SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
5 Ekim 2020

İSTE’yince Oluyor!

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
İSTE’yince Oluyor!

EğitimGündem - 5 Ekim 2020 18:05

“Dünya’ya açılmaya devam eden İSTE, Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı tarafından akredite edildi”

Dünyanın 22 farklı ülkesinden 620 uluslararası öğrencinin eğitim gördüğü İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) dünya genelinde büyüyen bir üniversite olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı tarafından akredite edilen İSTE, Ürdün’lü öğrencilere de kapılarını açmaya hazırlanıyor.

YÖK’ün Hedefleri Doğrultusunda Çalışmalar Devam Ediyor

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının (YÖK) “2018-2022 Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesi” nin ilk hedefi olan “Nitelikli uluslararası öğrenci sayılarının arttırılması” hedefi doğrultusunda İSTE çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. İSTE Rektörlüğü’nün girişimleriyle Ürdün Haşimi Krallığı Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı’yla yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı ve İSTE’nin lisans düzeyindeki programları Ürdün’de akredite oldu. Bu akreditasyon ile İSTE, Ürdün Devleti tarafından tanınan yükseköğretim kurumları arasına girerken, önümüzdeki süreçte Ürdün’lü gençler üniversite eğitimlerini İSTEmeleri halinde İSTE’de sürdürebilecekler.

Uluslararası İşbirliği Artırılıyor

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan ve “Uluslararası İşbirliklerini ve Hareketliliği Arttırmak” amacında olduklarını ifade eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci; “Hareketliliklerin arttırılabilmesi için de en önemli unsurların başında üniversitemize daha fazla sayıda nitelikli uluslararası öğrenci çekebilmek ve bu yönde çalışmalar yapmak gelmektedir” diye konuştu.

İSTE’yince Hedeflere Ulaşılıyor

Rektör Depci; “Üniversitemizin 2020-2024 Uluslararasılaşma Strateji Belgesinde belirtilen en başlıca hedeflerinden biri olan “Üniversitedeki yabancı öğrenci sayısını arttırmak” hedefiyle de örtüşen bu hamlemizle, İSTE’nin hedef/odak ülkeleri arasında yer alan Ürdün Devlet’i ile daha yakın ilişkiler kurmamızı sağlayacağına inanıyoruz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

İSTE’yen Ürdünlü Gençler İSTE’li Olabilecek

“Bu akreditasyon sayesinde, İSTE tarafından verilen diplomaların Ürdün Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı nezdinde tanınırlığı olacaktır. Bu durum ise İSTE’nin Ürdünlü öğrenciler tarafından tercih edilebilirliğini arttıracaktır. Üniversitemiz kurulduğu günden bu güne uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmakta ve her geçen yıl artan uluslararası öğrenci sayısıyla uluslararasılaşma stratejisinde kendisine koyduğu hedeflerin gereklerini bir bir yerine getirmektedir.”

İSTE-Tömer Kuruldu

Açıklamasında “İSTE’ye gelen ve Türkçe dil bilgileri, öğrenimlerini İSTE’de devam ettirebilecek düzeyde olmayan öğrencilere Türkçe’yi ve Türk kültürünü öğretmek için bu yıl İSTE-TÖMER (Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi)’ni kurduklarını” belirten İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci; “İSTE-Tömer Merkezi Müdürü olarak da birimle uyumlu olarak çalışmalar gerçekleştirebilmesi adına, yabancı dil uzmanı bir Öğretim Üyesinin atamasını geçtiğimiz günlerde yaptıklarını” kaydetti.

Rektör Depci; “Kendisinin başarılı işlere imza atacağına inanıyoruz. Burada eğitim gören öğrencilerimiz dil sorunlarını bu merkezle aşacak ve İSTE’ye gelecek öğrencilerimiz için dil sorunu çözülmüş olacak. İskenderun’a gelen her uluslararası öğrenci İSTE’nin gelişimine katkı sağlayacaktır. Yükseköğretimde uluslararasılaşmanın önemi ele alınırken konuya pek çok açıdan yaklaşmak mümkündür” dedi.

Ülke İlişkilerine Katkı Sağlanıyor

İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci sözlerini şöyle sürdürdü: “Uluslararasılaşmanın sağladığı yararlar bağlamında akademik ve bilimsel etkileşim aracı olma; dış politika, kamu diplomasisi ve kalkınmada işbirliği aracı olma; ülkeler ve kültürler arası etkileşim aracı olma ve ekonomik fayda kaynağı olma biçiminde gruplanabilecek yararlar en fazla ön plana çıkanlardır.

Uluslararasılaşma, kamu diplomasisine de önemli katkılar sağlamaktadır. Uluslararası öğrenciler ülkelerine döndüklerinde üst düzey görevlere gelebilmekte ve ülke politikasının belirlenmesinde söz sahibi olabilmektedirler. Gerek dış politikada gerekse kamu diplomasisi ve kalkınma alanlarında ülke menfaati gözetilmesinin önde geldiği bilinmektedir.

İki Ülkeye de Katkılar Sağlıyor

Bu çerçevede uluslararası öğrencilerin, öğrenim gördükleri ülkeyle olan duygusal bağlarının yaşam boyu sürdüğü ve bunların ülke menfaatlerini iki ülke (kendi ülkesi ve eğitim aldığı ülke) ekseninde gerçekleştirmeye meyilli oldukları olgusu genel kabul görmektedir. Dolayısıyla bir ülke bir başka ülkenin nitelikli insan kaynağını yetiştirmekle aslında hem kendi ülkesinin hem de diğer ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak bir birey yetiştirmiş olmaktadır.”

Hayırlı Olsun

İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci açıklamasının son bölümündeyse bu sürecin aşamalarında görev yapan çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu düşüncelerle bu yeni gelişmenin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, bu sürece katkı sunan özverili çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İSTE her geçen gün büyümeye devam edecektir.”

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Mega Radyo’da canlı yayınlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ Programının canlı yayın konuğu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yılmaz Şahutoğlu, genel cerrahi olarak verdikleri hizmetlerden ve Meme Kanseri Farkındalık Ayınedeniyle meme kanserinde erken ...
Bulgaristan'ın Veliko Tırnovo kentinde online olarak düzenlenen Uluslararası Müzik Yarışması'nda üçüncülüğü elde eden Ceren ve Ceylan Yılmaz kardeşler, Türkiye’yi başarıyla temsil etmenin mutluluğunu yaşıyor. Aksaray'da yaşayan 9 yaşındaki keman çalan kardeşi ...
Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile birlikte Arsuz Mahalle Muhtarları ile bir araya geldi. Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile birlikte, ...
İl genelinde toplu taşıma araçlarını kullanarak seyahat eden vatandaşların can ve mal güvenliğini düşünen Hatay Büyükşehir Belediyesi bu konudaki çalışmalarına devam ediyor. Vatandaşlardan gelen talep ve ihtiyaçlara dönük hizmetler üreten Büyükşehir ...
‘Dünya Menopoz Günü’ dolayısıyla açıklamada bulunan İskenderun Palmiye Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emine Çelik, kadınların menopoz sürecini sağlıklı bir şekilde atlatabilmeleri için doktor takibinin önemini vurguladı. Menopoz ...
Türkiye Hentbol Federasyonu Erkekler 1. Ligi'nde mücadele eden HBB Erkekler Hentbol Takımı 3'te 3 yaptı. 18 Ekim Pazar günü Yüreğir Spor Salonu'nda Adana Seyhan Belediyespor takımına konuk olan mavi beyazlılar, maçtan ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.