SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
28 Ağustos 2020

Pandemi’de Çocuk ve Ergenlerin Psikolojisine Dikkat!

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Pandemi’de Çocuk ve Ergenlerin Psikolojisine Dikkat!

Gündem - 28 Ağustos 2020 18:09

Mega Radyo’da canlı yayınlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ Programının canlı yayın konuğu İskenderun Palmiye Hastanesi Çocuk, Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Yar, çocuk ve ergenlerle ilgili psikiyatrik konularda önemli bilgiler verdi.

Özel Palmiye Hastanesi’nin başarılı ve sevilen hekimlerinden Çocuk, Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Yar, branşları kapsamında verdikleri hizmetlerden, çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanına hangi durumlarda başvurulması gerektiği, ergenlik döneminde çocuk ve aile ilişkisi, salgın sürecinde çocuklarda ekran bağımlılığı, çocuk ve ergenlerin ruh sağlığı, pandemi sürecinde ebeveynlere düşen görevler gibi konuları Mega FM dinleyicileriyle paylaştı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs sürecinin başlarından itibaren okulların kapatılması, online eğitime geçilmesi ve akabinde sokağa çıkma yasaklarının olmasının çocukların psikolojisini etkilediğini belirten Uzman Dr. Ahmet Yar; “Sosyal medya ve internetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği bu dönemlerde, çocukların ve gençlerin bu gereçleri yoğun kullanımı, psikoloji üzerinde olumsuz etkilere neden olabiliyor. Ebeveynlerin çocuklarla korona virüsle ilgili konuşmak, virüs ve hastalıkla ilgili neler bildiklerini öğrenmeye çalışarak, varsa yanlış bilgiler ve inançlarını saptamak, doğru bilgilerle değiştirmek kimi yanlış ve çarpıcı bilgilerin çocuklarda oluşturabileceği ek stres yükünü giderecektir.” şeklinde konuştu.

Ebeveynlerin çocuklara pandemi sürecinde destek olmaları gerektiğine dikkat çeken Uzman Dr. Ahmet Yar ebeveynlere seslenerek; “Doğru bilgi edinin ve doğru bilgi aktarın. Virüsü ve alınması gereken önlemleri çocuklara uygun bir şekilde anlatın. Unutursa kızmayın. Yetişkin olarak duygusal sürecinizle model oluşturun. Zihninizi olumlu düşüncelerle meşgul edin. Kontrol hali kontrolden çıkarsa uzman desteği alın.” önerilerinde bulundu.

Mega Radyo stüdyolarından canlı yayımlanan ‘Sağlıkta Gelişim’ söyleşi programı, FM bandı 97,7 frekansından ve eşzamanlı olarak www.megaradyoiskenderun.com ile Mega Medya Grubu Facebook sosyal medya üzerinden de canlı yayınlandı. Mega Medya Grubu Genel Koordinatörü Semir Yazıcı’nın hazırlayıp sunduğu programın teknik kumanda masasını Mustafa Mert ve Şirvan Selçuk yönetti. 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.