SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
20 Eylül 2021

Başbakan Ersan Saner’den İTSO’ya Ziyaret

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Başbakan Ersan Saner’den İTSO’ya Ziyaret

EkonomiGündem - 20 Eylül 2021 11:31

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersan Saner, Baş Konsolosu Zalihe Mendeli ile beraberindeki konuk heyet, Hatay ziyaretleri kapsamında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti.

İTSO Yönetimi tarafından kapıda karşılanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersan Saner’e İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez çiçek takdiminde bulundu.

Ziyarette bölge ekonomisi hakkında İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersan Saner’e Bilgiler verdi.

“Barış ve Hoşgörü Kenti Hatay”

Barış kardeşlik ve hoş görü kenti Hatay’a Hoş geldiniz Sayın Başbakanım diyerek konuşmasına başlayan İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter; “Hatay Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olup yüzyıllardır ilimizde barış kardeşlik ve huzur içerisinde yaşamaktayız. Bölgemiz gerek tarihi dokusu, gerek doğal güzellikleri gerekse gastronomi konusundaki zenginliği bakımından hoşgörü, inanç çeşitli din ve değerlerin bir arada bulunduğu coğrafyada yaşamaktayız.

2020 yılı itibariyle Hatay’ın nüfusu 1 milyon 659.320 dir. İskenderun’un nüfusu ise 250 bin olmuştur. Hatay ve İskenderun’u endüstriyel anlamda değerlendirmek gerekirse, endüstrinin lokomotifi konumundaki Demir-Çelik sektörü bölgemizin en önemli sektörlerinden birisidir. Demir-Çelik sanayisinin bölgemiz ile ilgili oluşturduğu katma değerleri paylaşmak gerekirse Hatay-İskenderun’da faaliyet gösteren firmalarımız ham çelik üretiminde önemli başarılara imza atmış, Hatay’ı Türkiye genelinde ilk sıralara taşımıştır. Ülkemizin ham çelik üretiminin yaklaşık üçte birlik oranı İskenderun Körfezinden karşılanmaktadır. İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi yatırımların tamamlanmasının ardından sektörün güçleneceği, üretim ve ihracat kapasitesinin artacağı tahmin edilmektedir.

Filtre Sektörünün Üretim Merkezi İskenderun

İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter Konuşmasına şu bilgilere yer verdi: “Bilindiği üzere Filtre sektörü otomotiv yan sanayiinin en önemli kollarından biridir. Filtre sektörünün Türkiye’deki üretim merkezi ise İskenderun’dur. Türkiye’de üretilen otomotiv ve yan sanayi filtrelerinin yaklaşık yüzde 60-65’i İskenderun’da üretilir. Bu özellikleri ile Hatay ağır sanayisi ile önde gelen ticaret merkezlerinden birisidir” dedi.

İskenderun Stratejik Özelliğe Sahiptir.

İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter; “Bölgemiz Avrupa’nın Ortadoğu’ya ve Kuzey Afrika’ya bağlanmasında en yakın kapı görevi görmekte olup, deniz karayolu, demir yolunun merkezi durumundadır. İskenderun’un Liman şehri olması nedeni ile stratejik bir öneme sahiptir. Dolayısıyla bölgemizden Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine gerçekleştirilen nakliye sektöründe ciddi avantajlar sağlamaktadır. Hassa tüneli ve diğer yatırımların tamamlanmasının ardından bölgemizin lojistik sektörünün de artacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca, tarım, turizm ve su ürünleri sektöründe de bölgemiz önemli bir potansiyele sahip bölgemizin 2023 hedeflerine ulaşmada önemli bir yol olmaktadır. TÜİK verilerine göre Hatay’lı firmalar tarafından 3.73 milyar dolarlık ihracat yapılırken, yılın aynı döneminde ise ilimizden 2.67 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiği görülmektedir. Bu veriler değerlendirildiğinde Hatay Türkiye genelinde en fazla ithalat yapan 7. il konumundadır.  Aynı zamanda ilimiz Türkiye genelinde ihracatta 10. Sırada yer almaktadır.

Kıbrıslı İş İnsanlarımızı Yatırım İçin Bekliyoruz

Rakamlar dikkate alındığında ülkemiz ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki ticari ilişkilerin daha da güçlenmesini arzu ettiklerini sözlerine ekleyen İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter; “İki ülke arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için birbirimize her konuda öncelik tanımamız ve birlikte çalışmamızda yarar olduğunu düşünmekteyiz. Kıbrıslı yatırımcıları önemli fırsatlar sunan oldukça cazip devlet teşvikleri ve destek programları vaat eden Türkiye’ye yatırım yapmak üzere davet ediyoruz. Özellikle de coğrafi yakınlığımızı avantaja çevirmek üzere Kıbrıslı iş insanlarını Hatay’a bekliyoruz” dedi.

