SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
21 Temmuz 2020

‘20 Temmuz, Yavru Vatanın Anavatana Kavuştuğu Gündür’

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
‘20 Temmuz, Yavru Vatanın Anavatana Kavuştuğu Gündür’

Gündem - 21 Temmuz 2020 16:09

Türkiye Muharip Gazileri Derneği İskenderun Temsilcisi Neşet Turhan Türk Ordusunun, 20 Temmuz 1974 günü, Kıbrıs’a başarılı bir hareket icra ederek, Kıbrıslı Türk’ü yok olmaktan kurtardığını, 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğüne kavuşturduğunu söyledi.

Türkiye Muharip Gazileri Derneği İskenderun Temsilcisi Neşet Turhan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

 “Bundan 46 sene önce Kıbrıs’ı ilhak ederek, Türkiye’yi batıdan güneye kuşatmak ve bu suretle Türkiye’nin yaşam alanını daraltmak isteyen Yunanistan; 15 Temmuz 1974’de EOKA’cı katillere darbe yaptırarak Ada’ya kan ve gözyaşı getirmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti, Enosis hayalinin gerçekleştirilmek üzere planlanan bu darbe girişimine gereken karşılığı vermek üzere derhal harekete geçmiştir.

Londra ve Zürih Antlaşmaları gereği garantör devlet olan Türkiye; Kıbrıs’ta barışı tesis etme, soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve Türkiye’ye yönelik olası tehdidi bertaraf etmek maksadıyla Ada’ya müdahale kararı almıştır.

Türk ordusu, 20 Temmuz 1974 günü, Kıbrıs’a başarılı bir hareket icra ederek, Kıbrıslı Türk’ü yok olmaktan kurtarmış Kıbrıs Türkü’ne 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğüne kavuşmuştu. Böylece Yunanistan’ın Enosis hayali de Akdeniz’in karanlık sularına ebediyen gömülmüştür.

Senelerdir Kıbrıs’ta her türlü şiddet ve zulme uğrayan Kıbrıs Türk’ü, hiçbir zaman pes etmemi; 20 Temmuz’da, Mehmetçikle kucaklaşana kadar kimliğini ve varlığını gerektiğinde canını ortaya koyarak korumasını bilmiştir.

20 Temmuz Kıbrıs Türkü’nün esaretten kurtulduğu bir gündür.

20 Temmuz, yavru vatanın anavatana kavuştuğu bir gündür.

Kıbrıs adası 46 yıldır barış ve huzur içindedir. Kıbrıs Türk’ünün can ve mal emniyeti sağlamıştır. Kıbrıslı Türkler kendi öz vatanlarında hür ve bağımsız yaşamaktadırlar. Şuna inanıyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti gibi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de sonsuza dek, hür ve bağımsız yaşayacaktır.

Kıbrıs’ta geri dönüş asla düşünülmemelidir, kanla alınan toprak artık vatan toprağıdır. Düşmana terk edilemez. Kıbrıs’ta Türk varlığını yaşatmak; gelecek nesillere ve bu topraklar uğruna şehit düşenlere karşı bir namus borcudur.

Kurtuluş Savaşı’nda, Kore Savaşı’nda ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda destan yaratan Türk ordusu, yurt içinde ve yurt dışında her zaman güç ve kudret sembolüdür. Türk ordusu bağımsızlığın, üniter yapının ve toprak bütünlüğünün tek teminatıdır.

Kıbrıs Barış Harekatında şehit olanlar ve aramızdan ayrılan gazilerimizi, Kıbrıslı mücahitleri rahmetle, hayatta olanları da saygıyla anıyoruz.”

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Gençler üretkendir, heyecanlıdır, çabuk vazgeçmezler, yeni yollar denerler, ısrarcı ve iş gücü potansiyeline sahiptir. Delikanlı deriz ya mesela. Bunu genellikle erkekler için söyleriz ama bence bir kadın ya da erkek ...
Seçim çalışmalarına devam eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Kırıkhan’da yoğun ilgi ve coşkuyla karşılandı. Çeşitli mahalleri ziyaret eden Savaş, “Çok şükür ki görevimiz boyunca ayağımızda kir taşımadık, ...
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk hizmet belediyeciliği sloganını hayata geçirerek adeta 1 Nisan öncesi asıl filmin fragmanı gibi çalışmaya şimdiden başladı. Samandağ ziyaretleri kapsamında Antakya Karayolu Tavla ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay'ın tüm ilçelerini dolaşarak halka güven aşılıyor. Vatandaşların karamsarlığa kapılmamalarını ve Belediye olarak tüm imkanları halkın hizmetine sunacaklarını belirten Başkan Savaş, yapılan tehditlere kulak asmadıklarını, ...
Cumhur İttifakı'nın Denizciler Seçim Bürosu'nun açılışına bölge halkı yoğun ilgi gösterdi. Cumhur İttifakı İskenderun Belediye Başkan Adayı Mehmet Dönmez, ‘Sizlerin bütün yükünü omuzlarımda taşımaya hazırım’ dedi. Cumhur İttifakı, Denizciler Mahallesindeki seçim ...
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Şubat ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Zeki Altun Başkanlığında gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından kürsüye gelen İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.