SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
13 Ocak 2022

‘Microcredittoken Dönemi 14 Ocak’ta Başlıyor’

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
‘Microcredittoken Dönemi 14 Ocak’ta Başlıyor’

Gündem - 13 Ocak 2022 15:52

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, “MicroCreditToken ile dünya genelinde mikro krediye ihtiyaç duyan yaklaşık 1,5 milyar dar gelirli kadına finansal destek sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.”

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), dar gelirli kadınlara yönelik sağladığı mikrokredi’de finansman problemini çözmek amacıyla token dönemini başlatırken, 14 Ocak’ta ön satışa sunacağı ve toplam 2 milyar adet üretilecek MicroCreditToken ile 1,5 milyar kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Mevcut bir kripto para birimi blokzincirine bağlı tokenlere her geçen gün yenileri eklenirken, dar gelirli kadınlara finansman sağlayan TİSVA’nın kaynak temini amacıyla çıkaracağı MicroCreditToken 14 Ocak’ta ön satışa sunulacak.

TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugüne kadar 64 ilde 200 binden fazla dar gelirli kadına, 1 milyar 250 milyon liralık mikrokrediyi teminat ve kefalet olmadan verdiklerini söyledi.

Yoksulların işlerini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmak için finansal ve sosyal aracılık hizmeti sunduklarını aktaran Akgül, finansman eksikliğinden dolayı mikrokredi arayışındaki kişilerin ihtiyaçlarının tam karşılanamadığını ifade etti.

Akgül, finansman sorunu karşısında küresel mikrofinans sistemine ve sosyal girişimciliğe yeni bir ivme kazandırarak fon kaynağı oluşturma ihtiyacı duyduklarını, tam da bu noktada bir kripto para çıkarmayı düşündüklerini ve MicroCreditToken fikrini ortaya attıklarını kaydetti.

MicroCreditToken’in, Ethereum blokzincirine ait ve en yaygın standart olarak bilinen ERC-20 protokolüne dayalı olacağını aktaran Akgül, şu bilgileri verdi:

“Ethereum dApps vizyonu, MicroCreditToken’in tüm gereksinimlerini karşılıyor. Biz bu süreçte Bitcoin, BNB gibi diğer olası temel platformların tamamını araştırdık ve özelliklerini karşılaştırdık. Son olarak, Ethereum ERC-20 üzerinde, Akıllı Sözleşmeler Teknolojisi ve dApps vizyonu dolayısıyla karar kıldık. Bu nedenle MicroCreditToken, işlem akışını otomatikleştirmek için özellikle Akıllı Sözleşmeler teknolojisini kullanacak. Bu projeyle birlikte dar gelirli kadınlara mikrofinans hizmetleri sunarken, ademi merkeziyetçilik, şeffaflık ve güveni içeren blokzinciri teknolojisinin temel değerlerinden yararlanılmasını amaçlıyoruz. 2030 yılında mikrofinans pazar büyüklüğünün 500 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Hem Türkiye’de hem de dünyada yeterli sayıda dar gelirli kadına ulaşarak mikrokredi verebilmek için gerekli finansman kaynağı MicroCreditToken sayesinde sağlanmış olacak.”

“MicroCreditToken 2 milyar adet üretildi

Aziz Akgül, teminat ve kefalet sistemi olmadan tamamen güvene dayalı olarak yoksullara verilen mikrokredilerde tahsilat oranının yüzde 100 olduğunu söyledi.

MicroCreditToken ile yoksullara mikrofinans hizmetleri sunarken, Blokzincir teknolojisinin temel değerlerinden yararlanılmasını amaçladıklarını belirten Akgül, “MicroCreditToken, dünyada yoksulluğun ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacak şekilde mikrokredi finansman problemini çözecek bir kripto para olarak tasarlandı ve bu amaçla 2 milyar adet üretilecek. Bu yıl içinde ise 300 milyon adet arz edilecek. 14 Ocak’ta satışa sunmayı planladığımız MicroCreditToken ile dünya genelinde mikrokrediye ihtiyaç duyan yaklaşık 1,5 milyar dar gelirli kadına finansal destek sağlamayı amaçlıyoruz. Böylece dünya genelinde yoksulluğun, sosyal girişimcilik ve mikrofinans vasıtasıyla ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz.” dedi.

