SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
1 Şubat 2022

Almanya EXPO’ya Geliyor

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Almanya EXPO’ya Geliyor

Gündem - 1 Şubat 2022 12:40

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve beraberinde iş insanlarından oluşan bir heyet ile Hatay’ın Almanya’daki kardeş şehirlerinden biri olan Aalen’i ziyaret etti.

Savaş ve beraberindeki heyet ilk olarak göreve yeni başlayan Aalen Belediye Başkanı Frederick Brütting ile bir araya geldi.

İki şehir arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için fikir alışverişinde bulunan başkan Savaş ve Brütting, Hatay ile Aalen arasındaki kardeşliğin kalıcı olduğunun altını çizdi.

Önceki belediye başkanlarında olduğu gibi yeni Başkan Brütting’le de güzel çalışmaların altına imza atacaklarını ifade eden Savaş, “Aalen’le 26 yıllık geçmişimiz var. Kültürel ilişkilerimizi eğitim ve ticaret ile perçinlemek istiyoruz. Ziyaretimizin sebebi hem Sayın Brütting’i tebrik etmek hem de iki şehir arasındaki ilişkileri geliştirmek” dedi.

Suriye’deki kaosun Hatay’a yansımasını tersine çevirmek için Aalen halkının büyük yardımı olduğunu ifade eden Savaş, “Türkiye’de 10 yılı aşkın süredir Suriye sorununu en çok yaşayan şehiriz. Problemlerin düzelmesi için Hatay’a en çok yardım eden Alman şehirlerinin başında ise Aalen geliyor. Eski başkan Thilo Rentschler zamanında mültecilerin yaşadığı bölgeye 24 sınıflık okul yaptırıldı. Brütting de önceki başkanlar gibi dünya sorunları için düşünen ve çözüm arayan bir siyasetçi. Kendisine yeni görevinde başarılar dilerim” diye konuştu.

Aalen  Belediye Sarayı’nda  gerçekleşen buluşmada Başkan Savaş ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Frederick Brütting, “1995’ten bu yana kardeş şehirler olarak çok değerli projeleri hayata geçirdik. 1 Nisan’da Aalen olarak biz de EXPO 2021 Hatay’da yer alacağız. Expo’nun açılışında bulunarak Aalen bahçesinin (Svabya Bahçesi) açılışını gerçekleştirmek istiyoruz. Suvabyan Bahçesi’nde hem tüketim amaçlı hem de tıbbi aromatik bitkiler var. Tarihi bağlantılarımız olduğu için bahçemizi Hatay’da sunacağız” dedi.

Aalen’in simgesi olan kentin “ajan kulesi”nin de Expo alanında olacağını belirten Brütting, 600  metrekarelik bahçenin iki şehrin kardeşliğinin simgesi olarak alanda kalıcı olacağını belirtti.

Lütfü Savaş Almanya’da Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Dış Politikalar Sorumlusu Dr. Nils Schmid ile de görüştü. Suriye ve mülteciler konusunun ele alındığı görüşmede Savaş, sorunların Avrupa Birliği’nin kurumsal girişimleri ile çözüme kavuşabileceğini ifade etti.

Başkan Lütfü Savaş, ziyaretlerine Almanya’da hizmet veren Türk iş insanları ile devam etti.

Almanya’nın Mannheim ve Aerzen kentlerinde iş yapan Türk kökenli dev firmalar olan SUNTAT ve Çiloğlu şirketlerinin yetkilileri ile de görüşen Savaş, HBB’nin kırsal kalkınma projesi kapsamında bazı firmalar ile ön anlaşmalar yapılmasını sağladı.

Başkan Savaş, Doğu Württemberg Ticaret ve Ekonomi Odası ziyaretinde Hatay’daki sanayi firmalarının uluslararası pazar payını arttırmak üzere de bir dizi toplantı yaptı.

1 Nisan’da başlayacak EXPO’21 Hatay’ın ticari boyutunu açıklayan Savaş, “Expo’da gastronomiden tarıma kadar birçok alanda faaliyetlerimiz olacak. Expo, Hatay’ın tanıtımı ve marka değerinin yükselmesi açısından çok önemli. Tarımsal faaliyetlere, üreticilere destek olmak; tarımda seviyeyi yükseltmek, insanların refah seviyesini arttırmak için Expo’yu yapıyoruz. Hatay’ın gelir seviyesini yükselteceğiz” dedi.

Lütfü Savaş, EXPO’21 ile Hatay’daki kardeşlik bağlarını tüm dünya ile paylaşmak istediklerini sözlerine ekleyerek Hatay’ı fuar ve festivaller şehri yapmak istediklerini belirtti.

