SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
14 Ekim 2021

İSTE ICWET’21’E Ev Sahipliği Yapıyor

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
İSTE ICWET’21’E Ev Sahipliği Yapıyor

Gündem - 14 Ekim 2021 10:25


İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Uluslararası Kaynak Teknolojileri Konferansı ve Sergisi’ne (ICWET) ev sahipliği yapıyor.

Yapmış olduğu bilimsel etkinliklerle Türkiye’de adından başarıyla söz ettiren İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), bu kez ICWET’21’e ev sahipliği yapıyor. Bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslararası Kaynak Teknolojileri Konferansı ve Sergisi (International Conference on Welding Tecnologies and Exhibition- ICWET), kaynak teknolojileri alanında akademi ve iş dünyasını bir araya getiriyor. Üç gün sürecek konferansta Çarşamba ve Perşembe günü İSTE Turkuaz Salonda ve İTSO Salonunda kaynak teknolojileri alanında yapılan araştırmalarla ilgili sunumlar ve sergi katılımcılarla buluşacak. Cuma günü ise konferansın kapanışı sosyal etkinliklerle yapılacak.

13 Eylül’de yapılan açılış oturumuna İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, DOĞAKA Temsilcisi, İSTE Rektör Yardımcıları ile akademi ve sanayi camiasından çok sayıda kişi katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış oturumda ilk sözü İSTE Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Bahçeci aldı. Tüm katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Doç. Dr. Bahçeci, konferansın bu yıl İSTE’de düzenlenmesi için Kaynak Teknolojileri Derneği ile yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. “Bu denli geniş ve kapsamlı bir alanda önemli çalışmaların yapılmasında yönlendirme yapma adına bu tür konferanslar oldukça önemli” diyen Bahçeci, “İSTE olarak hem bölgemize hem de ülkemize yararlı olacağımıza inandığımız bir yola girdik. Bu konudaki en büyük adımımız Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’dir. Projenin her adımında yanımızda olan İTSO’ya, projemizi onaylayan ve kıymetli gören Bakanlığımıza ve DOĞAKA’ya teşekkürü bir borç bilirim. Konferans için özenle çalışan öğrencilerime, İSTE Metalurji Öğrenci Topluluğu ve Bilimsel Araştırmalar Öğrenci Topluluğu’na özverileri için teşekkür ediyorum” dedi. Doç. Dr. Ersin Bahçeci konuşmasını “İSTE olarak gözümüz uzayda. Gelecek uzayda, bu alanda çalışacak insan gücünü yetiştirmek amacındayız” diyerek tamamladı.

Açılış oturumunda konuşma yapan İTSO Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Ülkegenelinde adından başarıyla söz ettiren İskenderun, Türkiye’nin önde gelen ağır sanayi bölgelerinden biridir. Yapılan araştırmalar nitelikli eleman eksikliğini ortaya koymuştur. Kalifiyeli kaynakçı eksikliğinin giderilmesi hususunda İSTE yürütücülüğünde, İTSO ortaklığında ve DOĞAKA finansörlüğünde Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’ni hayata geçirmekteyiz. Üniversite- sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olan projemiz ile kalifiyeli eleman yetiştirmeyi ve mevcut çalışanları daha iyi hale getirmeyi amaçlıyoruz. Emeği geçen tüm paydaşlarımıza İTSO adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış oturumunda konuşan Kaynak Teknolojileri Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Kurt, “hem sektörün hem akademinin ilgisini çeken konferansta sizinle bir kez daha bir araya gelebilmiş olmaktan ötürü mutluyum” dedi. Kaynak teknolojilerinin endüstriyel olarak kullanım sürecinin nasıl geliştiğine dair bilgi veren Prof. Dr. Kurt konuşmasında, teknolojik gelişmelerin insan ihtiyaçları ile doğrudan bağlantılı olduğuna değindi. “Endüstrinin hızlı değişmesi bu değişimlerin yakından takip edilmesi gerekliliğini de beraberinde getirmektedir. Kaynak, pek çok disiplini bünyesinde barındıran bir alan ve bu alanın geleceğini dikkate almak zorundayız. Bu alanda gerekli nitelikli elemanların yetişmesi elzemdir. Gençlerimizin geleceğine yön verirken dünyadaki değişimleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir” diyen Kurt, modern kaynak teknolojilerine ilişkin kısaca bilgi verdi.