KKTC Başkanı Ersan Saner; “Yazılım ve Bilişim konularında Çalışabiliriz”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersan Saner ise, İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter’e İskenderun’un ekonomik durumu ile ilgili verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek; “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak ağırlıklı olarak hizmet sektörüne dayalı faaliyet göstermekteyiz. Turizm sektöründe de istenilen hedefi yakalamış durumdayız. Bilişim sektörüne ait arge çalışmalarının yapılması yazılım sektörü ve buna bağlı olarak teknolojik ürünlerin geliştirilmesi için çok ciddi bir çalışma temposu içerisindeyiz.  2022 de Kıbrıs’a Serbest Bölge kurulması girişimlerimiz var. Burada hedefimiz farklı bir vizyon ortaya koyarak Kuzey Kıbrıs’ın neden bir Dubai neden bir Singapur olmasın diyoruz. Bizde sizleri Kuzey Kıbrıs’a bekliyoruz ve yatırım yapmaya davet ediyoruz. Çünkü İskenderun bölgesi bizim tam aradığımız yatırımcı iklimine hayiz bir ülke. Çünkü buraya süreç içerisinde geldiğimde gözlemlediğim bölgeye teknoloji transferi geliştiren bu konuda tecrübesi bulunan ve sermaye transfer edebilen bir yapıya sahipsiniz. Ben İskenderun’da bunu çok net görüyorum. Bizler de şu anda Gazi Magosa da yeni bir organize sanayi bölgesi düzenliyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki ortaklarla da Avrupa Birliği imkanlarını kullanabilecek şekilde biz ekonomik olarak o pazara girmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yeşilhat tüzüğünde buna imkan tanıyor. Sadece savaşı politik arenada değil, ekonomik arenada verdiğimizde bunun mümkün olacağını düşünüyoruz. Sizlerin de bu konularda oraya, turizm, eğitim ve endüstri ticaretini de geliştirirsek inanıyorum ki çok daha başarılı oluruz. Bu konularda. Özellikle yazılım ve bilişim konularında dünya çapında iş yapabilecek arkadaşlarımız mevcut. Temennimiz bu ilişkilerin artarak devam etmesidir” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersan Saner Toplantı sonunda ise, İTSO Ziyaretçi defterine duygu ve düşüncelerini aktırdı.

Ziyaret sonunda İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, KKTC Başkanı Ersan Saner’e kahve ve fincan takımından oluşan plaketi hediye ederken, KKTC Başkanı Ersan Saner’de İTSO Başkan Yardımcısı Yeter’e, Kıbrıs hatırası el işlemeli çerçeve hediye etti.

Ziyarette, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İTSO Başkan Yardımcıları Muhsin Yeter, Mahir Taner, İTSO Muhasip Üye Gassan Kuran İTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Müfit Tennioğlu, Sanem Akpınar, Selma Yılmaz, Yusuf Yılmaz, Raşit Özyurt, İTSO Vakıf Başkanı Doğan Erten, İTSO Meclis Üyesi Fuat Keser, İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez, KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) Fahri Konsolosu Gökhan Gökten ve iş insanları yer aldı.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk; iflas etmiş, yürüyecek hali olmayan, itfaiye araçlarına bile mazot veremeyen bir belediye devraldıklarını ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen seçim döneminde verdikleri her sözün arkasında ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinde (HATSU- İMAR A.Ş.- ULAŞIM A.Ş.) çalışan personellerin promosyon anlaşmasını imzaladı. HBB Başkanı Öntürk, HBB personelleri için önceki dönem yönetimi tarafından imzalanmadığı için ...
İskenderun Gelişim Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Tahsin Çapkın, ‘Mesane Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında mesane kanseri risk faktörleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Tüm kanser hastalarının 5’te 1’inin ürolojik kanser olduğuna dikkat çeken ...
Hatay Büyükşehir Belediyesi vatandaş ve personellere yönelik Salı günleri ücretsiz doktor muayene kabulü yapılacağını duyurdu. HBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Büyükşehir personeli ve vatandaşlara yönelik Salı ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı liselerde görev yapan öğretmenlerle iş birliği ve istişare toplantısı düzenledi. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı liselerde ...
Yükseliş Koleji olarak bu eğitim öğretim sezonunda Avrupa'nın eğitimde en gelişmiş ülkelerinde uyguladıkları yenilikleri yerinde görüp uygulayarak deneyimleme fırsatımız oldu. Dünyanın eğitimde 1 numarası olan Finlandiya ile başladığımız süreçte Letonya, Estonya, ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.