SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
14 Temmuz 2020

‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’

Gündem - 14 Temmuz 2020 12:58

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 4’ncü Yıldönümü’ münasebetiyle özel bir mesaj yayımladı. Kaymakam Yönden söz konusu mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Milli birlik, beraberlik, kardeşlik, demokrasi, hoşgörü, paylaşımcılık, yardımlaşma ve dayanışma; Ülkemizin sahip olduğu en önemli değerlerdendir. Bu müstesna değerlerimizin ışığında, yüce devletimiz ve asil milletimizin de gayretleri ile ülkemizin kalkınma ve gelişme trendinin büyük ivme yakaladığı aşikârdır.

Ülkemizde her daim yoğun bir şekilde yaşadığımız milli ve manevi değerlerimiz ile ülkemizin kalkınma ve gelişme trendini hazmedemeyenler tarafından, ülkemizin ve aziz milletimizin birlik, beraberlik ve bütünlüğüne yönelik hain saldırılarla karşı karşıya kaldığımız hepimizin malumudur.

Bu manada Türkiye, 15 Temmuz 2016 günü akşam saatlerinden itibaren tarihinin en kritik günlerinden birini yaşamıştır. Ülkemizin ve milletimizin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içinde yuvalanmış hain bir grup, emir-komuta zinciri dışına çıkmak suretiyle menfur darbe girişimi başlatmıştır. Fethullahçı terör örgütü üyesi oldukları anlaşılan bu bölücü grup, uçaklarla, helikopterlerle, tanklarla, silahlarla devlet kurumlarımıza ve aziz milletimize karşı hunharca saldırıya geçmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin emir komuta zinciri dışında, çeşitli sınıflardan ve rütbelerden, Fethullahçı Terör Örgütü üyesi bir grup askerin başlattığı bu hain darbe girişimi, sınırlı ama ellerindeki silahların gücü sebebiyle tehlikeli bir boyutta cereyan etmiştir.

Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, dönemin Başbakanı Sn. Binali Yıldırım’ın gayretleriyle, siyasi parti genel başkanları, ordumuzun sağduyulu vatanperver komutanları, askerimiz, polisimiz ve asil ruhlu milletimiz ile milli şuur etrafında kenetlenmiş ve hainlere karşı mertçe, dik durarak, tanklara karşı göğüslerini siper ederek, canları pahasına menfur kalkışma engellenmiş ve devlet-millet bütünleşmesiyle tarihe altın harflerle nakşedilecek bir zafere imza atmışlardır.

Yazılı ve görsel basınımızın da bu süreçte yayınları ile takdire şayan bir şekilde tek vücut olması muhakkak ki bu hain kalkışmanın püskürtülmesinde önemli bir rol üstlenmiştir.

Aziz milletimize ve devlete hizmet etmek yerine iradelerini Fethullahçı terör örgütünün başına teslim eden şer çetesi mensuplarının teşebbüsleri, milletimizin iradesi, devletimizin kararlılığı ve güvenlik güçlerimizin etkili müdahalesi karşısında bozguna uğratılmıştır.

Bu menfur darbe girişiminde aziz milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyaya vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Yüzyıllar öncesinde olduğu gibi, Anadolu topraklarını hayat alanı olmanın ötesinde istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 100 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Ammare’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vererek tarihteki mümtaz yerini almıştır.

Dün olduğu gibi bugün ve her daim, kutsal vatanımız ve necip milletimizin birlik, beraberlik ve bütünlüğünü tehdit eden iç ve dış terör örgütlerine karşı sosyal hukuk devleti ilkelerinden taviz vermeden, amansız bir şekilde ve kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğimizden zerre-i miskal kadar şüpheniz olmasın.

