SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
22 Aralık 2020

ATAKAŞ’ın İki Ayda İki Rekor Gururu!

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
ATAKAŞ’ın İki Ayda İki Rekor Gururu!

EkonomiGündem - 22 Aralık 2020 15:28

Dünyanın en büyük kuru yük taşıma kapasiteli gemisine kendi limanından 202 bin ton ihracat yüklemesi yaparak Türkiye rekoruna imza atmanın gururunu yaşayan Atakaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş, pandeminin etkilerine rağmen tüm sektörlerin dünya ticaretinde geride kalmamak adına her türlü çabayı gösterdiğini söyledi.

İskenderun Körfezi’nde 2018 yılı başında faaliyete başlayan Atakaş Limanında, Kasım 2020’de gerçekleşen ve o güne kadar ülkemiz limanlarında yüklenen en büyük tonaj olan 176.000 tonluk ihracat yüklemesinin ardından Aralık 2020’de de kırılması zor bir rekora daha imza atıldı. Bu kez 202.000 tonluk geminin yanaşmasına imkân sunularak gerçekleştirilen yükleme ile bir ay arayla ikinci rekora imza atılmış oldu. Bu büyük başarının gururunu yaşayan Recep Atakaş, ithalat ve ihracatın hacimsel olarak neredeyse yüzde doksanının deniz taşımacılığı yoluyla gerçekleştiği ülkemizde, limanların kapasite, teknoloji ve insan kaynağına yapılan kesintisiz yatırımlarla ticarete büyük katkı sunduğunu ifade etti.

2020 yılı başından itibaren ağırlaşan ve etkileri dünya çapında gözlemlenen COVID 19 salgınına rağmen yatırımlara devam ettiklerini ifade eden Atakaş, “Türkiye’nin elleçleme hacmi olarak en büyük liman bölgelerinden olan İskenderun Körfezi’nde 2018 yılı başında faaliyetine başlayan ATAKAŞ LİMANI, gerek 200.000 DWT ve üzerindeki gemilerin yanaşmasına imkan veren boyut ve su derinliğine sahip iskelesi, gerekse bu büyüklükteki gemilere en hızlı ve güvenli hizmetin verilmesine uygun büyüklük ve teknolojiye sahip vinçleriyle öne çıkıyor. Bu yatırımların sonucu olarak, Atakaş Limanı ülkemizden bugüne kadar bir gemi ile tek seferde yapılan en büyük hacimli kuru dökme yük ihracat yüklemelerine iki ayda arka arkaya iki rekorun sahibi olmanın gururunu yaşıyor. HEMINGWAY isimli, Liberya bandıralı 207.634 ton kuru yük taşıma kapasitesine sahip dev gemi 15 Aralık’ta yanaştığı ATAKAŞ LİMANI’ndan 202.000 ton ihracat yüklemesi yapıldıktan sonra 19 Aralık günü limandan demir aldı.

Brüt günlük yükleme hızı yaklaşık 57.500 ton/gün olarak gerçekleşirken, ülkemiz limanlarında yapılan ihracat yüklemeleri açısından ayrı bir rekor da kırılmış oldu. 207.634 tonluk taşıma kapasitesi, 300m uzunluğu ve 50m genişliği ile kuru yük gemileri arasında dünyada en üst sıralarda yer bulan HEMINGWAY’in ATAKAŞ LİMANI’ndan kalkış draftı 18,4m olarak kayıtlara geçti.

2018 yılı Mart ayında hizmete açılan ATAKAŞ LİMANI, 720 metrelik iskelesinde çift taraflı yanaşma imkânı ile 1.440 metrelik yanaşma uzunluğunda. Her biri saatte yaklaşık 1.500 ton dökme yük elleçleme kapasitesine sahip 2 adet 51m erişimli 140 tonluk, 2 adet 54 m erişimli 125 tonluk rıhtım vinçlerine ek olarak 50.000 DWT büyüklüğündeki gemilere hizmet verebilecek büyüklükte 3 adet daha rıhtım vinci olmak üzere toplam 7 vinç ile hizmet veriyor. ATAKAŞ Şirketler Grubu’na bağlı ATAKAŞ Liman İşletmeciliği ve Ticaret A.Ş. tarafından işletilmekte olan liman, iskele hariç yaklaşık 200.000 metrekare alanda hizmet verirken ayrıca kullanıcılarına 25.000 metrekarelik kapalı depo kapasitesi sunabiliyor. ATAKAŞ LİMANI, bir yandan da yeteneklerini, kapasitesini ve hızını arttırabilmek, hizmetlerini çeşitlendirebilmek için yatırımlarına ara vermeden devam ediyor” dedi.

Rekor Yüklemeyi Vali Doğan Duyurdu

Hatay Valisi Rahmi Doğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla İskenderun ATAKAŞ Limanında dünyanın en büyük kuru yük taşıma kapasiteli gemilerinden biri olan Hemingway isimli gemiye 202.000 ton ihracat yüklemesi yapılarak rekor kırıldığını duyurdu. 

Vali Rahmi Doğan paylaşımında şunları kaydetti; “İskenderun ATAKAŞ Limanında dünyanın en büyük kuru yük taşıma kapasiteli gemilerinden biri olan Hemingway isimli gemiye 202.000 ton ihracat yüklemesi yapılmış ve rekor kırılmıştır. İskenderun Körfezinin ülkemiz ekonomisi açısından ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu ortadadır. ATAKAŞ Limanı yüksek yükleme kapasitesiyle bölgede hizmetlerini sürdürerek hem bölge, hem de ülke ekonomisine önemli katma değer kazandırmayı sürdürüyor. Limanın derinliği ve yükleme kapasitesi ağır tonajlı kuru yük gemilerini de İskenderun’a çekmeye başladı.”    

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.