SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
21 Temmuz 2020

‘20 Temmuz, Yavru Vatanın Anavatana Kavuştuğu Gündür’

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
‘20 Temmuz, Yavru Vatanın Anavatana Kavuştuğu Gündür’

Gündem - 21 Temmuz 2020 16:09

Türkiye Muharip Gazileri Derneği İskenderun Temsilcisi Neşet Turhan Türk Ordusunun, 20 Temmuz 1974 günü, Kıbrıs’a başarılı bir hareket icra ederek, Kıbrıslı Türk’ü yok olmaktan kurtardığını, 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğüne kavuşturduğunu söyledi.

Türkiye Muharip Gazileri Derneği İskenderun Temsilcisi Neşet Turhan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

 “Bundan 46 sene önce Kıbrıs’ı ilhak ederek, Türkiye’yi batıdan güneye kuşatmak ve bu suretle Türkiye’nin yaşam alanını daraltmak isteyen Yunanistan; 15 Temmuz 1974’de EOKA’cı katillere darbe yaptırarak Ada’ya kan ve gözyaşı getirmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, Enosis hayalinin gerçekleştirilmek üzere planlanan bu darbe girişimine gereken karşılığı vermek üzere derhal harekete geçmiştir.

Londra ve Zürih Antlaşmaları gereği garantör devlet olan Türkiye; Kıbrıs’ta barışı tesis etme, soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve Türkiye’ye yönelik olası tehdidi bertaraf etmek maksadıyla Ada’ya müdahale kararı almıştır.

Türk ordusu, 20 Temmuz 1974 günü, Kıbrıs’a başarılı bir hareket icra ederek, Kıbrıslı Türk’ü yok olmaktan kurtarmış Kıbrıs Türkü’ne 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğüne kavuşmuştu. Böylece Yunanistan’ın Enosis hayali de Akdeniz’in karanlık sularına ebediyen gömülmüştür.

Senelerdir Kıbrıs’ta her türlü şiddet ve zulme uğrayan Kıbrıs Türk’ü, hiçbir zaman pes etmemi; 20 Temmuz’da, Mehmetçikle kucaklaşana kadar kimliğini ve varlığını gerektiğinde canını ortaya koyarak korumasını bilmiştir.

20 Temmuz Kıbrıs Türkü’nün esaretten kurtulduğu bir gündür.

20 Temmuz, yavru vatanın anavatana kavuştuğu bir gündür.

Kıbrıs adası 46 yıldır barış ve huzur içindedir. Kıbrıs Türk’ünün can ve mal emniyeti sağlamıştır. Kıbrıslı Türkler kendi öz vatanlarında hür ve bağımsız yaşamaktadırlar. Şuna inanıyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti gibi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de sonsuza dek, hür ve bağımsız yaşayacaktır.

Kıbrıs’ta geri dönüş asla düşünülmemelidir, kanla alınan toprak artık vatan toprağıdır. Düşmana terk edilemez. Kıbrıs’ta Türk varlığını yaşatmak; gelecek nesillere ve bu topraklar uğruna şehit düşenlere karşı bir namus borcudur.

Kurtuluş Savaşı’nda, Kore Savaşı’nda ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda destan yaratan Türk ordusu, yurt içinde ve yurt dışında her zaman güç ve kudret sembolüdür. Türk ordusu bağımsızlığın, üniter yapının ve toprak bütünlüğünün tek teminatıdır.

Kıbrıs Barış Harekatında şehit olanlar ve aramızdan ayrılan gazilerimizi, Kıbrıslı mücahitleri rahmetle, hayatta olanları da saygıyla anıyoruz.”

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Başkanı Hüseyin Derin, ve Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Mega Medya Grubu Yönetim Kurulu ...
Hatay Büyükşehir Belediyesi şehir genelinde sürdürdüğü asfaltlama çalışmalarıyla yolları daha güvenli hale getirerek vatandaşların trafikte yaşayacakları olumsuzlukların önüne geçiyor. HBB Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından 15 ilçe belediye başkanlıklarıyla koordineli olarak ...
İskenderun Gençlik ve Spor Müdürü Ferit Ali Gündel, İskenderun Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek gazetecilerle samimi bir sohbet gerçekleştirdi.Gazeteciler cemiyetini ziyaretine İskenderun Gençlik ve Spor ilçe Müdürü Ferit Ali Gündel, KYK ...
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Burak Emekli, İskenderun Palmiye Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı. Uzm. Dr. Burak Emekli Kimdir? Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Uzm. Dr. Burak Emekli, yine aynı üniversite ...
İskenderun’da kurulan yeni Yayladağlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret ederek kuruluş sürecini anlattı.Başkan Recep Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden İskenderun Gazeteciler ...
İskenderun Belediyesi olağan üstü Meclis toplantısında kentin her bölgesinin asfalta kavuşturulabilmesi için 300 Milyon lira borçlanma yetkisi aldı.6 Şubat depreminde ve sonrasında altyapı çalışmaları nedeni ile yolları kötü durumda olan ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.