SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
9 Mart 2021

Üretken Kadınlardan EXPO Seralarına Ziyaret

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Üretken Kadınlardan EXPO Seralarına Ziyaret

Gündem - 9 Mart 2021 17:37

Hatay’da faaliyet gösteren birçok dernek ve kooperatifin kadın temsilcisi, Antakya-Defne bölgesindeki EXPO Hatay alanını ve üretim seralarını ziyaret etti. Hatay’ın girişimci, gönüllü, üretken ve çalışkan kadınları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü EXPO Hatay üretim seralarında fidan dikerek kutladı.
EXPO Hatay organizasyonunda kullanılacak endemik, tıbbi ve aromatik bitkiler ile fidanların üretildiği seraları ziyaret eden kadınlara Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ve HBB’nin kadın yöneticileri eşlik ettik.
Nazan Savaş bu anlamlı günde EXPO Hatay alanında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
EXPO’nun temasını oluşturan botanik alanının ve tarım sektörünün görünmeyen yüzlerinde kadın emeğinin olduğunu ifade eden Nazan Savaş, “EXPO Hatay’ın gerçek sahibi Hatay halkı olmak birlikte aslında Hataylı kadınlardır. Bu nedenle kadın olmadan EXPO alanlarının canlanması, ayakta kalması, sürdürülebilir olması düşünülemez. Bunun yansımalarını görmeye başladık. Çünkü organizasyonun başındaki yöneticimiz de, seralardaki bitkilerin yetişmesini sağlayanlar da hep kadın. Ve bundan büyük mutluluk duyuyorum” diyerek kadın-erkek iş birliği ile EXPO Hatay’ın nihai hedefine ulaşacağından duyduğu inancı belirtti.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde böyle bir etkinliğe ev sahibi yapmaktan duyduğu memnuniyeti de dile getiren Savaş, “Başkan Lütfü Savaş’ın bu uluslararası organizasyonun gerçekleşecek olmasında büyük çabaları var. Geçen hafta için birçok büyükelçi ile görüştü. Davet edilen ülkelerden olumlu dönüşler geldi. EXPO Hatay, can sıkıcı pandemi sürecinde hem ülkemiz hem diğer ülkeler için nefes alınacak bir organizasyon olacak” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay il yöneticisi Nihal Atay Mengüllüoğlu da düşüncelerini paylaştı.
EXPO’nun hem Hatay’a hem de Türkiye’ye büyük fayda sağlayacağına inandığını ifade eden Mengüllüoğlu, “Uluslararası organizasyonlar doğru yapıldığı zaman o şehrin ekonomisine, kültürüne, gastronomisine büyük katkılar sağlar. Bu muazzam ve devasa alan yer bende heyecan yarattı. EXPO, şehrimizin sönme noktasına gelen ekonomisine, ticaretine yeni bir ivme ve heyecan katacak” dedi.
Asi Kadın Kooperatifi üyesi olan Jeoloji Mühendisi Nazife Aydın, EXPO Hatay’da kadın istihdamına önem verildiğini gözlemlediğini belirtti. EXPO ile Hataylı kadınların ekonomisine büyük katkılar sağlanacağını da söyleyen Aydın, kooperatif olarak EXPO Hatay organizasyonunu desteklediklerini belirtti.
Hem esnaf hem Defne Kadın Kooperatifi Başkanı olan Nesrin Deli, EXPO’nun herkes için büyük bir şans olduğunu ve üreticilere büyük katkılar sağlayacağını ifade etti.
Hatay Kent Konseyi Kadın Meclisi Komisyonu üyesi Avukat Ümit Seyfettinoğlu, EXPO’nun her aşamasında kadın gücünün olduğunu vurguladı. Yapılan her çalışmanın çok güzel olduğunu ifade eden Seyfettinoğlu, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.
EXPO Gönüllüleri de bu değerli etkinlikte yer aldı. Hatay’da diyetisyenlik yapan EXPO Gönüllüsü Zekiye Sarı, şehrin gelişimi için yapılan bu anlamlı çalışmalara emek vermekten mutluluk duyduğunu belirtti.
Üretim seralarındaki bitki ve fidanların arasında keyifli vakit geçiren kadınlar, 8 Mart anısına mor fesleğen ve naneleri toprakla buluşturarak can sularını verdi.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İskenderun Turizm ve Tanıtma Derneği (İSTUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Uygun ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerinin katılımından oluşan heyet, 15-22 Nisan Turizm Haftası dolayısıyla İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’i makamında ...
İskenderun Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Sabahattin Uygun, 15-22 Nisan Turizm Haftası dolayısıyla bir açıklama yaptı. Bu yıl 6 Şubat depremlerinde ağır yaralar alan İskenderun’un ayağa kalkma sürecinde olması dolayısıyla ...
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Halil Uğur ve GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in görevlendirmesi ile İskenderun Belediyesine gelerek Başkan Mehmet Dönmez ve daire müdürleri ...
Arsuz Belediye Başkanı Sami Üstün, 14 Nisan (Evvel Nisen) Bahar Bayramı münasebetiyle Arsuz Belediyesi Nikah Salonu’nda kahvaltı düzenledi. CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Nermin Yıldırım Kara, Servet Mullaoğlu, Önceki Dönem Milletvekilleri ...
İskenderun’da protokol üyeleri, Ramazan Bayramı dolayısıyla Kaymakam Murat Sefa Demiryürek ev sahipliğinde düzenlenen program ile halkla bayramlaştı.İskenderun’da protokol üyeleri, Ramazan Bayramı dolayısıyla Kaymakam Murat Sefa Demiryürek ev sahipliğinde düzenlenen program ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk belediye personelinin mübarek Ramazan Bayramı’nı kutladı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Yerleşkesinde Ramazan Bayramı dolayısıyla Başkan Mehmet Öntürk’ün de katılımıyla bayramlaşma programı düzenlendi. Törende konuşan HBB Başkanı Öntürk, ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.