SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
4 Ocak 2021

Başkan Savaş’tan Gündeme Dair Önemli Açıklamalar

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Başkan Savaş’tan Gündeme Dair Önemli Açıklamalar

Gündem - 4 Ocak 2021 12:12

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir radyo programında Hatay gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Lütfü Savaş, programa Hatayspor’un başarısını ve ligdeki durumunu değerlendirerek başladı. Hafta içinde oynanan ve Atakaş Hatayspor’un deplasmanda Antalyaspor’u 6-0 yendiği maç hakkındaki düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Futbolda, sportif faaliyetlerde, sosyal ve ekonomik hayatta önemli olan istikrarlı olmak. Hatayspor’un istikrarlı bir yükselişi oldu. Bu sene ve önümüzdeki senelerde daha başarılı olmak için adımlar atıyoruz. Başarımız sporseverler için sürpriz olabilir ama bizim için değil” dedi.

Takım ruhunun başarıda büyük bir etkisi olduğunu belirten Başkan Savaş, Hatayspor’un kadrosuna kattığı futbolcuların başarılı ve karakterli sporcular olduğunu da sözlerine ekledi.

Başkan Savaş, Hatay Stadyumu hakkında sorulan sorulara da açıklık getirdi. Stadyumun 26 bin 500 kişi kapasitesine sahip olacağını ifade eden Lütfü Savaş, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Başkan Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesinde 2021 yılında uygulanacak asgari ücret konusunda da açıklamada bulundu. Yaşam şartlarını her geçen gün zorlaştığını ifade eden Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan personellerin 2021 yılında en az 3 bin 100 lira alacağını belirtti.

Expo 2021’in açılışı ile ilgili herhangi bir gecikme olup olmadığına dair soruları yanıtlayan Başkan Savaş, “Biz verilen süre içerisinde bitirmiş olacağız. 23 Nisan’da Expo alanımızı açılabilir duruma getireceğiz. Expo yönetim kurulu ile istişarelerimiz devam ediyor. On gün içerisinde ne zaman yapabileceğimiz kesinleşecek. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak açılış tarihimizi hemşehrilerimiz ile paylaşacağız” dedi.

Programın ilerleyen dakikalarında Hatay’daki kırsal kalkınma ile ilgili önemli projelere imza attıklarını belirten Başkan Savaş, “ Kırsal kesimdeki insanımızı kırsalda tutmak, daha üretken hale getirmek istiyoruz. İnsanlarımızı kırsalda tutarak şehre göçü önlemeyi hedefliyoruz. Expo’da da tarımda yarışacağız. Dışa bağımlı olmaktan ziyade dışa satış pozisyonuna geleceğiz” dedi.

2021 yılında gerçekleştirilecek Expo hakkındaki eleştirileri yanıtlayan Başkan Savaş,” Antalya’daki Expo’da iktidar sınıfta kaldı. Bizim koyduğumuz paranın 20 katını koydular. Bize dil uzatan arkadaşlar iktidar yanlısı olanlardır. Onlar Expo’ların mevzuatını getirisini ve götürüsünü iyi hesaplasınlar. En kötü organizasyon bile 7 kat para kazanmış. Ama Expo belediyenin kar edeceği bir organizasyon değil. Biz Hatay’ın ticareti, turizmi ve tanınırlığını adına bu organizasyonu yapıyoruz. İnsanlarımızın cebine giren parayı arttırmak ve insanların kendi kendilerine yetecek seviyeye gelmeleri için buradayız . Bundan sonra içe bağımlı değil dışarıda da bağlı ekonomik çıtasını yükseltecek kuruluşlar olacak. Gastronomiden tarihsel boyutuna kadar Hatay’ı birçok açıdan uluslararası alanda tanıtacağız” dedi.

Başkan Savaş, Suriye’de yaşanan savaşın Hatay’ın ekonomisini olumsuz etkilediğini belirterek ihracatta ve lojistik sektöründeki ciddi bir düşüş yaşandığını açıkladı.

Fuar alanının ihale ile satışa çıkması ile ilgili düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş,” Meclisteki arkadaşlarımız önerge veriyoruz burayı satmayalım dediler. Sattırmak istemiyorsanız satmayız ben de ihaleyi iptal ederim dedim. Bütün Hatay halkı bana güvenmiş ve benim sözüme güveniyor da oradaki iktidarın temsilcileri mi sözüme güvenmeyecek. Onlar ben söz verdiğimi yaparım biliyorlar ama şov yapma derdindeler. Hatay’ı parsel parsel sattırmayız diyerek sosyal medyada paylaştılar. Memleketi parsel parsel satanı herkes biliyor” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir vatandaşın HATSU’ya olan su borcu nedeniyle evinin icra kanalıyla satışının yapıldığına dair çıkan söylentilere açıklık getirdi.

