SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
11 Şubat 2022

Zamlar Gündemden Düşmüyor

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Zamlar Gündemden Düşmüyor

EkonomiGündem - 11 Şubat 2022 13:30

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir televizyon programının canlı yayın konuğu oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ve gazeteci Hakan Aygün’ün de katıldığı programda Türkiye’deki ekonomik tablo konuşuldu.

Maliyet artışları, elektrik, doğal gaz ve petrole yapılan zamlar gibi birçok konunun görüşüldüğü programda vatandaşların zamlarla baş başa bırakıldığı vurgulandı.

Maliyet artışları ve yapılan zamlar hakkında konuşan Savaş, “Altyapı ve üstyapı hizmetleriyle sosyal yardımlarımızı planlarken her şey normal gidecekmiş gibi hareket ettik. Ancak yılbaşından itibaren zamlar yağmur gibi geldi. Kendi hizmet ve yatırımlarımızın yanı sıra HATSU’ya ayda 15-20 milyon lira destek oluyorduk.  Ama bu desteğimiz ocak ayından sonra yıllık ortalama 45 milyon lira civarında olmak zorunda. Bunun sebebi de özellikle elektrik, doğalgaz ve petrol ürünlerine yapılan zamanların üst üste gelmesidir” dedi.

Elektrik faturalarına getirilen zamların sadece vatandaşları değil belediyeleri de zor duruma soktuğunun altını çizen Savaş, “Bize aylık 13 milyon elektrik faturası gelirken şu anda 33-34 milyon lira civarında elektrik faturası geliyor. Elektrik tüketimimizin büyük kısmını su sağlamada kullanıyoruz. Elektrik fiyatları bu şekilde arttıkça bunun altından kalkma şansımız yok” ifadelerini kullandı.

Savaş, elektrik ve doğalgaz fiyatlarının yıllar içerisindeki artışını veriler ile açıkladı. Savaş, “Elektrik son 5 yılda yüzde 234 arttı. 210 kilowattı geçtiğinde ise bu oran yüzde 402’ye çıkıyor. Sanayide ise bu oran yüzde 776. Doğalgaz ise konutta yüzde 174, sanayide ise yüzde 800 oranında zamlandı” diye konuştu.

Savaş, programın ilerleyen dakikalarında tüm olumsuz şartlara rağmen altyapı yatırımlarına devam edeceklerini söyledi. Hatay’daki altyapı sorunlarının giderilmesi amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerine değinen Savaş şu sözleri söyledi:

“Büyükşehir olmadan önce var olan beldelerin hiçbirinde doğru dürüst altyapı yoktu. Göreve geldiğimizde şehrimizde sadece iki tane arıtma tesisi vardı. Bunun üzerine 13 tane daha ekledik. Arıtma tesislerimizi arttıracağız. Şimdiye kadar 2 bin 500 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu kanalı yaptık”

Lütfü Savaş, toplu taşıma esnafının yaşadığı sıkıntıları da dile getirdi. Şoför esnafının akaryakıta yapılan zamlardan dolayı çok zor durumda olduğunu söyleyen Savaş, “ 20 yıldır bu ülkeyi yöneten iktidar nasıl özel yatı ve teknesi olanlara vergisiz mazot veriyorsa bu arkadaşlarımıza da versin. Onları bu yükün altından kurtarsın” ifadelerini kullandı.

Lütfü Savaş, Hatay’da 74 bin ailenin derin yoksulluk içerisinde olduğunu sözlerine ekleyerek HBB olarak 55 bin aileye destek verdiklerini belirtti.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Yükseliş Koleji geleneksel hale getirdiği etkili veli seminerinin konusu önceki dönem Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk oldu. Yükseliş Koleji kampüsünde gerçekleştirilen seminere, önceki dönem Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Arsuz Kaymakamı ...
İskenderun ilçesinde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 105. yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde liseler arası düzenlenen spor müsabakalarında dereceye girenleri ödülleri törenle verildi. Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün ev ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İskenderun Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda düzenlenen resim serginin açılışına katıldı. ​İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İskenderun Yüksek ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’ dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.Başkan Öntürk mesajında şu ifadelere yer verdi:Bugün Milli Mücadele’nin Başkomutanı, Cumhuriyet’imizin banisi Gazi ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ile Denizcilik İşletmeleri Yönetimi programları mezunlarını düzenlenen mezuniyet töreniyle uğurladı. ​İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Barbaros Hayrettin ...
Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, Ankara’da kente hizmet kazandırılması adına temaslarda bulundu. Vali Masatlı ve Başkan Öntürk ilk olarak Tarım ve Ormancılık Bakanı İbrahim Yumaklı’yı, ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.