SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
30 Aralık 2020

Köy Okullarına ‘Cumhuriyet Kütüphanesi’ Seferberliği

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Köy Okullarına ‘Cumhuriyet Kütüphanesi’ Seferberliği

Gündem - 30 Aralık 2020 12:36

Sarı Zeybekler Derneği Genel Merkezi, BAYŞAD (Bağımsız Yazarlar ve Şairler Derneği) Hatay İl Başkanlığı ve İskenderun Cumhuriyetçi Gençler Platformu birleştirerek köy okullarına CUMHURİYET kütüphaneleri kurma çalışmaları doğrultusunda ilk kütüphaneyi Hatay Reyhanlı Konuk Köyü İlkokulu’na yaptılar.

Özellikle köy okullarını seçerek kitaba ulaşamayan ve kütüphanesi olmayan köy çocuklarını kitapların büyülü dünyası ile buluşturup onlara hem fiziken ortam hazırlayıp hem de içerik manasında seçkin kitapları ulaştırarak ufuklarında yeni pencereler açıyorlar.

Konuyla ilgili konuşan Sarı Zeybekler Derneği Genel Başkanı Nevzat Kurt ise yaptığı açıklamada; “Daha önce Cumhuriyetimiz adına birçok rekora imza atmış bir dernek olarak BAYŞAD Hatay Şubesi ve Cumhuriyetçi Gençler Platformu ile omuz omuza vererek Anadolu’nun özü olan köylere ve o köylerin güzel yürekli çocuklarına hizmet götürmek için yol arkadaşlığı kararı aldık.

Bu karar doğrultusunda 25 Aralık’ta Konuk Köyü İlkokulu’nda ilk kütüphanemizi kurduk. Kurduğumuz kütüphanelere ‘Cumhuriyet Kütüphanesi’ ismini vererek bu güzel değerimizin yaşatılmasına ve köy çocuklarımızın ‘Cumhuriyet’ fikri ile donatılmış olarak yetişmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Bu çalışmalarımız aralıksız sürecek ve her ay bir köy okuluna Cumhuriyet Kütüphanesi kurmayı amaçlıyoruz. ‘Eğitime hizmet, insanlığa hizmettir’ şiarıyla yola çıktığımız bu güzel ve manalı işte bize destek veren bütün Cumhuriyet sevdalılarına ve işbirliği yaptığımız kurumlara sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

Daha önce de köy okullarında bir çok etkinliğe imza attıklarını ifade eden BAYŞAD Hatay İl Başkanı Musa Göçer de şunları söyledi: “Biz BAYŞAD Hatay olarak köy okullarımızda bu tür çalışmalar yapıyorduk. İçinden geçtiğimiz sancılı süreçte gücümüzü Sarı Zeybekler ve İskenderun Cumhuriyetçi Gençler Platformu ile birleştirerek daha çok okulumuza ulaşmayı amaçladık.

Okullarda önce etütler yaparak sonra gerekli ihtiyaçları tespit edip gerek donanımsal, gerekse kitaplar olarak temin edip bizzat başkanlar nezdinde gidip yerinde çalışarak köy çocuklarımızı kitapla buluşturmanın haklı mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Kurduğumuz bu Cumhuriyet kütüphaneleri ile onların ufuklarına yeni pencereler açarak birer ‘Cumhuriyet Güneşi’ gibi ışıl ışıl parlamalarını ve güzel ülkemizin, güzel düşünen çocukları olmaları için gayret gösteriyoruz.

Daha önce açıkladığımız gibi söylediğimiz tarihte Reyhanlı ilçemizin Konuk Köyü İlkokuluna giderek CUMHURİYET Kütüphanemizi kurarken Atatürk büstünü de yenileyerek Ata’mızın aziz hatırasına yakışır bir hale getirdik. Çocuklarımıza hayırlı uğurlu olsun.

Önümüzdeki günlerde Cumhuriyet kütüphanelerini kurmaya durmaksızın devam edeceğiz. Bu yolda bize gönülleri ile ve emekleri ile destek olan, kitap ve donanım bağışında bulunan güzel yürekli bütün insanlara o güzel çocuklar adına teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Cumhuriyetçi Gençler Platformu Başkanı genç hukukçu Erdem Harmaoğlu ise şu ifadelerde bulundu: “Cumhuriyet vazgeçilmez değerlerimizdendir. Bu anlayışla yola çıkıp güçlerimizi birleştirerek uzak köy çocuklarına ulaşamadıkları eğitim ortamını ayaklarına götürmeyi ve onlarda okuyan düşünen, sorgulayan bir kimlik yaratarak ülkemizin geleceğinde aydın birer nefer olarak katkıda bulanacak bir enerji oluşturmayı hedefledik.

Bu tür eğitim kapsamlı çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Bize katkı sunan bütün güzel yürekli insanlara Cumhuriyetimizin bir ferdi olarak teşekkürlerimi sunuyorum.”

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Reis Döner, İskenderun Kurtuluş Mahallesi’nde düzenlenen görkemli bir açılış töreniyle lezzet kapılarını İskenderun halkının damak tadına açtı. İşletmeciliğini Reşit Gelici ve Osman Şimşek'in Yaptığı Reis Döner’in açılışına, İskenderun Belediye Başkanı Fatih ...
İskenderun İskelesi’nin 1593’te uluslararası ticarete açılmasından İtilaf Devletleri tarafından işgal edildiği 1918’e kadarki döneminin incelendiği Kent Tarihi Uzmanı Doç. Dr. Naim Ürkmez tarafından kaleme alınan ve İMEAK DTO İskenderun Şubesi ...
Lütfü Savaş’ın; Özel Sektör’ün Gelirler Vergisini Hatay’a ödeyerek belediyelerin gelirlerini arttırmaya yönelik çalışmaları, görüşmeleri ve ziyaretleri sürüyor. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz’ın da eşlik ettiği ziyarette konuşan ...
İskenderun Deniz Üs Komutanı SG Yarbay Onur Emir ve beraberindeki heyet İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’ya ziyarette bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, nazik ziyarete teşekkür etti. İskenderun’a ...
Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Türkiye ile AB Arasında Şehir Eşleştirmesi kapsamında bir projeye daha imza attı. Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ...
Hatay Büyükşehir Belediyesi, gelecek nesillere temiz bir çevre ve daha sağlıklı bir yaşam alanı bırakmak için 7 ilçede bulunan deniz kıyılarında temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.  “Çevre bizim, sahil bizim” anlayışı ile ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.