Akgül, MicroCreditToken’in popülaritesinin kayıtlı mikro girişimci sayısını artıracağını vurgulayarak, tüm dünyada mikrofinans kuruluşları tarafından mikrokredi dağıtımı için kullanılan tek para birimi olmayı amaçladıklarını belirtti.

MicroCreditToken (MCT) Nedir?

MicroCreditToken, 2030 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda, dünyada yoksulluğu azaltmak amacıyla sosyal yatırımcıları ve finansal kaynaklara erişim sıkıntısı yaşayan bireyleri bir araya getirmeyi amaçlayan merkeziyetsiz bir platformdur.

MicroCreditToken Neden Üretildi?

Dünyada sosyal ve ekonomik kalkınmaya adanmış bir program olan yoksullara yönelik mikrokredi uygulamasına fon sağlamak maksadıyla MicroCreditToken üretilmiştir.

MicroCreditTokenın Vizyonu Nedir?

Yoksulların, ekonomik refahlarının finansal hizmetler yoluyla iyileştirmesi için dünyadaki iyilik hareketini tetiklemek ve dünyanın her yerinde uygulanan mikrokredi projelerinde kullanılan tek token olmaktır.

MicroCreditTokenın İlham Kaynağı Nedir?

MicroCreditToken, yoksulluğun azaltılması için en etkili finansal araç olarak Nobel Barış Ödülü sahibi Prof. Dr. Muhammed Yunus’un dünyaya öğrettiği Grameen Mikrofinans Modelinin kanıtlanmış başarısından ilham alınarak ortaya çıkmıştır. MicroCreditToken (MCT) Kaç Adet Üretildi, 2022 Yılındaki Arzı Ne Kadardır? Toplam 2 milyar adet MicroCreditTokendan, 2022 yılında 300 milyon adet arz edilecektir.

MicroCreditToken Ön Satışı Hangi Platformda Gerçekleştirilecek?

MicroCreditToken, www.microcredittoken.com platformunda 14 Ocak 2022 tarihinde ön satışa sunulacaktır. Ön satıştan faydalanmak için web sitesini ziyaret ederek satış öncesi kayıt yaptırılabilir.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk; iflas etmiş, yürüyecek hali olmayan, itfaiye araçlarına bile mazot veremeyen bir belediye devraldıklarını ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen seçim döneminde verdikleri her sözün arkasında ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinde (HATSU- İMAR A.Ş.- ULAŞIM A.Ş.) çalışan personellerin promosyon anlaşmasını imzaladı. HBB Başkanı Öntürk, HBB personelleri için önceki dönem yönetimi tarafından imzalanmadığı için ...
İskenderun Gelişim Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Tahsin Çapkın, ‘Mesane Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında mesane kanseri risk faktörleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Tüm kanser hastalarının 5’te 1’inin ürolojik kanser olduğuna dikkat çeken ...
Hatay Büyükşehir Belediyesi vatandaş ve personellere yönelik Salı günleri ücretsiz doktor muayene kabulü yapılacağını duyurdu. HBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Büyükşehir personeli ve vatandaşlara yönelik Salı ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı liselerde görev yapan öğretmenlerle iş birliği ve istişare toplantısı düzenledi. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı liselerde ...
Yükseliş Koleji olarak bu eğitim öğretim sezonunda Avrupa'nın eğitimde en gelişmiş ülkelerinde uyguladıkları yenilikleri yerinde görüp uygulayarak deneyimleme fırsatımız oldu. Dünyanın eğitimde 1 numarası olan Finlandiya ile başladığımız süreçte Letonya, Estonya, ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.