SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
20 Mart 2021

Eğitim Güçleniyor, Geleceğimiz Yeşeriyor

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Eğitim Güçleniyor, Geleceğimiz Yeşeriyor

Gündem - 20 Mart 2021 14:15

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut ile birlikte Oruç Reis İlkokulu’nda düzenlenen Ağaç Dikme töreninde fidan dikti.

 ‘Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim 1.2.3. ve Eğitim Altyapısının Güçlendirilmesi’ Projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı ile Hatay Valiliği’nin işbirliği ve AB’nin finansörlüğündeki yapım ve donatımı ile gerçekleşen İskenderun Oruç Reis İlkokulu’nda tören düzenlendi. İskenderun Yunus Emre Mahallesi Oruç Reis İlkokulunda gerçekleşen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından protokol konuşmaları ile devam etti.

Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan konuşmasında, “Bu içerisinde bulunduğumuz okul gibi AB fonlarından şu ana kadar ilimizde beş okul yapıldı. AB fonlarından ilimize daha önce toplam 16 okul yapıldı. Şu an itibariyle de altı betonarme okulumuz ihale aşamasında. İlimizde 65.000’e yakın Suriyeli öğrencimiz var.  Bu öğrenciler okullarımız üzerinde büyük bir baskı oluşturdu ancak son dönemde 2.000 derslik yaparak bu baskıyı epey azalttık. Bu bağlamda yapılan bu okulların hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygılarımla selamlıyorum” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür Konuşmasında, “AB’nin mali destekleri kapsamında eğitim altyapısının güçlendirilmesi ve kriz zamanlarında herkes için eğitim projeleri ile 2017 yılından bu yana tam 126 okul inşa ederek hizmete açtık. Oruç Reis Okulu çatısının altında hem Türk hem Suriyeli aklı hür vicdanı hür çocuklarımız yetişecekler, tıpkı bugün dikeceğimiz fidanlar gibi onlar da bu nitelikli eğitim ortamlarında laboratuvarlar, spor alanları, kütüphaneler, sosyal imkânlarla birlikte gelişecekler. Tüm çocuklarımıza armağan olsun” dedi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut konuşmasında, “Eğitim, ister Türk, ister mülteci, isterse Avrupalı olsun, bütün çocuklar için geleceğin anahtarıdır.  AB’nin, Türk devletinin, yerel yetkililerin ve Türk halkının bu muazzam eğitim çalışmasını yürütüyor olmasından mutluluk ve gurur duyuyorum. AB olarak yurt çapında 410, bu ilde ise 40’a yakın okulun inşasını destekliyoruz. Tabii bu aynı zamanda fedakâr öğretmenlerimizin üstün çabaları sayesinde oldu. Çevre ve iklim sorunu, zamanımızın en büyük sorunu. Alacağımız önlemlerle bu sorun ile baş edebiliriz” dedi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan Konuşmasında, “Benim açılışını en çok yapmaktan keyif aldığım yapılar okul açılışlarıdır. Sayın Büyükelçi ile Ülkemizdeki, ilimizdeki ve Suriye’deki gündemi uzunca bir istişare ettik. 2011’de başlayan bir Suriye krizi dünyanın en büyük sorunlarından bir tanesi. Savaş aynı zamanda çok büyük bir göç dalgası oluşturdu. Milyonlarca insan evlerini yurtlarını terk etmek zorunda kaldılar. Avrupa’ya gidenlerle beraber herhalde Suriye nüfusunun %70’i mülteci durumuna düşmüş vaziyette. Türkiye olarak imkânlarımızın tamamını Suriyeli kardeşlerimize açtık. Onlara her türlü desteği verip onların acılarını bir nebze olsun hafifletmeye çalışıyoruz. Biz zaten onlara mülteci demiyoruz, biz onlara Suriyeli misafirlerimiz diyoruz. İnşallah orada tekrar düzen tesis edildiğinde bu misafirlerimiz tekrar kendi evlerine yurtlarına dönecektir. Biz şehirlerimizi, eğitimimizi ve sağlığımızı planlarken kendi nüfusumuza ve yerleşik yapımıza göre planladık. Hem kendi milli bütçemizden hem hayırseverlerimizden hem de AB fonlarından gelen desteklerle ciddi yatırımlar yapıldı. Ben Büyükelçi’nin şahsında AB ülkelerine teşekkürlerimizi sunuyorum. Avrupa Birliği’nin bizim bu yükümüzü daha fazla üzerine alması gerektiğini düşünüyorum. Nihayetinde bu sorun sadece Türkiye’nin sorunu değil. Bu sorundan en çok etkilenen ve en çok yorulan ülke Türkiye. Burası dünyanın en güzel lokasyonlarından bir tanesi. Bölgemiz İlaveten tarihiyle, kültürüyle, insanlarının cömertliğiyle, toprağın cömertliğiyle de özel bir yerdir.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Vali Rahmi Doğan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve yapımı tamamlanan Oruç Reis İlkokulu’nda incelemelerde bulunarak okul ile ilgili yetkililerden bilgi aldı. Vali Rahmi Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte incelemelerin ardından “Geleceğimiz Yeşeriyor” temasıyla düzenlenen fidan dikim etkinliğine 3 bin adet fidan dikimi desteği yapılan ilimizde Oruç Reis İlkokulunda bulunan alana temsili fidan dikti.

Törene, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın yanı sıra Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut, Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürü Umut Gür İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Oruç Reis İlkokulu Öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.