SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
3 Haziran 2020

Büyükçat ile Aknehir Mahalleleri Birleşti

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Büyükçat ile Aknehir Mahalleleri Birleşti

Gündem - 3 Haziran 2020 11:11

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Defne ilçesine bağlı Büyükçat Mahallesi ile Aknehir Mahallesi’ni birbirine bağlayan köprünün açılış törenini 2 Haziran Salı günü gerçekleştirdi.
Gerçekleştirilen açılışa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra CHP Hatay Milletvekilleri İsmet Tokdemir, Suzan Şahin ve Mehmet Güzelmansur, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, HBB Genel Sekreteri Nihat Tazeaslan, HBB Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık, HBB daire başkanları, CHP Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar, CHP il ve ilçe yönetimi, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve birçok vatandaş katılım gösterdi.
Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerin anısına durulan bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile program başladı.
Köprü hakkında teknik bilgi veren HBB Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları, “Yapımını tamamladığımız köprü Defne ile Samandağ ilçesini bağlamaktadır. Yaklaşık 10 bin insanımızın kullanabileceği güzergâh oluşturduk. Köprü ile inşallah kazaların önüne geçmiş olacağız ve mesafeyi kısaltmış olacağız. Köprümüz yaklaşık 70 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindedir. Zemin koşulları sebebi ile fore kazık sistemini kullandık. Defne ve Samandağlı vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, köprünün Defne ve Samandağ arasında gönül köprüsü üstlendiğini belirtti.
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, bu bölgenin gerçekten de bu köprüye ihtiyacı vardı. Her iki kardeşlik bağı mevcut. Bu köprü ile bu bağın güçleneceğine yürekten inanıyorum. Hatay Büyükşehir Belediyesinin gerçekleştirdiği hizmetlere devam edeceği inancımız tamdır.
Hatay CHP İl Başkanı Ramiz Parlar, “Yıllardır AKP iktidarının sürdürdüğü yanlış politikalar sonucu ekonomik sıkıntılar içerisinde kıvranan Türk halkı en son pandemi süreci ile çok daha büyük sıkıntılara girmiştir. Yokluk ile açlık ülkemizde en önemli gündem maddesi haline gelmiştir. Bu durumda Cumhuriyet Halk Partisi belediyeleri tüm engellemelere rağmen kendi görevlerini ihmal etmeden halkın yanında olmuşlar ve halka yardımlar etmeye devam etmişlerdir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak belediyelerimizden gurur duyuyoruz.
Hatay’ın 15 ilçesindeki gönül köprüleri kuran Başkan Savaş’ın hizmetlerinden dolayı gurur duyduğunu belirten CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay’daki hizmetlerin devam edeceğini ifade etti.
Hatay’ın 15 ilçesine eşit baktıklarını ve hizmet noktasında eşit davranıldığını ifade eden CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir ve CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Başkan Savaş’a çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
Hatay’da önce huzur daha sonra hizmet anlayışı ile hareket ettiklerini vurgulayarak konuşmalarına başlayan Başkan Savaş, Hatay’ın 15 ilçesinde gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında önemli bilgiler paylaştı.
Konuşmalarının devamında Başkan Savaş, “ Büyükşehir Belediyesi ve HATSU olarak müthiş işler yapıyoruz. İmkânlarımız ile birlikte yetenek, beceri ve azmimizi birleştirerek halkımıza hizmet ediyoruz. Hatay’ın biriken birçok sorunu var. Bunlardan bir tanesi de altyapı sorunu. Altyapımızı tamamladığımız da yol çalışmalarımıza da başlayacağız. Sorunlarımızı radikal çözümlerle gidermeye çalışıyoruz” dedi.
Konuşmalarının devamında Başkan Savaş, “Defne ilçemize Hanna, Balıklıdere ve Aknehir olmak üzere 3 köprü yaptık. Ayrıca 118 km sathi kaplama, 110 km beton asfalt, 638 bin metre kare kilitli parke, 20 adet menfez, 1180 metre betonarme duvar, 6466 metre taş duvar, 1 adet battı çıktı, 1 adet labaratuvar kompleksi ve zabıta ek binası, 1 adet, sentetik çim futbol sahası2 adet, heyelan ıslah çalışması, 46 adet mezarlık çevre düzenlemesi, 33 eğitim kurumumuzun tadilatını gerçekleştirmişiz.
2014 yılından itibaren Defne ilçesindeki gerçekleştirdikleri çalışmaları açıklayan Başkan Savaş, “Defne ilçesine 2014’ten itibaren 14 adet sondaj açıldı. Akdeniz, Armutlu, Aşağıokçular, Sümerler ve Elektrik Mahallelerinin içmesuyu şebekelerini döşedik. Turunçlu Mahallesi terfi merkezi, 2 adet depo ve şebeke döşemeleri gerçekleştirdik. Bakım ve onarım çalışmaları kapsamında 110 km ve kanalizasyon hattı 91 km olmak üzere çalışmalarımız oldu” dedi.
