SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
9 Aralık 2021

İskenderun, Jumbo Karidesi için Harekete Geçmeli!

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
İskenderun, Jumbo Karidesi için Harekete Geçmeli!

Gündem - 9 Aralık 2021 16:42

İskenderun Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Uygun Ocak ayında yapılacak olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), İstanbul TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezinde İskenderun Karidesi için tanıtım yapılması gerektiğini belirterek önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Uygun açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Dünyanın en lezzetli karidesinin çıktığı İskenderun Körfezi’nde turizmciler ve balıkçılar şehrin tanıtımı için harekete geçmeli. Özellikle lüks otellerde İskenderun’un jumbo karidesi olarak servis yapılan karidesin Akdeniz ve İskenderun ile özdeşleşmesi için çalışma başlatılacak.

Otellerde yüksek fiyata servis edilen jumbo karidesler İskenderun tezgahlarında ise çok ucuza satılıyor, İskenderun’un fark edemediği jumbo karides dünyanın en lüks otellerinin vazgeçilmez menüsü arasında yer alıyor. İskenderun’un adını taşımasına rağmen, İskenderun halkının karidesine sahip çıkmaması turizmcileri ve sivil toplum kuruluşları harekete geçirmeli” dedi.

Daha önce yeterli tanıtımı yapılamayan İskenderun’un bu yıl EMITT 2022 Fuarı’nda daha etkin şekilde temsil edilebilmesi için bir dizi kararlar alınacağını açıklayan İskenderun Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Uygun, İskenderun’un jumbo karidesini dünyaya tanıtmak için harekete geçeceklerini söyledi.

Uygun, “Bu yıl ki organizasyonda İskenderun’un tanıtımını daha etkinleştirmek için çalışmaları hızlandırdık. Bu yönde düzenlenen toplantılarda yöresel mutfak ürünlerinin ikram ve tanıtımı yanı sıra yöresel özellikler ve bölgedeki turistik tesisler ile tüm otel ve restoranların bir arada tanıtıldığı, kapsamlı tek broşür hazırlanmalı İskenderun’la ilgili fotoğraf ve projeksiyon, slayt hazırlık çalışmaları yapılmalı ama hepsinden önemlisi jumbo karidesi tanıtmak için çaba sarf etmeliyiz.

Lüks otellerin en pahalı menülerinden olan jumbo karidesin kilosu 100 ila 500 TL arasında değişiyor. Balıkçılar tezgahlardaki jumbo karidesleri göstererek, “Dünyanın ikinci lezzetli jumbo karidesleri burada. Artık birilerinin çıkıp bu karidesleri tanıtması lazım. Antakya’nın künefesi, Karadeniz’in hamsisi varsa İskenderun’un da jumbo karidesi var.” ifadelerini kullandı.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.