SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
29 Temmuz 2022

‘İTSO’da Avrupa ile Türkiye arasındaki Ekonomi Ele Alındı’

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
‘İTSO’da Avrupa ile Türkiye arasındaki Ekonomi Ele Alındı’

EkonomiGündem - 29 Temmuz 2022 13:59

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası temmuz ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Okan Belli Başkanlığında gerçekleştirildi.

 İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası temmuz ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Okan Belli Başkanlığında video konferans ile gerçekleşirken, meclis üyelerinin bazıları ise şehir dışında olmaları nedeniyle video konferans ile meclis toplantısına katılım sağladılar.

Temmuz ayı meclis toplantısında söz alan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Türkiye ile Ülkemiz arasında son yaşanan ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

Avrupa’nın para birimi Euro, tüm dünya ticaretinde geçerliliği olan ve genel kabul görmüş bir para birimi olduğuna dikkat çeken İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz Konuşmasında; Avrupalı ülkeler bastıkları parayla, hem iç borçlarını hem de dış borçlarını ödeyebildikleri gibi, doğalgaz, petrol, altın ve buğday gibi her türlü mal ve hizmeti dünyanın her yerinden satın alabilmektedirler.

Paraları, rezerv para statüsünde olduğu için, uluslararası alışverişlerde Euro, sorgusuz sualsiz kabul edilmektedir. Avrupalılar kendi paraları dışında bir para birimini, yatırım aracı olarak kullanmaya gerek duymuyorlar O nedenle bankada mevduat olarak kendi paralarını tutuyorlar ve hiçbir işlemlerinde başka bir parayı kullanma ihtiyacı duymuyorlar Dolayısıyla Avrupa’nın enflasyonuyla paralarının dış değeri arasında sıkı bir bağ bulunmuyor. Avrupa’daki enflasyonun sebebi daha çok para arzının yükselmesinin yarattığı talep artışından ve enerji ve emtia fiyatlarında uluslararası fiyatların yükselişinin maliyetlerde yarattığı artıştan kaynaklanıyor. Bu sebeple faizi düşük tutabiliyorlar ve onların faizi düşük tutmasının, paralarının dış değerine etkisi oldukça sınırlı kalıyor. Tüm bunlara rağmen 11 yıl aradan sonra faiz artırımı karar aldılar.

Muhtemelen bir süre sonra Ukrayna savaşının sona ereceğini ve enerji fiyatlarının düşeceğini, tedarik zincirinin onarılacağını ve emtia fiyatlarının normale döneceğini ve dolayısıyla enflasyonun düşeceğini umuyorlar.

Özetle Avrupa’nın faizi artırması enflasyonla yani paralarının iç değerinin düşüşüyle mücadele için, bizim faizi artırmamız öncelikle kuru tutmakla ve sonra enflasyonla mücadele için gerekli olmaktadır. Bizde faiz artık yalnızca enflasyonla değil sürekli yükselerek enflasyonu besleyen kurla mücadelenin bir aracı haline gelmiştir” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı Meclisine konuşmacı olarak katılan Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı  Huriye Özener, markalaşma, marka tescili, markaların önemi ve İTSO’nun girişimleri ile Coğrafi İşaretler baş vurusu kabul edilen ürünler hakkında bilgiler verdi.

Geçtiğimiz aylarda İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasının girişimleri ile, Belen Kömürçukuru Bekmezi, Kaytaz böreği ve oruğunun Coğrafi işaretler olarak tescillendiğini ve sırada İskenderun Dönerinin olduğunu belirten Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Özener, “Hatay’ın diğer ilçelerinde de baş vurular yer almaktadır. Burada amaç, coğrafi işaretler ile koruma altına alınan ürünlerimiz yerel kalkınmaya katkı sağlayacağı gibi markalaşma sayesinde ürünlerimizin kalitesi ve değeri de artmış olacak. Bunun yanında o şehrin tanıtımına da katkı sağlayacak olan bu ürünlerimiz sayesinde iş potansiyeli ve yeni istihdam alanları da oluşacaktır. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odamıza yapmış oldukları girişimlerden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

İTSO Temmuz ayı Meclis toplantısında, Hesapları İnceleme Komisyonu üyesi Nasrettin Murt, gelir ve giderler ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

İTSO Temmuz ayı Meclisinde, gündemdeki konular görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Kumlu Belediye Başkanı Mehmet Deli, Kumlu’da görev yapan memurlar için yapılan konteyner konutlarının hizmete girdiğini belirtti. Başkan Mehmet Deli, yaptığı açıklamada; “İlçemize ilk defa atanan 151 öğretmenimiz ve hala görevine devam ...
Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, Yayladağı’nda lise ve üniversite öğrencileriyle buluşup tecrübelerini aktardı. Gençlerin sorularını cevaplayan Ercümen, hayallerini gerçekleştirmek için hiçbir engel olmadığını belirtti.  Karamağara bölgesinin dalış için uygun olduğunu belirten milli ...
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, 3.Grup Meclis ve meslek Komite üyeleri, Abdurrahman Bilgili ve Hasan Fehmi Keskin ile birlikte Belen Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kampüsleri 2 Ekim Pazartesi günü başlayacak olan 2023- 2024 Eğitim- Öğretim Yılı Güz Dönemi için gerekli hazırlıkları tamamladı. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kampüsleri 2 Ekim Pazartesi günü ...
AK Parti Erzin Belediye Başkan Aday Adayı Burak Bila, geçtiğimiz hafta MHP Erzin İlçe Kongresinin ardından Başkanlığa seçilen Kadir Bozkurt’u ve yönetimini ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi. Kongreye de katılım gösteren ...
Kumlu Belediye Başkanı Mehmet Deli, ilçede yapımı süren TOKİ konutlarıyla ilgili kamuoyuna bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yayınladı. Başkan Deli açıklamasında; “Çeşitli aralıklarla konutlarımızdaki gelişmeleri vatandaşlarımızla paylaşıp bilgilendirerek takip etmelerini sağlıyoruz. Konutlarımızın; ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.