SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
17 Haziran 2020

Arsuz’da Kayısı Hasadı

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Arsuz’da Kayısı Hasadı

Gündem - 17 Haziran 2020 18:24

Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Kurtbağı Kayısı’nın ilk hasadını gerçekleştirdi.

Kaymakam Musa Sarı ,Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Arsuz İlçe Müdürü Serkan Yılmaz, Arsuz Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Ali Kılınç ile birlikte önce yüzyıllardır yanan Yanartaşlara yürüdü. Daha sonra Kurtbağı’nda kayısı üreticileri ile biraraya gelerek hasat ve ürün hakkında bilgiler aldı.

Kaymakam Musa Sarı, ilçede her yıl gerçekleşen Kurtbağı Kayısı Festivali’nin corona tedbirleri kapsamında iptal edildiğini söyleyerek, ‘Hatay’ın cennet köşesi Arsuz, turizmin yanı sıra, verimli topraklara sahip önemli bir tarım ilçesidir. Kurtbağı Kayısımız, lezzeti ile nam salan bir ürünümüzdür. Kayısımızın tanıtımı ve ilçemize sağlamış olduğu katma değer noktasında her yıl festivalle taçlandırdığımız kayısımızın hasadını bu yıl bakanlığımızın aldığı tedbirlere uyarak gerçekleştiriyoruz. Kayısımızın lezzeti, başka bir yerde yok. Hasat sezonumuz hayırlı ve bereketli olsun” dileyerek, üreticilere bol kazançlar diledi.

Kaymakam Sarı ayrıca, her yıl yaklaşık 10 bin ton üzerinde kayısı hasadının yapıldığı Arsuz’da bu yıl rekoltenin biraz düşük olduğunu, bu yıl hasadın az olduğunu ancak fiyatın geçen yıla göre daha iyi olduğunu ifade etti.

Arsuz’un Türkiye’nin en iyi kayısı merkezlerinden biri olma yolunda hızla ilerlediğine dikkat çeken İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, ilçenin Kurtbağı, Derekuyu, Karagöz, Üçgüllük Ada Mahalleleri gibi belirli bir bölgesinde yetişen kayısının aroması ve büyüklüğü ile fark yarattığına dikkat çekti.

Çolakoğlu,  Arsuz kayısısının çok meşhur olduğunu, ilçenin de kayısıda iddialı olduğunu sözlerine ekledi.

Toplantıya iyi bir ev sahipliği yapan Kurtbağı Mahallesi Muhtarı İhsan Kızıldağ, kayısının mahallelerinin simgesi olduğunu belirtirken, korona nedeniyle aldığı önlemlerle de takdir edildi.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.