SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
17 Kasım 2020

Kaymakam Sarı, Arsuz’un Tarihine Işık Tutuyor

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Kaymakam Sarı, Arsuz’un Tarihine Işık Tutuyor

Gündem - 17 Kasım 2020 17:20

Arsuz’a bağlı Arpaçiftlik Mahallesi’nde bulunan Geç Roma dönemine ait 1500 yıllık Kutsal Havariler Kilisesi’nde bu yıl gerçekleşen kazı çalışmaları bugün itibariyle büyük ölçüde sonlandı.

Çalışmaların sonunda kazı ekibini yerinde ziyaret eden ve çalışmalar hakkında kazı ekibinden bilgi alan Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, ilçemiz sınırları içerisinde çok sayıda kültürel mirasın bulunduğunu ve bunların gün yüzüne çıkarılması için imkanlar ölçüsünde çeşitli çalışmaların yapıldığını söyledi.

Kaymakam Sarı, Arpaçiftlik mahallesinde bulunan Kutsal Havariler Kilisesi’nin yaklaşık 6. yüzyılda yapıldığını ve 12. yüzyıla kadar hizmet verdiğini söyleyen Kaymakam Sarı, Geç Roma olarak bilinen Bizans Dönemine ait olan ve içerisinde mozaik figürleri, mezar ve şapel gibi çeşitli yapı ve kalıntılar bulunan kilisenin önümüzdeki yıllarda altyapı imkanları sağlandıktan sonra açık hava müzesine dönüştürülebileceğini ifade etti.

Kilisenin müzeye dönüşmesiyle Arsuz’un cazibesinin bir kat daha artacağını ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür eden Kaymakam Sarı, kendilerinin gerek bakanlıklar düzeyinde takip edilmesi gereken hususlarda gerekse de yerel düzeyde çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde tüm kamu kurumları ile birlikte destek olduklarını ifade etti.

Ziyarette ayrıca Kaymakam Sarı’ya Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Hatay Müze Müdürü ve kazı başkanı Ayşe Ersoy, kazı koordinatörü Ömer Çelik ile mimarlar ve teknik personeller ile kazıda görev alanlardan oluşan bir heyet ve arazi sahipleri bulundu.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.