SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
24 Haziran 2022

Dünyaca Ünlü Yarışmanın Çekimleri Hatay’da Başlıyor

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Dünyaca Ünlü Yarışmanın Çekimleri Hatay’da Başlıyor

Gündem - 24 Haziran 2022 16:22

Hatay, dünyanın farklı yerlerinde büyük beğeni ile izlenen bir yarışmaya ev sahipliği yapacak.

Geçmişte Yalova ve Kocaeli’de çekimleri yapılan, TV8 ve Kanal D gibi televizyon kanallarında yayınlanan ve reyting rekorları kıran Operasyon-Savaş Şehri yarışmasının bu sezonki çekimleri Hatay’da yapılacak.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya’da yapılacak çekimler öncesi hazırlanan platoda yarışmacılar ve yapımcılar ile bir araya geldi.

Savaş Şehri’nin yapımcısı Bekir Gündoğdu, yarışma formatının tamamen Türk menşeli olduğunu söyledi.

Yayınladığı dönemlerde ciddi reytinglere ulaştığını ifade eden Gündoğdu, “Güney’de bir plato kurmak istedik. Başkanımız Lütfü Savaş bizi sıcak karşıladı ve bütün olanakları sağladı. Başkanımızın sayesinde 90 dönümlük bir araziye çok güzel bir plato kurduk” dedi.

Yarışmada Azerbaycanlı dünya şampiyonu sporcuların, oyuncuların ve askerlerin yarışacağını belirten Gündoğdu, “Yarışmamız ilk olarak Azerbaycan’da 32 bölüm olarak yayınlanacak. Her bölüm öncesi Hatay’ın bir kültür ve turizm değeri Azerbaycan’ın devlet kanalında gösterilecek. Böylelikle Hatay’ın tanıtımına ve turizmine katkı sağlanmış olacak. Azerbaycan sonrası İran, Polonya, Almanya ve Uruguay gibi ülkeleri de buraya taşımayı planlıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Formatın yerli ve milli olmasından etkilendiğini dile getiren Lütfü Savaş, “Hatay’ın kültürünün, medeniyet birikiminin, coğrafi güzelliklerinin, gastronomisinin tanıtılacağı çok güzel bir program olacak. Birçok ülkeden sporcu gelip şehrimizde yarışacak. Bu platform şehrimizin ve ülkemizin tanıtımına katkı yapacak” ifadelerini kullandı.

Yarışmadan elde edilecek gelire de açıklık getiren Savaş, “Belediyemiz sadece alandan kira bedeli tahsil edecek. Onun dışında elde edilen gelir Hatay’ın spor yatırımlarına harcanacak. Tüm yarışmacılara ve teknik ekibe başarılar, Azerbaycanlı kardeşlerimize de keyifli seyirler dilerim” dedi.

Yarışmacılar daha sonra EXPO 2021 Hatay’ın Antakya’daki alanını gezdi.

Lütfü Savaş, haftada iki gün yayınlanacak yarışma programının bazı bölümlerinde Hatay mutfağı ve EXPO organizasyonlarını içeren çeşitli ödüller açıklayacak. 

Eylül ayında yayınlanması planlanan yarışma programı kapsamında, Hatay’ın tarihi yerlerinde ve sahip olduğu doğal güzelliklerinde çekimler yapılacak ve bölümlerde bu görüntülere de yer verilecek.

“Airsoft oyunu” üzerine kurulu bu formatın merkezi Hatay olacak ve plato, çekim olmadığı dönemlerde ziyarete açılacak. Çekim saat ve günlerinin dışında kalan zamanlarda, içerisinde kamp ve spor alanlarının da olduğu platoya, yurt dışından gruplar gelerek turnuvalar ve oyunlar düzenleyebilecek.

Her yıl başka bir yerde yapılması planlanan yarışma için 7 farklı konsepte sahip oyun alanları hazırlandı.

Formatı Türk menşeli olan yarışmaya birçok ülke ilgi gösteriyor. Asya, Avrupa ve Güney Amerika ülkelerinin büyük ilgi gösterdiği konseptin tüm dünyada ses getireceği ön görülüyor. 

Hatay Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile kentte düzenlenecek ve çekimleri gerçekleştirilecek aksiyon ve macera dolu yarışmada 5 kadın 5 erkekten oluşan 10’ar kişilik 2 takım yarışacak. Karabağ’da savaşmış binbaşı ve yüzbaşı rütbelerine sahip 2 komutan takımlara liderlik edecek.

Kısıtlı şartlarda stratejik ve psikolojik savaşlar yaşayacak olan yarışmacılar adeta yaşam mücadelesi verecek.  Bunun yanı sıra oyunlara katılanlar, liderlik, erzak, teçhizat, görev ve koruma oyunları oynayarak komutanlarından taktik ve askeri eğitimler alacak.

Yarışmacılar, antrenmanlar yaparak en güçlü ve en cesur savaşçı olmak için mücadele edecekler. Yarışmacılar taktikleri iki gerçek komutandan alacak. Askeri eğitimler verilecek ve askeri oyunlar oynanacak. Her hafta bir kişinin elendiği yarışmanın sonunda, 1 kişi en savaşçı unvanını alarak büyük ödülü kazanacak.

Anlaşma yapılan ülkelerin ünlü sunucuları, sosyal medya fenomenleri, oyuncular ve şampiyon sporcuların yanında halktan yarışmacılar da belirlenecek. Oyunlarda ödül olarak Hatay yemekleri verilerek kentin yemek kültürü tanıtılacak. Yemek ödüllerinin yanı sıra yarışmacılara Hatay’ın doğa harikası yerlerinde konaklama ve gezi ödülleri verilecek. Bu sayede kentin her anlamda tanıtımı yapılarak yarışmacılara eğlenceli anlar yaşatılacak.

Yarışmacılara tek öğün ve kısıtlı miktarda yemek verilecek. Yarışmacılar, asıl büyük ziyafeti elde etmek için yapılacak olan erzak oyununda, erzak çantasına ulaşmak zorunda olacak. Yarışmacılar, duş alamayacak ve doğadan beslenecek. Yarışmacılar, plato içerisinde çadırlarda yaşayacak.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Yükseliş Koleji geleneksel hale getirdiği etkili veli seminerinin konusu önceki dönem Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk oldu. Yükseliş Koleji kampüsünde gerçekleştirilen seminere, önceki dönem Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Arsuz Kaymakamı ...
İskenderun ilçesinde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 105. yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde liseler arası düzenlenen spor müsabakalarında dereceye girenleri ödülleri törenle verildi. Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün ev ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İskenderun Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda düzenlenen resim serginin açılışına katıldı. ​İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İskenderun Yüksek ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.Başkan Öntürk mesajında şu ifadelere yer verdi:Bugün Milli Mücadele’nin Başkomutanı, Cumhuriyet’imizin banisi Gazi ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ile Denizcilik İşletmeleri Yönetimi programları mezunlarını düzenlenen mezuniyet töreniyle uğurladı. ​İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin ...
Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, Ankara’da kente hizmet kazandırılması adına temaslarda bulundu. Vali Masatlı ve Başkan Öntürk ilk olarak Tarım ve Ormancılık Bakanı İbrahim Yumaklı’yı, ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.