SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
11 Mayıs 2021

‘Hatay Kazandıkça Türkiye Kazanacak’

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
‘Hatay Kazandıkça Türkiye Kazanacak’

Gündem - 11 Mayıs 2021 18:42

Hatay sahip olduğu endemik, tıbbi ve aromatik bitkiler EXPO ile dünya pazarına ‘Merhaba’ demeye hazırlanıyor.
Bu konuda yoğun çaba harcayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da değerli bitkilerin yetiştiği üretim seralarını ziyaret etti.
Antakya-Defne bölgesindeki EXPO alanının yakınında bulunan seraları gezen Savaş, Hatay’ın en’leri arasında yer alan bitkiler hakkında açıklama yaptı.
EXPO yolculuğunu daha sağlıklı ve huzurlu yapabilmek için Hatay’ın en’lerinden faydalanmak istediklerini söyleyen Savaş, “Avrupa’da 12 bin bitki çeşidi varken Türkiye’de de 12 bin bitki çeşidi var. Bunun için Türkiye eşittir Avrupa diyebiliriz. Özellikle endemik, tıbbi ve aromatik ile doğal bitkiler konusunda Avrupa ile yarışır durumdayız” dedi.
Ansiklopedilerde görülebilen birçok bitki ile bu seralarda yan yana olduğunu söyleyen Savaş, “Bitkilerimiz burada üretiliyor. İnşallah bundan sonraki süreç içerisinde ticaretin tam kalbinde olacak. Burası eğitim ve üretim tesisi gibi organizasyonları yaptığımız bir sera. Bu serayı HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığındaki arkadaşlarımız yaptı. Burası çok yakın gelecekte kırsal kalkınma planımızla birlikte ekonomik durumu iyi olmayan kadınlarımız için biçilmiş kaftan haline gelecek” dedi.
Kadın üreticilere bu seralarda eğitim vereceklerini de söyleyen Savaş, “Bu alanda dünyada 50 milyar dolarlık bir pazar payı var. Bunun 5 milyon doları ülkemize kazanç olarak geliyor. İnşallah bu 5 milyon doları 5 milyar dolara çıkaracak projeler buradan ve bizim kadınlarımızın elinden çıkacak” diyerek kadınların ürettiği ürünleri pazarlayacaklarını ve ekonomilerine katkı sunacaklarını söyledi.
Dünyada tıp, kozmetik ve süs alanlarında kullanılan yükte hafif pahada ağır bu bitkileri bu seralarda üreteceklerini ve üretimine katkı sağlayacaklarını belirten Savaş aynı zamanda vatandaşların ekonomilerine destek olacaklarını ifade etti.
EXPO’nun kırsal kalkınma planlarının merkezinde olduğunu da sözlerine ekleyen Savaş, bu seraların da EXPO’nun mutfak kısmını oluşturduğunu açıkladı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak bu seralarda ayda 20 bin süs bitkisi ürettiklerini ve bu üretilen bitkileri şehrin cadde, meydan, park, tretuvar ve bulvarlarına ekerek vatandaşlarla buluşturduklarını sözlerine ekleyen Savaş, “Vatandaşlarımızı ve misafirlerimizi bu bitkileri görmek için bitki müzelerimize davet ediyorum. Aynı zamanda doğal yetişme alanlarında da görebilirler. Herkesi EXPO’ya hazırlığa, seyretmeye ve yardım etmeye davet ediyorum. EXPO hepimizin” diyerek çalışmaya devam edeceklerini ve Hatay kazandıkça Türkiye’nin kazanacağını ifade etti.
Başkan Lütfü Savaş’a ziyareti sırasında eşi Nazan Savaş da eşlik etti. Seraları birlikte gezen ve mis kokulu bitkileri yakından inceleyen Savaş çifti bitkiler hakkında HBB uzmanlarından detaylı bilgi aldı. Ziyaretin sonunda serada çalışan HBB personeli Nazan Savaş’a Anneler Günü vesilesi ile gül hediye etti.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Reis Döner, İskenderun Kurtuluş Mahallesi’nde düzenlenen görkemli bir açılış töreniyle lezzet kapılarını İskenderun halkının damak tadına açtı. İşletmeciliğini Reşit Gelici ve Osman Şimşek'in Yaptığı Reis Döner’in açılışına, İskenderun Belediye Başkanı Fatih ...
İskenderun İskelesi’nin 1593’te uluslararası ticarete açılmasından İtilaf Devletleri tarafından işgal edildiği 1918’e kadarki döneminin incelendiği Kent Tarihi Uzmanı Doç. Dr. Naim Ürkmez tarafından kaleme alınan ve İMEAK DTO İskenderun Şubesi ...
Lütfü Savaş’ın; Özel Sektör’ün Gelirler Vergisini Hatay’a ödeyerek belediyelerin gelirlerini arttırmaya yönelik çalışmaları, görüşmeleri ve ziyaretleri sürüyor. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz’ın da eşlik ettiği ziyarette konuşan ...
İskenderun Deniz Üs Komutanı SG Yarbay Onur Emir ve beraberindeki heyet İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’ya ziyarette bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, nazik ziyarete teşekkür etti. İskenderun’a ...
Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Türkiye ile AB Arasında Şehir Eşleştirmesi kapsamında bir projeye daha imza attı. Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ...
Hatay Büyükşehir Belediyesi, gelecek nesillere temiz bir çevre ve daha sağlıklı bir yaşam alanı bırakmak için 7 ilçede bulunan deniz kıyılarında temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.  “Çevre bizim, sahil bizim” anlayışı ile ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.