SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
14 Nisan 2021

‘Doğanın Tahrip Edilmesine Şiddetle Karşıyız’

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
‘Doğanın Tahrip Edilmesine Şiddetle Karşıyız’

Gündem - 14 Nisan 2021 13:56

Abacılı Yörük Türkmen Derneği (ABADER) yönetimi adına açıklamada bulunan Başkan Duran Bilgin, Akçay’da yapılan ÇED toplantısına istinaden, Abacılı Yörük Türkmen Derneği (ABADER) olarak, dünyanın en fazla endemik bitki çeşitliliğinden biri olan Amanosların taş ocağı yapılması nedeniyle zarar görmesine karşı olduklarını belirtti.
Bilgin, “Çevre konusunda gerekli özenin gösterilmesi gerektiğini ve bu konuda Bekbele, Akçay, Bitişik, Kavaklıoluk, Denizciler, Orhangazi halkının yanında olduğumuzu, beraber hareket edeceğimizi belirtiyoruz” dedi.
‘Taş Ocakları İskenderun’a Yakışmıyor’
ABADER Başkanı Duran Bilgin açıklamasında, “Taş ocaklarının, orman yangınlarından daha büyük bir felaket olduğu düşüncesindeyiz. Bizler insan olarak en büyük sorumluluğumuz, tabiat güzelliklerini korumak, bizden sonra gelecek olan nesillere ve doğadaki tüm canlılara yaşanılabilir bir dünya, doğal çevre bırakabilmektir. Çevreye olan duyarlılığımızın yanı sıra, gelişmelere karşı olmadığımızı ancak, doğanın tahrip edilmesine şiddetle karşı olduğumuzu vurguluyoruz.
Sonuç olarak, taşocakları için yapılan patlatmaların açığa çıkardığı toz, oluşturduğu hava kirliliği -gürültü kirliliği, tıraşlamayla bitki örtüsünün tahribatı, yeraltı su tabakasında bozulmalar, fotosentez ve meyve oluşumunu etkilemesi, heyelan riskinin tetiklenmesi gibi birçok olumsuz etkisi bulunan bu taş ocaklarını köy sahalarımızın, yaşam alanlarımızın içerisinde istemediğimizi ABADER olarak kamuoyuna ilan ediyoruz. İl olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İskenderun’a bu taş ocaklarının yakışmadığını belirtip; siyasilerden ve yönetici büyüklerimizden konunun üzerinde özenle durmalarını bekliyoruz” dedi.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.