EXPO’21’in reklamı konusunda uluslararası alanda çalışmalar gerçekleştirdiklerinin altını çizen Başkan Savaş, EXPO’21’nin reklamını uluslararası alanda arttıracaklarını ve organizasyona çok sayıda kişinin katılmasını beklediklerini açıkladı.

Hatay’ı marke şehir yapmak amacıyla altyapıdan üstyapıya kadar çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekleyen Savaş konuşmasının devamında şöyle konuştu:

Hatay sadece yol ve yeşil alan konusunda kendini geliştirmiyor aynı zaman da ulusal ve uluslararası arenada marka şehir kimliğine bürünmek için her şeyi yapıyor. Bunu arkadaşlarımla ve bana destek olana herkesle yapıyorum. Başaracağız ve başarmak zorundayız. Çünkü Hatay son on yıldır çok yoruldu. Bu yorgunluğu ancak ekonomik, sosyal, sportif ve kültürel faaliyeti üst seviyeye çıkartarak kendimizi rahatlatabilir ve geleceğe umutla bakabiliriz. Gelecek nesillere bırakacağımız Hatay’ın marka şehri olması ve yaşanabilecek en iyi şehirlerden biri olması için çalışıyoruz”

Hatay’da farklı renklerin kardeşçe yaşamasının çok büyük bir zenginlik olduğunu da söyleyen HBB Başkanı Savaş, Hatay’daki zenginliğimizin dünya ile paylaşılmasını istiyoruz. Bizim en büyük zenginliğimiz ve en büyük gücümüz hep birlikte kardeşçe yaşamamızdır. Bu nedenle Hatay’daki her renk bizim için kutsaldır. Türkiye Cumhuriyeti’nin has evladı ve birinci sınıf insanıdır. Biz bütün renklerimizden memnunuz. Bütün renklerimiz şehrimize ve ülkemize önemli katkılar sağlıyor” diyerek Hatay’daki kardeşliğin bütün dünyaya örnek olduğunu belirtti.

Aalen’deki bazı eğitim kurumlarında da incelemelerde bulunan Lütfü Savaş, Alman eğitimcilerle kendi deneyimlerini paylaştı. Savaş, Hatay ile Aalen arasında üniversiteleri de kardeş yapmak istediklerini belirtti.

Başkan Savaş’a ziyaretinde Antakya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Tahsin Kabaali, Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği(HASİAD) Başkanı Murat Hayzaran, Hatay Büyükşehir Belediyesinin Kardeş Şehir Sorumlusu Selim Matkap, HASİAD üyesi Halit Yağıcoğlu ve CONTA Üretim Şirketi Sahibi Sezai Boncuk eşlik etti.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İskenderun Belediyesi tarafından Üniversiteye hazırlanan öğrencilere destek olmak amacıyla, İskenderun'da okuyan tüm lise öğrencilere yönelik ücretsiz YKS hazırlık deneme sınavı yapıyor. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı deneme sınavına katılacak tüm öğrencilere ...
Uzun süre aynı pozisyonda oturmanın çeşitli rahatsızlıklara neden olabileceğini ifade eden İskenderun Gelişim Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Doğan Değirmenci, peroneal sinir sıkışmasının en önemli belirtisinin ayakta ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, geçtiğimiz günlerde aile büyüğü Mahmut Uygun’u kaybeden Mega Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Uygun’a taziye ziyaretinde bulundu. Mega Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin ...
Cumhur İttifakı İskenderun Belediye Başkan Adayı Mehmet Dönmez, Sarıseki'de coşkuyla karşılandı. Yediden yetmişe her kesimden insanın bağrına bastığı Dönmez, "Kimse merak etmesin! Büyükşehir ve İskenderun Belediyesi'ni kazanarak, hizmet nasıl yapılırmış herkes ...
İskenderun İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Nazmi Ceylan, önemli açıklamalarda bulundu. Ceylan, yaptığı projelerin İskenderun’u nasıl yöneteceği konusunda vatandaşlar için bir örnek teşkil etmesi gerektiğini belirterek, özellikle deprem bölgesinde inşa ...
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, 18. Meslek Komitesi ve İskenderun Sigorta Acenteleri Derneği (İSADER)  İş Birliği İle Düzenlenen Sigortacılık Eğitimleri Sona Erdi ‘İhtiyacınız olduğunda alamayacağınız ‘Tek şey Sigortadır’ bilinci ile hareket ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.