SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
2 Ekim 2020

Reyhanlı Barajı Hizmete Alınıyor

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Reyhanlı Barajı Hizmete Alınıyor

Gündem - 2 Ekim 2020 16:29

Amik Ovası’nda 585 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet edecek olan Reyhanlı Barajı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı yapacağı, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin ise baraj sahasından katılacağı törenle hizmete alınacak.

Bakan Pakdemirli, 480 milyon m³ su biriktirme hacmine sahip Reyhanlı Barajı’nın Amik Ovası’nda 585 bin 160 dekar arazinin sulanmasına hizmet edeceğini belirtti.

Bölgede yapılacak sulu tarım sayesinde hem tarlalardaki verimin artacağını ve hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacağını belirten Bakan Pakdemirli, “Projenin tüm üniteleri ile tamamlanmasıyla 2020 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 450 Milyon TL katkı sağlanacak” ifadelerine yer verdi.

Bakan Pakdemirli, Reyhanlı Barajı’nın ana su kaynakları arasında yer alan Afrin Çayı’ndan yıllık 21 milyon metreküp suyun baraja aktarılacağını da söyledi.

Tamamlanan iletim kanalı sayesinde saniyede 1.534 ton su Afrin Çayı’ndan alınarak baraj sahasına aktarılacağını ifade eden Bakan Pakdemirli, “Bu sayede yaz mevsiminde Amik Ovası’nda yaşanabilecek susuzluğun önüne geçilecek, kışın ise Amik Ovası’nda meydana gelmesi muhtemel taşkınlar engellenerek yaklaşık 200 bin dekar arazi taşkından korunacak” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli, Reyhanlı Barajı ile Amik Gölü’nün boyutlarına yakın büyüklükte bir sulak alanın da oluşacağına da vurguladı.

Göçmen kuşlar için ideal bir dinlenme, beslenme ve üreme alanı oluşmaya başlayacağını da ifade eden Bakan Pakdemirli, “Reyhanlı Barajı Hatay’ın ‘yeni kuş cenneti adayı’ olacak” dedi.

Bakan Pakdemirli, “3 Ekim 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın telekonferans ile açılışını yapacağı Reyhanlı Barajı’nın yanında ayrıca Hatay’da tamamlanan Türkiye’nin en büyük iletim kanalı olan ‘Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı’, ‘Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi’ ve ‘Hatay-İçmesuyu Arıtma Tesisi’” projelerinin de açılışlarının yapılacağını sözlerine ekledi.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.