SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
17 Mart 2022

İSTE’ye Yakışır Bir Başarı Daha

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
İSTE’ye Yakışır Bir Başarı Daha

EğitimGündem - 17 Mart 2022 19:59

Bilimsel çalışmalarına hız kesmeden devam eden İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) yeni projesi ile ilk kez TÜBİTAK TEYDEB – 1505 Üniversite Sanayi İşbirliği Destekleme Programı Kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Özlenenler gerçekleşmeye başladı. Tüm kaynaklarımızı, alt yapımıza ve özellikle son bir yılda teknik bir üniversitenin olmazsa olmazı olan, çok büyük eksikleri ve hatta bazı alanlarda olmayan laboratuvarlarımızı kurmaya aktardık.  Yatırımlarımız ilk meyvelerini toplamaya başladı. Teknik bir üniversiteye yakışır şekilde ilk TÜBİTAK TEYDEB – 1505 Üniversite Sanayi İşbirliği Destek programı kapsamında bir projemiz desteklenmeye hak kazandı. İSTE olarak özlemini çektiklerimizi tek tek gerçekleştirmeye başladık. Böyle bir başarı teknik bir üniversiteye yaraşır ve yakışır şekilde üniversite sanayi iş birliğini sağlıyor. 

TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB), ülkemiz özel sektör kuruluşlarının araştırma-teknoloji geliştirme ve yenilik faaliyetlerini desteklemek ve bu yolla Türk sanayisinin araştırma-teknoloji geliştirme yeteneğinin, yenilikçilik kültürünün ve rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla projeleri kabul etmektedir. 1505 Üniversite-Sanayi İşbirliği Destek Programı üniversite, kamu araştırma merkez ve enstitüleri ile eğitim ve araştırma hastanelerindeki bilgi birikiminin, özel sektör kuruluşlarının ihtiyaçları doğrultusunda ürüne ya da sürece dönüştürülerek sanayiye aktarılması yoluyla ticarileştirilmesine katkı sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci öncülüğünde ekip arkadaşı Teknopark İSTE Genel Müdürü Doç. Dr. L. Cenk Kumruoğlu yürütücülüğünde, bölge ekosistemine ve ekonomisine katkı sağlayacak geri dönüşüm ve kompozit malzemeler üzerinde bir proje daha destek almaya hak kazandı. TÜBİTAK TEYDEB – 1505 Üniversite Sanayi İşbirliği Destek Programı kapsamında “Eloksal Atık Çamurdan Alüminyum Hidroksit Kazanımı ve Yangına Dayanıklı Alüminyum Kompozit Panel Hammaddesi olarak Kullanılması” konu başlıklı proje Zahit Alüminyum Sanayi ve Tic. A.Ş. ile birlikte yürütülecektir.

TÜBİTAK TEYDEB – 1505 Üniversite Sanayi İşbirliği Projesi ile çevreci, yenilikçi ve yeşil enerji kapsamında Kompozit Panel üretilecektir. İskenderun Teknik Üniversitesi ve Zahit Alüminyum Sanayi ve Tic. A.Ş. ile yapılacak Üniversite Sanayi iş birliği neticesinde, İSTE’nin bilgi birikimi ve Firmanın ihtiyaçları doğrultusunda inovatif ve ihraç edilebilecek ürün sanayiye aktarılarak bölge ekonomisine de katkı sağlayacaktır. Proje neticesinde, istihdam edilenlerin sayısı artırılacak ve aynı zamanda İSTE ve Zahit Alüminyum arasında yapılacak iş birliği protokolüyle İSTE Akademisyenleri için de yeni TÜBİTAK TEYDEB projelerinin yapılması konusunda fırsat sağlanmaktadır.

TÜBİTAK 1505 Projesi, İSTE Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve aynı zamanda Teknopark İSTE Genel Müdürü Doç. Dr. L. Cenk Kumruoğlu tarafından ve Zahit Alüminyum adına ise Ar-Ge Müdürü Bahadır Karaca tarafından yürütülecek. İSTE’yi daima daha ileriye bilimsel projelerle taşıma hedefiyle çalışmalarına, reklamdan uzak bilimsel başarılara imza atarak devam ettiklerini, belirten Rektör Depci, ekip olarak “Bölge ekonomisine katkı sağlayacak yeni bir projeye daha imza atıyoruz. Çalıştığımız ve desteklenen her yeni proje ile öğrencileri, akademik ve idari personeli, bölge sanayisi ve tüm şehirle bir bütün olmak ve çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.