SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
30 Temmuz 2020

2020 Yılı Kurban Bayramı Tedbirleri

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
2020 Yılı Kurban Bayramı Tedbirleri

Gündem - 30 Temmuz 2020 12:31

İskenderun Kaymakamlığı Kurban Bayramı nedeniyle, koronavirüs salgınıyla etkin mücadele tedbirleri kapsamında bir bildiri yayımladı. Bildiride şu ifadelere yer verildi.

“Yaklaşmakta olan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşlarımızın bayramı huzur ve güven içerisinde geçirmeleri, kamu hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi ve vatandaşlarımızın istek ve şikâyetlerinin zamanında değerlendirilmesi bakımından ülkemizde ve ilçemizde devam eden Koronavirüs salgınıyla etkin mücadele tedbirleri başta olmak üzere aşağıdaki tedbirlerin alınmasına ve hatırlatılmasına bir kez daha ihtiyaç duyulmuştur.

GÜVENLİK:

1- İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı, sorumluluk bölgelerinde umuma açık eğlence ve istirahat yerlerinde denetime ağırlık verecek, devriye hizmetlerini artıracak, trafik kontrollerini mevcut genelgeler doğrultusunda sürdüreceklerdir. Hava karardıktan sonra ekip otolarının flaşörleri mutlaka açık tutulacaktır.

2- 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanunun ilgili maddelerine istinaden,  bayram süresince silah atılmasına müsaade edilmemesi, Kanun hükümlerine aykırı hareket edenlerin takip edilerek adli ve idari tahkikat yapılması sağlanacaktır.

3- Bayram öncesi ve süresince alışveriş merkezleri, çarşı ve pazarlar gibi halkımızın yoğun olarak bulunduğu yerlerde başta canlı bomba ve terör eylemi girişimi olmak üzere hırsızlık, yankesicilik, dolandırıcılık ve kapkaç gibi olayların önüne geçilebilmesi, güvenlik zafiyeti yaşanmaması ve meydana gelmesi muhtemel olay faillerinin anında etkisiz hale getirilebilmesi için istihbarata ağırlık verilerek güvenlik birimlerimizce koordineli hareket edilmesi, alınmış olan güvenlik tedbirlerinin gözden geçirilerek gerekiyorsa ilave tedbirlerin alınması sağlanacak, önem arz eden yerlerde yeterince personel görevlendirilerek ekip sayıları arttırılacaktır.

ALTYAPI:

1- İskenderun Belediye Başkanlığı, Hatay Büyükşehir Belediyesi HATSU Genel Müdürlüğü İskenderun Şubesi , Hatay Büyükşehir Belediyesi İskenderun İtfaiye Amirliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Amirliği iş yeri denetim faaliyetlerine ağırlık verecek, yangın, kanalizasyon ve su arızalarına karşı mevcut planlarını gözden geçirerek  nöbetçi ekipler takviye edilecek, olası durumlara karşı hazırlıklı olacaklardır. Halkın istek ve şikâyetlerini bildirecekleri telefon numaraları yazılı ve görsel medya aracılığı ile vatandaşlarımıza duyurulacaktır.

2- Herhangi bir elektrik kesintisi yaşanmaması için İskenderun Enerji SA tarafından gerekli tüm tedbirlerin alınarak eksiklik varsa derhal giderilmesi ve arızaya anında müdahale edilebilmesi için bağlı birimlerindeki personel sayısının takviye edilmesi sağlanacaktır.

3- Haberleşmenin sağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi için Telekom tarafından gerekli tüm tedbirler alınacaktır.

4- HATSU Genel Müdürlüğü İskenderun Şubesi içme suyu ve kanalizasyon hizmetlerinin aksamaması ve muhtemel arızalara müdahale için yeterli ekip görevlendirecektir.

ULAŞIM:

1- İlçe genelinde trafiğin aksamadan yürütülmesi için İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığınca gerekli önlemler alınacaktır. İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından İskenderun İlçesi başta olmak üzere bayram öncesi, bayram süresi ve sonrasında yollarda trafik ekipleri bulundurulacak, otoyol ve devlet karayollarında gerekli trafik ve güvenlik tedbirleri alınacaktır.

2- İskenderun 3 Nolu Asfalt Şantiye Şefliği, İskenderun Belediye Başkanlığı olumsuz hava koşullarına karşı hazırlıklı olacaklar, sorumluluk alanlarındaki yolların trafiğe açık tutulması için gerekli çalışmaları yapacak, acil müdahale ekipleri oluşturulacaktır.

SAĞLIK:

1- İlçe Sağlık Müdürlüğü acil servis hizmetlerine önem vermek suretiyle, nöbet hizmetlerinin aksamaması için gerekli tedbirleri alacaktır. Hastane ve diğer sağlık birimlerinde hizmetlerin kesintisiz yürütülmesi için personel planlaması yapılacaktır.

2- Acil Servis hizmeti aksatılmadan yürütülecektir.

3- Nöbetçi eczanelerin belirlenerek ilan edilmesi sağlanacaktır.

AFET, SEL BASKINI VB. OLAĞANÜSTÜ DURUMLARA HAZIRLIK:

Olası sel baskını gibi olağanüstü durumlarda  İskenderun Belediyesi, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğünce olaylara müdahale için yeterli sayıda ekip ve kuvvet hazır bulunduracaktır.

DENETİM:

1- İlçemizde faaliyet gösteren lokanta, pastahane fırın gibi gıda maddeleri üreten bütün işyerleri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Belediye Zabıta Ekiplerince etkin bir şekilde denetlenecektir.

2- Bayram öncesi vatandaşlarımızın alışverişlerini güven ve huzur ortamı içerisinde yapmalarını temin açısından güvenlik güçleri ve belediye zabıtaları denetimlerini sıklaştıracaklardır.

İlgili kurum ve kuruluşlar hazırlayacakları tedbirler planını istenildiği takdirde Kaymakamlık Makamına sunulmak üzere dosyalarında muhafaza edecek olup, yaşanan gelişmelerden gecikmeye mahal verilmeden ivedilikle Kaymakamlık Makamına bilgi vereceklerdir.”

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Açıklanan her TÜBİTAK başvuru sonucunda kabul edilen projeleri olan İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) yeni bir 1001 projesi başlıyor. Açıklanan her TÜBİTAK başvuru sonucunda kabul edilen projeleri olan İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) ...
Mega Medya Grubu Stüdyolarından canlı olarak yayınlanmaya başlayan ‘Psikoloji Saati' adlı radyo programının bu haftaki konuğu, Sevgi Psikoloji' Danışmanlık Merkezi sahibi Psikoloğu Uğur Seküçoğlu ve Psikolog Handan Yüksek oldu. Bölgenin genç ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş; HBB ile UNICEF iş birliğinde gerçekleştirilen 6 Şubat Depremlerinin ardından il genelinde yürütülecek “Erken Çocukluk Gelişimi ve Engelliliğin Tespiti Projesi”nin açılış ve ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Denizcilik Kış Kariyer Günleri kapsamında denizcilik firmaların üst düzey yöneticileri ve sektör temsilcileri öğrencilerle bir araya geliyor. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Denizcilik Kış Kariyer Günleri kapsamında denizcilik ...
İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, sahil boyunda devam eden su tahliye çalışmalarını yerinde incelediler. Geçtiğimiz ...
İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek ve İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ile kısmi olarak hizmet vermeye başlayan İskenderun Acil Durum Hastanesi'nde incelemelerde bulundu. İskenderun Acil Durum Hastanesi’nin hizmet vermeye başladığını belirten ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.