SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
26 Ağustos 2020

İSTE, Teknofest 20’ye Hazır

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
İSTE, Teknofest 20’ye Hazır

EğitimGündem - 26 Ağustos 2020 14:08

Teknofest’20 de; 175 Üniversite arasında proje başvuru sayısı oranlamasında dördüncü olmayı başaran İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) festivale hazır. 22-27 Eylül tarihlerinde Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan Teknofest’20 öncesi, İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci, takımların danışman hocalarıyla bir değerlendirme ve durum toplantısı gerçekleştirdi. “Teknoversite vizyonuyla eğitim veren bir üniversite olarak Teknefest’20 de iddialı olduklarını” ifade eden Prof. Dr. Tolga Depci, “Ellerinden gelen tüm imkânı takımlara sunmaya hazır olduklarını” belirterek kendilerine başarı diledi.

Online olarak gerçekleştirilen durum değerlendirme toplantısına İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci başkanlık yaparken, takım danışman hocaları Doç. Dr. Süha Orçun Mert, Dr. Öğr. Üyesi Sedat Baştuğ, Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hakan Demir, Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hüseyin Bilgiç, Öğr. Gör. Alper Solmaz, Dr. Öğr. Üyesi Sezer ÇOBAN, İSTE Teknopark Müdürü Seçkin Dilek ve İSTE Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Üniversite- Sanayi işbirliği Uzmanı Öğr. Gör. Gamze Özge Güçkıran katıldı. Son derece verimli geçen toplantıda takım danışmanları Teknofest’20 de iddialı olduklarını ifade ettiler.

Teknofest’20 de Akıllı Ulaşım kategorisinde ‘Kızağın Takımı’na danışmanlık yapan. Doç. Dr. Süha Orçun Mert’de : “Belirli bir süreden bu yana hazırlıklarımızı yaptık ve artık sona yaklaştık. Festivalde üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmek adına yer alacağız. Finale kalan ekipleri tebrik ediyorum” dedi.

Eğitim Teknolojileri yarışması temasında İSTE-KOI SURVIVORS Takımı Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Sedat Baştuğ danışmanlığında festivale hazırlanırken, takım hakkında bilgiler veren Dr. Baştuğ; “Roket ve deniz altı yarışmalarına göre daha ufak bir alan da festivalde yer alacaklarını, ancak yarışmanın küçüğü büyüğü olmadığını ifade ederek; “Pandemiden dolayı sorun yaşasak ta başarılı olmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Efficiency Challenge elektrikli araç yarışma temasında Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hakan Demir danışmanlığında İSTE Hidromobil Takımı Teknofest 20’de finalde yer almayı başarırken, “Yarışmanın türüne göre sadece Antep’te değil çeşitli illerde finaller gerçekleştirileceğini” ifade eden Dr. Demir; “Örneğin biz hidrojenli araç kategorisinde olduğumuz için Kocaeli’nde yarışacağız. Gaziantep’de ki programda yer alacağız ve amacımız buradan da güzel haberlerle ayrılmak” diye konuştu.

‘Orta irtifa roket yarışmasında’ yer alacaklarını ifade eden AMANOS ROKET TAKIMI takım danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Hüseyin Bilgiç  “Teknofest 20 kapsamında 10 bin fit yüksekliğe ulaşan ve daha sonra kurtarma sistemlerini içeren bir roket tasarımı yaptık. Şu ana kadar bir sorun yaşamadık. Yarışma merkezimiz Aksaray olacak ve burada gerçekleşecek finalde üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz” dedi.

İnsansız Hava Araçları kategorisinde AERO TALİAN TAKIMI, Dr. Öğr. Üyesi. Sezer Çoban takım kaptanlığında Teknofest 20’de İSTE’yi temsil ederken, Dr. Çoban açıklamasını şöyle tamamladı:  “Günümüzün popüler alanlarından biri olan insansız hava araçları kategorisinde üniversitemizi temsil edeceğiz. Kampüsümüzde bizlere kazandırılan pistimizde zaman zaman çalışma imkânımız oldu, Teknofest’ 20 için gerekli çalışmaları şu an için sürdürüyoruz” dedi.

Yarışmaya Çevre ve Enerji Teknolojileri kategorisinde katılacaklarını belirten İSTE İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO)  Öğr. Gör. Alper Solmaz, “İSTE-ENVERÇEV TAKIMI olarak atık bir suyu arıtıp, elde edilen biokütlenin faydalı bulunan oranları hakkında, araştırma yapmak için bir proje gerçekleştirdik. Başarılı olacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Öte yandan İSTE adına Afet Bilgi ve Müdahale Destek Sistemi tasarım yarışma temasında İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Zafer Bozyer danışmanlığında AG (AFET GÖZCÜLERİ) TAKIMLARI finale kalmayı başarırken, İSTE İMYO İnsansız Hava Araçları (İHA) Teknolojisi ve Operasyonları Bölümü Öğretim Görevlisi Yüksel Eraslan tarafından yürütülen İSTEMİHAN İHA takımıysa, Teknofest’20 kapsamında düzenlenen 5. TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışmasında ‘sabit kanat’ kategorisinde ilk 200 arasına girerek geliştirme desteği almaya hak kazandı. İSTEMİHAN İHA takımının da finallerde yer alması bekleniyor.

Durum değerlendirme toplantısıyla ilgili bir açıklamada bulunan İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tolga Depci: “Teknofest 20’de finallere kalmayı garantileyen takımları tebrik ederek” şöyle konuştu: “Aslında İSTE olarak bizler 175 Üniversite arasında öğrenci sayısı ve proje başvuru sayısı oranlamasında birinciyiz. İnanıyorum ki finallerde de bu birincilikleri yaşarız ve İskenderun’a güzel haberlerle döneriz. Bugünde takımlarımızın değerli danışmanlarıyla bir araya geldik ve bizlerden herhangi bir talepleri olup olmadığını sorduk, İSTE yönetimi olarak, elimizden gelen tüm imkânı takımlara sunmaya hazırız” dedi.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk; iflas etmiş, yürüyecek hali olmayan, itfaiye araçlarına bile mazot veremeyen bir belediye devraldıklarını ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen seçim döneminde verdikleri her sözün arkasında ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinde (HATSU- İMAR A.Ş.- ULAŞIM A.Ş.) çalışan personellerin promosyon anlaşmasını imzaladı. HBB Başkanı Öntürk, HBB personelleri için önceki dönem yönetimi tarafından imzalanmadığı için ...
İskenderun Gelişim Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Tahsin Çapkın, ‘Mesane Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında mesane kanseri risk faktörleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Tüm kanser hastalarının 5’te 1’inin ürolojik kanser olduğuna dikkat çeken ...
Hatay Büyükşehir Belediyesi vatandaş ve personellere yönelik Salı günleri ücretsiz doktor muayene kabulü yapılacağını duyurdu. HBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Büyükşehir personeli ve vatandaşlara yönelik Salı ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı liselerde görev yapan öğretmenlerle iş birliği ve istişare toplantısı düzenledi. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı liselerde ...
Yükseliş Koleji olarak bu eğitim öğretim sezonunda Avrupa'nın eğitimde en gelişmiş ülkelerinde uyguladıkları yenilikleri yerinde görüp uygulayarak deneyimleme fırsatımız oldu. Dünyanın eğitimde 1 numarası olan Finlandiya ile başladığımız süreçte Letonya, Estonya, ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.