Bu sene Sonbahar ayında başlayacağı altyapı çalışmalarını da açıklayan Başkan Savaş, “ Harbiye içme suyu inşaatı, Çekmece Mahallesi kanalizasyon inşaatı, Çekmece Mahallesi içme suyu inşaatı ve Yeşilpınar içmesuyu inşaatı, olmak üzere toplamda bu sene içerisinde altyapıya yapacağımız yatırım 119 Milyon’dur” dedi.
Defne ilçesi ile ilgili hazırlanan projeleri açıklayan Başkan Savaş, “Atıksu arıtma tesisi, Aşağıokçular, Orhanlı, Subaşı, Dursunlu, Koçören, Çınarlı, Büyükçat, Çökek, Hancağız, Hüseyinli, Meydancık, Özbek, Tavla, Toygarlı, Özengili, Ballıöz, Çekmece, Turunçu, Bahçeköy, Balıklıdere, Değirmenyolu, Döver, Güneysöğüt, Samankaya, Sinanlı, Yeniçağ Mahallelerinin kanalizasyon projemiz bitti” dedi.
Başkan Savaş, Çekmece, Yeşilpınar, Gümüşgöze, Tavla, Meydancık, Güneysöğüt Mahallelilerinin içme suyu şebekelerinin projelerinin hazır olduğunu belirtti.
Konuşmasının devamında Samandağ’a kazandırdığı hizmetleri açıklayan Başkan Savaş, “Samandağ ilçemize 158 km sathi kaplama, 69 km beton asfalt, 22 km stabilize yol, 496 bin metre kare kilitli parke taşı, 36 adet menfez, 603 metre betonarme duvar, 3590 metre taş duvar, 3 adet köprü, şehir merkezine katlı otopark, 34 adet mezarlık düzenlemesi, 28 adet eğitim kurumunun tadilatı ve 19 ibadethanede tadilat gerçekleştirdiklerini belirtti.
Samandağ’a şimdiye kadar yapmış oldukları altyapı hakkında bilgi veren Başkan Savaş, “ “13 adet sondaj kuyusu, Tekebaşı içme suyu terfi merkezi ve terfi hattı deposu, bakım ve onarım kapsamında döşenen 122 km içme suyu hattı, Mızraklı Mahallesi’ne 3300 metre kanalizasyon hattı döşemesi, 1 adet atık su arıtma tesisi, bakım ve onarım kapsamında 64 km kanalizasyon hattı döşemesi, Samandağ içme suyu şebeke inşaatımız başladı ve çalışmalarımız devam ediyor. Bugüne kadar Samandağ’a yaklaşık 91 Milyon altyapı yapmışız” dedi.
Başkan Savaş, “ Samandağ’a Eylül ayı başlamayı planladığımız söz verdiğimiz altyapı çalışmalarımız var. Mağaracık Mahallesi içmesuyu ve kanalizasyon inşaatı, Mızraklı, Koyunoğlu, Kuşalanı, Sutaşı ve Tekebaşı mahallerinde kanalizasyon inşaatı, , Samandağ içme suyu inşaatı, Mızraklı, Koyunoğlu, Kuşalanı, Sutaşı, Tekebaşı ve Çöğürlü Mahallesi içme suyu inşaatı çalışmalarımız var. Bu sene yapacağımız yatırım 109 Milyon” ifadelerini kullandı.
Ayrıca hazır olan projeleri da açıklayan Başkan Savaş, “ Tekebaşı içme suyu projesi, Tekebaşı, Sutaşı, Çöğürlü, Kuşalanı, Koyunoğlu, Mızraklı, Yeşilköy şebekelerinin projeleri bitti. Tavla Mahallesi, Karaçay, Tomruksuyu ve Mağaracık mahalleleri içme suyu şebekesi projesi bitti. Kanalizasyon projeleri olarak da Ataköy, Avcılar, Çanakoluk, Değirmenbaşı, Fidanlı, Karaçay, Tomruksuyu, Uzunbağ, Yaylıca, Çöğürlü, , Gözene, Meydan, Subaşı, Tekebaşı, Kapısuyu, Mağaracık ve Vakıflı Mahallelerimizin projeleri bitmiştir” dedi.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde İskenderun için AK Parti’den Aday Adaylığını açıklayan Adnan Deliveli, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’a nezaket ziyaretinde bulundu. İskenderun'a hizmet için belediye başkan aday adaylığını açıklayarak dosyasını ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ı misafir etti. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ...
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, Karaağaç Asri Mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı. Mansuroğlu, için CHP ilçe teşkilatında cenaze töreni düzenlendi. Törene, Mansuroğlu’nun ailesi ve yakınlarının yanı sıra, CHP Hatay ...
İskenderun Gelişim Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Yılmazer, genellikle; ağız ve genital bölgede yaralar, göz iltihabı ve cilt problemleri gibi belirtilerle kendini gösteren behçet hastalığı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Doç. ...
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantısı Antakya Kisecik mevki HBB Yerleşkesi A Blok’ta bulunan Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Hatay Büyükşehir Başkan Vekili Fedai Yücedal başkanlığında toplanan mecliste gündeme alınan ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü’nü sivil havacılık temsilcileri ile öğrencileri buluşturan konferanslarla kutladı. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü’nü sivil havacılık temsilcileri ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.