SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
12 Mart 2021

Başkan Yılmaz; ‘Ustalarımız Desteklenmeli’

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Başkan Yılmaz; ‘Ustalarımız Desteklenmeli’

Gündem - 12 Mart 2021 11:25

İskenderun’da çıraklıktan itibaren Marangozluğa başlayan ve yaptığı Keman ile İtalya’da ses yarışmasında 3. Olan İsmail Kaya İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasına nezaket ziyaretinde bulundu.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’na nezaket ziyaretinde bulunan Keman Ustası İsmail Kaya ile birlikte Uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapan Keman yapımcısı ve ekspertisi (Restoretörü) Jan Strick ve Viyolensel Hocası Eren Kaysar çalışmalar ile ilgili İTSO Yönetimine bilgiler verdiler.

Uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapan Keman yapımcısı ve ekspertisi (Restoretörü) Jan Strick, Keman Ustası İsmail Kaya’nın kendisini çok iyi yetiştirdiğini ve bu alanda önümüzdeki süreçte daha büyük başarılara imza atabileceğine dikkat çekerek, “İsmail Ustamız Avrupa’da bu alanda düzenlenen eğitimlere katılması ve İngilizce öğrenmesi durumunda çok daha iyi işler yapacağına inanıyorum” dedi.

İskenderun’da kısıtlı imkanlara keman imalatı yaptığını belirten İsmail Kaya, İtalya’da düzenlenen yarışma ile ilgili bilgi vererek; “Yarışma profesyonel, serbest çalışma ve genç üyeler dalı olmak üzere 3 ayrı kategoride yapıldı. Benim Keman kendi kategorisinde 9. Oldu, ayrıca Milano Senfoni orkestrasının ses sınavına tabi tutuldu ve orda da 12 keman arasında ilk 3’e girdi. Eğer yanılmıyorsam bu başarı Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyor. Bu arada kemanım yarışma etkinlikleri kapsamında düzenlenen gala gecesinde Milano Senfoni Orkestrası tarafından yarışmaya katılan ve derece alan üç keman, bir vole, bir volensel kullanılarak mini konser verildi. Benim yapmış olduğum kemanın ödülün ardından burada çalınması benim için ayrı bir gurur kaynağı oldu” diye konuştu.       

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ise; “Öncelikle Yurt dışından gelen misafirimize hoş geldiniz diyorum. Şehrimizde böylesine önemli bir keman ustasının olması ve yurt dışından bu işin usta isimlerinin kendisini görmeye gelmesi önemli. Şehrimizi uluslararası alanda temsil eden ustalarımızın sayısı çok az. Kısıtlı imkanlarla önemli bir başarı elde eden ustalarımız desteklenmeli. İTSO olarak biz de kendisini tebrik ediyor ve daha büyük başarılar elde etmesini umut ediyoruz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Keman ustası İsmail Kaya’yı ziyarete gelen Uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapan Keman yapımcısı ve ekspertisi (Restoretörü) Jan Strick’e ziyaretin anısına İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter ve İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez’in de katılımı ile plaket takdim edildi.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.