Oturuma Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız adına uzaktan bağlantı yoluyla katılan Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Buluç, konferansın herkes için verimli geçmesini temenni ederek konferansın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış oturumunda sözü son olarak İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci konuşmasına katılımcılara hoş geldiniz diyerek başladı. Rektör Prof. Dr. Depci, “Bu değerli konferansın İSTE bünyesinde gerçekleşmesine katkı sunan Prof. Dr. Adem Kurt, Kaynak Teknolojileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve İSTE akademisyenlerine teşekkür etmek istiyorum. Bundan 3 yıl önce özelde bölgemiz, genelde ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli kaynak uzmanlarının yetişmesine katkı sunmak amacıyla İSTE Kaynak Teknoloji Mükemmeliyet Merkezi Kurulumu hayali ile yola çıktık. Projemize destek veren Bakanlığımıza, bu süreçte maddi manevi desteğini hiçbir zaman esirgemeyen en değerli paydaşlarımızdan olan ve üniversitemize gönül veren İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte, çok değerli Valimiz Rahmi Doğan’a, DOĞAKA’nın tüm temsilcilerine destekleri için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. “İSTE olarak ulusal ve uluslararası her platformda bilim insanları ve araştırmacılar ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını” belirten Rektör Depci “kapımız ve gönlümüz herkese açıktır” ifadelerini kullandı. Katılımcıları katılımları için teşekkür eden Rektör Depci, katılımcıların iyi bir konferans geçirmesi dileklerini sunarak konuşmasını tamamladı.

Açılış oturumu İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı öğretim elemanları Daryna Trofimova, Olga Trofimova ve Valentyn Trofimov’un klasik müzik konseriyle tamamlandı. Açılış oturumunun ardından katılımcılar, İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci öncülüğünde konferans sergisini gezdi.

Konferansla ilgili ayrıntılı bilgi için www.icwet20.iste.edu.tr adresini ziyaret edebilir, canlı yayınları ICWET 21 Youtube sayfasından takip edebilirsiniz.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Yeniden Refah Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Kaya ve beraberindeki heyet, geçtiğimiz günlerde aile büyüğü Mahmut Uygun’u kaybeden Mega Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Uygun’a taziye ziyaretinde bulundu. Mega Medya ...
‘Femina Beauty- Sağlıklı Yaşam Merkezi’, Mustafa Kemal Mahallesi,Cavit Orhan Tütüngil Caddesi’nde görkemli bir açılışla hizmete girdi. İşletmeciliğini Özhan Arslan’ın yaptığı Femina Beauty- Sağlıklı Yaşam Merkezi’nin açılışına; İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ...
Gençler üretkendir, heyecanlıdır, çabuk vazgeçmezler, yeni yollar denerler, ısrarcı ve iş gücü potansiyeline sahiptir. Delikanlı deriz ya mesela. Bunu genellikle erkekler için söyleriz ama bence bir kadın ya da erkek ...
Seçim çalışmalarına devam eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kırıkhan’da yoğun ilgi ve coşkuyla karşılandı. Çeşitli mahalleri ziyaret eden Savaş, “Çok şükür ki görevimiz boyunca ayağımızda kir taşımadık, ...
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk hizmet belediyeciliği sloganını hayata geçirerek adeta 1 Nisan öncesi asıl filmin fragmanı gibi çalışmaya şimdiden başladı. Samandağ ziyaretleri kapsamında Antakya Karayolu Tavla ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay'ın tüm ilçelerini dolaşarak halka güven aşılıyor. Vatandaşların karamsarlığa kapılmamalarını ve Belediye olarak tüm imkanları halkın hizmetine sunacaklarını belirten Başkan Savaş, yapılan tehditlere kulak asmadıklarını, ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.