik, kültürel ve sosyal kalkınmayı hedefleyen projeler geliştirilmesi, toplumun yaratıcı enerjisinin tüm aşamalara dahil olabilmesi ve katılımcılığı arttırmak amacıyla www.fikrimiz.org platformu üzerinden genel katılıma açık düzenlenen DASİFED Ödüllü Fikir Maratonu üç ana temada başladı.

Erkeğin Sloganı Ne olurdu?

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği sadece kadınları ilgilendiren bir sorun değil, bir insan hakları konusudur. Peki kadının hayatın her alanına aktif katılımını güçlendiren ve toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan bir kampanya yapılsaydı ve bunu erkekler yürütüyor olsaydı kampanyanın sloganı ne olurdu?

Okuldan İşe: Mesleki ve Teknik Liselerin Algılarını Nasıl Yükseltebiliriz?

İstihdama kısa sürede katılabilecek nitelikli bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Mesleki ve Teknik liseler maalesef daha az tercih edilmekte. Bunun bir sebebi de algı sorunu. Oysa iş dünyasının buradan gelecek kalifiye işgücüne çok ihtiyacı var. Peki sence toplumda bu okulların algısını yükseltebilmek için ne yapmalıyız?

İşe Göre Eğitim için Nasıl Bir İlişki Kurulabilir?

Mesleki ve teknik liselerden mezun olanların çok azı (%5) eğitimini aldığı iş kolunda çalışıyor. Bu okullar ve ilgili uzmanlık alanlarında iş yapan firmalar arasında iki tarafa da faydalı bir ilişki nasıl geliştirilebilir? Yaratıcı bir fikrin var mı?

TÜRKONFED; BİA projesi kapsamında MEVLANASİFED (Konya, Karaman) ve TRAKYASİFED (Tekirdağ, Kırklareli, Edirne) federasyonlarının sorumluluk alanı olan bölgelerde özel sorunların çözümü için yaratıcı fikirleri toplamaya beş ay süre ile devam edecek.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

“Rahmet, merhamet ve bereket ayı mübarek Ramazan-ı Şerif’i geride bırakarak; yaralarımızı devlet-millet el ele, omuz omuza vererek dayanışmayla sardığımız, muhabbetle kucaklaştığımız bir bayrama daha kavuşmuş bulunuyoruz. Bayramlar, toplumsal barış, sevgi, dostluk ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bir ...
İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, Ramazan Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Birlik, beraberlik, sevgi ve kardeşlik duygularının yoğun olarak yaşandığı rahmet ...
Arsuz İş İnsanları Derneği (ARİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ağır, 10 Nisan Polis Haftası dolayısıyla Arsuz İlçe Emniyet Müdürü Hasan Gün’ü makamında ziyaret etti.Polis Teşkilatının kuruluşunun 179’ uncu yılı ve ...
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Hatay’a gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Antakya ilçesi EXPO yerleşkesinde bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk’e ziyarette bulundu. Başkan Öntürk’ü makamında ziyaret ...
İyi Parti Arsuz Belediye Başkan Adayı Süleyman Sırrı Bahadırlı, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’ne ‘teşekkür’ ziyaretinde bulunarak, 31 Mart yerel seçimlerini değerlendirdi. Bahadırlı, "Seçimi kazanan CHP’li Belediye Başkanı Sami Üstün’ü kutlayarak, başarılar ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.