SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
19 Temmuz 2021

Başkan Savaş, Yangın Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Başkan Savaş, Yangın Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

Gündem - 19 Temmuz 2021 14:02

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hassa’da çıkan orman yangını bölgesinde incelemelerde bulundu.

Lütfü Savaş’a Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, HBB İtfaiye Daire Başkanı Mahir Çiçek, CHP Hassa İlçe Başkanı Murat Göçer, İYİ Parti Hassa İlçe Başkanı Şemsettin Arık ve bölge mahallelerin muhtarları eşlik etti.

Başkan Savaş, yangının çıktığı alana yakın yerde bulunan Gazeluşağı ve Yeniyapan mahallelerinin muhtarları ile bire bir görüştü.

Yangına en büyük desteği HBB itfaiye ekiplerinin verdiğini söyleyen Yeniyapan Mahalle Muhtarı Mehmet Teke, “Yangına ilk müdahaleyi HBB itfaiyesi yaptı. Onların çalışması ile yangının İslahiye’ye sıçramasını engelledik. Bize sadece Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız destek verdi. Bizi yalnız bırakanları Allah’a havale ediyorum” dedi.

Gazeluşağı Mahalle Muhtarı Mehmet Topçu da bölgede orman yolunun olmamasından yakındı. Bölgeye orman yolu açılması için birçok kez başvuruda bulunduklarını söyleyen Topçu, taleplerine olumlu cevap verilmediğini ifade etti.

HBB İtfaiye Daire Başkanı Mahir Çiçek, yangının söndürüldüğünü ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa ve Elazığ gibi çevre illerden gelen itfaiye erleri ve Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ile birlikte yangına ilk andan itibaren müdahale ettiklerini söyleyen Mahir Çiçek, “Yangın çıkış anından itibaren müdahalemiz başladı. Ancak maalesef yaklaşık 200 hektarlık alanımız zarar gördü. Hepimize geçmiş olsun” dedi.

Hassa’daki yangının ortaya çıkışını geçen sene kentte yaşanan yangınlara benzeten Savaş, “Geçen seneki senaryoyu izler gibiyiz. Farklı ilçelerimizde art arda çıkan yangınların psikolojimizi bozmak, kentimizi karıştırmak ve ülkemizi yangına yerine çevirmek için yapılan operasyonlar olduğunu düşünüyorduk. Ve sabotaj olduğunu hep birlikte gördük. Bu sene de şehrimizi ve ülkemizi karıştırmak isteyen zihniyetin yine devrede olduğunu düşünüyorum” dedi.

Savaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Yangında bizim ekiplerimiz ile birlikte çevre illerden gelen itfaiyeciler ve Orman Müdürlüğü ekipleri mücadele etti. Maalesef 200 hektarlık alanda 45-50 yıllık doğal ağaçlarımızı kaybettik. Buraların tez vakitte bölge halkına ekonomik katkı sağlayacak ağaç cinsleri ile yeniden ağaçlandırılması gerekmektedir. İlgili kurumların bu bölgede daha sıkı tedbirler almasından yanayız. Bu alanlar, atalarımızdan alıp çocuklarımıza bırakacağımız en önemli mirastır.”

Başkan Savaş, yangınlara havadan müdahale noktasında da bazı önerilerde bulundu.

Yangınlara havadan müdahale edecek araçların saat 6’dan sonra da çalışması gerektiğini ifade eden Savaş, “Aynı zamanda bu araçların sayısı da arttırılmalı. Türk Hava Yolları’nda ve Silahlı Kuvvetlerimizde bu tip araçların olduğu söyleniyor. Bu kurumlardaki araçlardan da faydalanılması gerektiğini düşünüyorum. Hangarlarda bekleyen bu araçları şimdi kullanmayacaksak ne zaman kullanacağız. Yetkililerden arz ediyorum. Hepimize geçmiş olsun” açıklamalarında bulundu.

İsmet Tokdemir de “Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak geçen sene çıkan yangınlardan sonra Hatay’da Orman Bölge Müdürlüğünün kurulması gerektiğini ifade ettik. Yangınlardan edindiğimiz acı tecrübeler orman için yollarının ve su havuzlarının yetersiz olduğudur. Yangının söndürülmesinde emeği geçenlerden Allah razı olsun” dedi.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İskenderun Teknik Üniversitesi’nin (İSTE) de katılacağı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Sanal Fuarı 3 Ağustos Salı günü başlıyor.Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) yükseköğretim kurumları ve programlarının dijital ortamda tanıtılmasına yönelik ikinci kez düzenlenen ...
Yükseliş Akedemi Kurs Merkezi Yükseliş Koleji Kurucusu Nuri Üysen ve Yükseliş Koleji Genel Müdür Aykut Davut Öktem himayesinde Savaş Mahallesi Bankalar Caddesi İskenderun’da hizmete açıldı.1962’den buyana yüzbinlerce mezun veren ve ...
Arsuz İş İnsanları Derneği (ARİAD) her yıl geleneksel olarak düzenledikleri Eğitime Destek Konserlerine hız kesmeden devam ediyor. Arsuz İş İnsanları Derneği’nin eğitime destek amaçlı düzenleyecekleri konserde Sakiler grubu 31 Ağustos Salı ...
Adana, Mersin, Osmaniye ve Kilis’teki yangınlarda canhıraş mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediyesinin kahraman itfaiyecileri, şimdi de Muğla’daki yangınlara müdahale etmek için harekete geçti. Adana’nın Karaisalı ve Kahyalı; Mersin’in Aydıncık, Silifke, Boğsak ...
İskenderun Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Uğur Fırat piyasa borsasını inceleyerek haftanın ilk değerlendirmesini yaptı. Başkan Uğur Fırat Yaptığı açıklamada; “Altının gevşeme sebeplerinden biride Türkiye’ye gelen turistlerin ülkemize bırakmış olduğu dövizden ...
Belen Belediyesi, Belen Kaymakamlığı ve Belen Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü iş birliğinde düzenleyecek olan ‘Belen Futbol Turnuvası’ mahalle, kurum, esnaf ve öğrenci gibi Belen ilçesinde ikamet eden veya çalışan ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.