SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
7 Ekim 2021

İTSO’da Müşterek Meslek Komite Toplantısı

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
İTSO’da Müşterek Meslek Komite Toplantısı

Gündem - 7 Ekim 2021 14:11

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yılda iki kez yapılan Müşterek Meslek Komite toplantısı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.Müşterek Meslek Komite toplantısında gündemdeki konuların yanı sıra üyelerin sorunları ve bu sorunların çözümüne yönelik karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Değerli arkadaşlarım, son 2 yıldır korona virüs, dünya gündemini yoğun bir şekilde meşgul ederken, aynı zamanda iklim değişikliği de, dünya ülkelerinin çözüme kavuşturulması gereken öncelikli sorunları arasında yer almaktadır.

Bilindiği üzere son 20 yıldır, dünya genelinde sera gazı salınımının artması sonucu yaşanan küresel ısınma ve iklim değişikliği, gezegenimizi tehdit etmektedir. Karbon emisyonunun artması, sıcaklıklarda yükselmelere sebep olmakta, bu durum da istenmeyen doğa olayları sonucunda bitkiler, hayvanlar ve ekosistemlerin yanı sıra insan toplulukları da ciddi risk altında olmaktadır.Bu risklere yönelik, dünyanın güçlü ve gelişmiş ülkeleri tarafından önlem alınmasına ilişkin adımlar atılmakta, anlaşmalar ve protokoller imzalanmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak, 2015 yılında Fransa’nın Paris kentinde gerçekleştirilen 21. Taraflar Konferansı’nda, Paris İklim Anlaşması kabul edilmiştir. Bu anlaşma, küresel sera gazı emisyonlarının %55’ini oluşturan en az 55 tarafın anlaşmayı onaylaması koşulunun sağlanması sonucunda, 2016 yılının kasım ayında yürürlüğe girmiştir. Ülkemiz ise Paris İklim Anlaşması’nı, 22 Nisan 2016 tarihinde, New York’ta düzenlenen Yüksek Düzeyli İmza Töreni’nde 175 ülke temsilcisiyle birlikte imzalamış, ancak henüz taraf olmamıştır. Ülkemizin Paris İklim Anlaşmasına taraf olmaması, ülkemizi uluslararası arenada güç duruma düşürmektedir. Nitekim iklim değişikliğine karşı mücadele, küresel ticaret politikalarının en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Geçtiğimiz günlerde, Sayın Cumhurbaşkanımız Paris İklim Anlaşması’nı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne göndermiş ve en kısa süre içinde onaylanacağını duyurmuştur. Paris İklim Anlaşması’nın meclis onayının ardından, ülkemizin Avrupa Birliği ile sosyal, ekonomik ve ticari ilişkilerinin daha da gelişeceğine inanıyoruz. Değerli arkadaşlarım, odamızın önemli organlarından olan meslek komitelerimizin, verimli çalışmalar yapmakta, hem meslek gruplarına, hem odamıza hem de bölgemize katkılar sağlamaktadır.

Meslek Komitelerimizin; bölgemizde tespit edilen sorunları ve çözüm önerilerini kendi meslek komite toplantılarında görüşerek karar almalarını ve bu kararların yönetim kurulumuza bildirmelerinin ardından bizlerde bu sorunları Bakanlık düzeyinde en yetkili birimlere ileterek, çözüm yolları arıyoruz” dedi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası  Müşterek Meslek Komite toplantısına video konferans ile bağlanan TOBB Uyum Arabuluculuk Çözüm Merkezi Genel Müdürü Dr.Onur Yüksel, Meslek Komite üyelerini bilgilendirdi. Dr.Yüksel,  TOBB Uyum’un ticari uyuşmazlıklarda, işçi-işveren uyuşmazlıklarında, şirket içi uyuşmazlıklarda profesyonel arabulucular ile birlikte hizmet verdiklerini, bu konularda İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Üyelerine de müracaat etmeleri halinde yardımcı olacaklarını ifade etti.

Müşerek Meslek Komite toplantısına katılan İskenderun Teknik Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı aynı zamanda TOBB’un  Akademik Danışmanı Prof.Dr.Nazif Çalış Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Paris anlaşmasının  ülkemize etkilerine dikkat çekti,  Prof.Dr.Çalış, “Paris iklim anlaşmasına taraf olan ülkeleri ilgilendiren bu önemli konu ile ilgili meslek komite üyelerini  sine vizyon destekli olarak bilgilendirdi.

Müşterek Meslek Komite Toplantısına, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan Yardımcıları Muhsin Yeter, Mahir Taner, İTSO Muhasip Üye Gassan Kuran, İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Raşit Özyurt, İskenderun Teknik Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı aynı zamanda TOBB’un Akademik Danışmanı Prof.Dr.Nazif Çalış, İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez, katılırken, Meslek Komite üyeleri de toplantıya video konferans ile bağlandılar.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.