HATSU’nun dışarıdan 27 avukat ile çalıştığını ve dosya takiplerini bu avukatların yaptığını ifade eden Lütfü Savaş, “Bir vatandaşımız yaklaşık 7 bin liralık borcu nedeniyle icralık olmuş. İlgili avukat bu borcu bizden habersiz icra yoluyla tahsil etmeye çalışmış. Biz kimsenin suyunu kesmek ya da icraya vermek niyetinde değiliz. Bunu öğrendiğimiz an avukat ile ilişiğimizi kestik. Hemşehrimizle konuşup özür diledik” dedi.

Vatandaşlardan pandemi sürecinde çöp vergisi alınmamasını da istediğini ifade eden Lütfü Savaş, “Maalesef iktidar partisinin buradaki temsilcileri bunu Meclis gündemine taşıdılar. Haziran ayına kadar alınmamasını önerdim ama reddedildi. İktidar partisinin milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve temsilcileri mahalle mahalle, köy köy gezip vatandaşlara su faturalarınızı ödemeyin, biz bu borçları kaldıracağız dediler. Vatandaşlar bu borçlarını önce ödemedi. Şimdi de ödeyemez duruma geldi” dedi.

Lütfü Savaş, gelinen noktanın ve yaşananların iktidar partisi ve onun Hatay’daki temsilcileri yüzünden olduğunu söyledi.

Hatay’da 55 bin ailenin yoksulluk sınırının altında yaşadığını ifade eden Başkan Savaş, “Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz şov amaçlı davranmış. Bizi sorgulayacaklarına sadece Hatay’da 55 bin ailenin yoksulluk sınırın altında yaşamasını sorgulasınlar. Şehrimizde yüzde 68 oranında azalan çiftçi sayısını sorgulasınlar. Antakya OSB’de yüzde 70 düşen elektrik tüketimini sorgulasınlar, Konkordato ilan eden kapanan 13 firmayı sorgulasınlar. Artan boşanmaları ve genç işsiz nüfusu sorgulasınlar. Bunu yapmayanlar beni kötülemek için uğraşıyorlar” dedi.

Koronavirüsün Türkiye’de görüldüğü Mart ayında Hatay’da hiç ölüm vakasının olmadığını, Aralık ayına kadar ölüm oranında ciddi bir artış olduğunu ifade eden Başkan Savaş, “Bu süreçte önemli olan yoğun bakım sayısını arttırmak değil. Oraya gitmeden bu işin önünü kesmektir. Bunu insanları evlerinde tutarak çözersiniz. Bu yüzden evde kalalım diyoruz. Şov yapmak için millete şirin görünmek için demiyoruz. Bunun maliyeti ne ise iktidar, büyükşehir, ilçe belediyeleri, sivil toplum kuruluşları ve hayırseverler birlikte paylaşalım dedik. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Hatay’da sadece Aralık ayında bin 263 kişi koronavirüsten dolayı vefat etti. Keşke İktidar partisi mensupları insan hayatına önem verseydi” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda Başkan Savaş Hataylı hemşehrilerinin yeni yıllarını kutlayarak mutlu, sağlıklı, huzur dolu ve refah seviyesinin yüksek olduğu bir yıl diledi.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Reis Döner, İskenderun Kurtuluş Mahallesi’nde düzenlenen görkemli bir açılış töreniyle lezzet kapılarını İskenderun halkının damak tadına açtı. İşletmeciliğini Reşit Gelici ve Osman Şimşek'in Yaptığı Reis Döner’in açılışına, İskenderun Belediye Başkanı Fatih ...
İskenderun İskelesi’nin 1593’te uluslararası ticarete açılmasından İtilaf Devletleri tarafından işgal edildiği 1918’e kadarki döneminin incelendiği Kent Tarihi Uzmanı Doç. Dr. Naim Ürkmez tarafından kaleme alınan ve İMEAK DTO İskenderun Şubesi ...
Lütfü Savaş’ın; Özel Sektör’ün Gelirler Vergisini Hatay’a ödeyerek belediyelerin gelirlerini arttırmaya yönelik çalışmaları, görüşmeleri ve ziyaretleri sürüyor. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz’ın da eşlik ettiği ziyarette konuşan ...
İskenderun Deniz Üs Komutanı SG Yarbay Onur Emir ve beraberindeki heyet İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’ya ziyarette bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, nazik ziyarete teşekkür etti. İskenderun’a ...
Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Türkiye ile AB Arasında Şehir Eşleştirmesi kapsamında bir projeye daha imza attı. Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ...
Hatay Büyükşehir Belediyesi, gelecek nesillere temiz bir çevre ve daha sağlıklı bir yaşam alanı bırakmak için 7 ilçede bulunan deniz kıyılarında temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.  “Çevre bizim, sahil bizim” anlayışı ile ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.