SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
10 Ağustos 2020

Arsuz’da Mısır Hasadı

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Arsuz’da Mısır Hasadı

Gündem - 10 Ağustos 2020 12:38

Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Akçalı Mahallesinde gerçekleştirilen silajlık mısır hasadına katıldı.

Türkiye’nin önemli tarım alanlarından biri olan Arsuz ’da Mısır hasadına; Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Birim Müdürleri, Muhtarlar ve çiftçilerin katıldı. Arsuz ’un her zaman 2T ile anlatıldığını, anıldığını belirten Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, “ şu anda tarımın çeşitliliğinin göstergesi olarak burada, ürün çeşitliliği çok fazla olan Arsuz’da silajlık mısırın, yemlik mısırın hasadında bulunmaktayız. Kaymakam Bey’inde ifade ettiği gibi çok verimli bir araziye sahibiz. Bununla ilgili tarım müdürlüğünün, kaymakamlığın ve bizim belediye olarak ta belirli yönlendirme ve desteklerle daha iyi bir tarım için çalışmalarımız var. Çiftçilerin örgütlenmesi gerekiyor ve bu örgütlenme için çalışmalar var. İnşallah çok daha kaliteli ve rekoltesi daha yüksek olan ürünler elde edeceğiz. Mısırı çok çeşitli ürünlerimizden bir tanesidir. Maydanoz ve diğer sebzelerin yetiştiği gibi zeytin ve narenciye de ilçemiz için önem arz etmektedir. Narenciyede bu sene bir şansızlık yaşadık. Çiftçilerimizin de bir talebi oldu. Devlet desteğinin daha fazla olması talebi. İnşallah buda bir şekilde giderilir,” ifadelerini kullandı.

Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, “  Türkiye’nin yaklaşık yarıya yakın ihtiyacını karşılayan, 700 den fazla muz seraları bulunan, narenciyesiyle, sofralık zeytiniyle, kayısısıyla, ürün çeşitliliğiyle bir tarım cenneti olan ilçemizde bugün de bir silajlık mısır hasadında, çiftçilerimizle bir aradayız. İlçemizin yaklaşık arazisinin yüzde 50 ye yakını tarım arazisi. Çokta verimli arazilerden oluşuyor. Bugün çiftçilerimizin haklı gününe ortak olmaya çalışıyoruz. Devlet olarak her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmeye çalışıyoruz,” dedi.

Hatay’ın tarımsal anlamda önde gelen illerden biri olduğunu belirten Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, “ 105 bin hektarlık bir amik ovası, güçlü ovalara sahip bir ilimizin olması sebebiyle bitkisel üretimde de Türkiye’de önemli bir yerde olduğumuzu düşünüyoruz. Şehrimizde hem meyve hem de sebzecilik yapılıyor. Narenciye ve maydanozda söz sahibi olduğumuz bir il. Amacımız çiftçinin bol kazanca sahip olması.  Hayvancılıkta kaba yem ihtiyacı oldukça yüksek. Bakanlığımız yıllardır bu alanda çiftçimize destek veriyor. Her yıl destek vermeye gayret gösteriyoruz. Bu yılda açıklanır açıklanmaz destek vermeye devam edeceğiz. Yem bitkisi olarak il geneli 50 bin dekar bitki ekilmişse bunun 20 bin dekarını Arsuz oluşturuyor. Sadece il içinde değil bazı illere de gönderiliyor. Çiftçilerimizin ürünlerinin bol ve bereketli olmasını Allahtan niyaz ediyoruz. İnşallah kazançları da fazla olur. Onlar ne kadar çok kazanırlarsa bi de o kadar mutlu oluyoruz” şeklinde konuştu.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bayramınız Kutlu Olsun...
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun...
Bayramınız Kutlu Olsun...
Özçelik-iş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetim kurulunun İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde Yolbulan Metal'de grev süreci hakkında bilgi verdi. Özellikle metal sektöründe açlık seviyesindeki maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesi ...
Özel Arsuz Teknoloji Koleji, 2023- 2024 eğitim öğretim sezonu 12.sınıf öğrencileri için coşkulu bir mezuniyet töreni düzenledi. Bölgenin kaliteli eğitim hizmeti veren özel kurumlarından Özel Arsuz Teknoloji Koleji’nin lise son sınıfı ...
Bayramınız Kutlu Olsun…

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.