Menfur darbe girişiminin ilk haber alındığı andan itibaren kararlı bir duruş sergileyerek istiklalimiz ve istikbalimiz uğruna mücadele veren, bu uğurda şehitlik yâda gazilik mertebesine erişen güvenlik güçlerimiz ve kadirşinas halkımız ile bu darbe girişiminin bozguna uğratılmasının ardından ülkemiz genelinde olduğu gibi kentimizin meydanlarında demokrasi nöbeti tutarak milli iradeye sahip çıkan aziz milletimizin tüm fertlerine, tüm güvenlik güçlerimize, kurum ve kuruluşların tüm idareci ve çalışanlarına, siyasi iradeye, sivil toplum kuruluşlarına, basınımızın güzide temsilcilerine, yediden yetmişe herkese şahsım ve kurumum adına minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Şanlı bayrağımızın dalgalandığı her karış toprak için demokrasi ve milli irade mücadelesinin bedelini canlarıyla ödeyen, kutsal vatan topraklarımızın bütünlüğü ve necip milletimizin selameti için canlarını feda ederek şehadete intikal eden tüm aziz şehitlerimizi ve şehadete şahitlik eden kahraman gazilerimizi, rahmet, minnet, şükran ve tazimle anarken, muhterem ailelerine en derin selam ve saygılarımı sunuyor, tüm halkımızın şanlı tarihimize altın harflerle yazılan bu müstesna gününü en kalbi duygularımla tebrik ediyor, böyle bir menfur hadiseyi bir daha devletimize ve milletimize yaşatmamasını Cenab-ı Allah’a arz-ı niyaz ediyorum.”

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ANMA PROGRAMI

Devlet ve millet bütünleşmesiyle şanlı tarihimize altın harflerle nakşedilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Zaferi’nin 4’üncü yıldönümü münasebetiyle “Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı” tertip edilmiş olup, söz konusu program kapsamında icra edilecek olan etkinlikler aşağıda belirtilmiştir.

PROGRAM AKIŞI

1- ŞEHİTLİK ZİYARETİ:

“15 Temmuz Şehitleri Anısına Şehitlik Ziyareti ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti”

Tarih: 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Yer   : Şehitlik

Saat  : 13.00

2- ŞEHİT YAKINLARINA PROTOKOL ZİYARETİ

 “15 Temmuz Şehit ve Gazi Yakınlarına Protokol Ziyareti”

Tarih: 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Saat  : 13.30

3- KONFERANS/PANEL:

“Türkiye’de Demokratikleşme Süreçleri, Müdahaleler ve 15 Temmuz Direnişi”

Tarih : 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Yer  : İSTE Merkez Kampüsü Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferans Salonu (Kırmızı Salon)

Saat  : 13.30

4- MÜZİK DİNLETİSİ:

“15 Temmuz Şehitleri Anısına Müzik Dinletisi-1”

Tarih : 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Yer  : İSTE Merkez Kampüsü Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferans Salonu (Kırmızı Salon)

Saat  : 14.30

5- SERGİ:

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Karma Sergisi”

Tarih: 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Yer   : Çevrimiçi Sergi: https://iste.edu.tr/sanat/15-temmuz-2020

Saat  : 15.15

6- YEMEK İKRAMI:

“Türk Kızılay’ı İskenderun Şubesi’nin Yemek İkramı”

(Ekmek Arası Kavurma ve Ayran)

Tarih: 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Yer   : Anıt Alanı

Saat  : 19.30

7- ANMA TÖRENİ, DUA VE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER:

“Saygı Duruşu, İstiklal Marşının Okunması, Protokol Konuşmaları, Kur’an-ı Kerim Tilaveti, Dualar ve Çeşitli Etkinlikler”Tarih: 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Yer   : Anıt Alanı

Saat  : 20.00

8- DONDURMA VE SU İKRAMI:

“İskenderun Belediyesi Tarafından Dondurma ve Su İkramı”

Tarih: 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Yer   : Anıt Alanı

Saat  : 22.00

9-ÇORBA İKRAMI:

“Türk Kızılay’ı İskenderun Şubesi’nin Çorba İkramı”

Tarih: 15 Temmuz 2020 Çarşamba

Yer   : Anıt Alanı

Saat  : 23.30

10-SELA OKUNMASI VE DEMOKRASİ NÖBETİ:

“Tüm Camilerimizden Sela Okunması ve Demokrasi Nöbetlerine Başlanılması”

Tarih: 15 Temmuz 2020 Çarşamba’yı 16 Temmuz 2020 Perşembe’ye bağlayan gece

Saat  : 00.13 – 16 Temmuz Sabah Namazından Önce Okunacak Sela İle Bitirilecektir.

11- KONFERANS/PANEL:

“Teknoloji, Darbelere Karşı-III”

Tarih: 16 Temmuz 2020 Perşembe

Yer   : İSTE Merkez Kampüsü Barbaros Hayrettin Konferans Salonu (Mavi Salon)

Saat  : 13.30

12- MÜZİK DİNLETİSİ:

“15 Temmuz Şehitleri Anısına Müzik Dinletisi-2”

Tarih : 16 Temmuz 2020 Perşembe

Yer  : İSTE Merkez Kampüsü Barbaros Hayrettin Konferans Salonu (Mavi Salon) Saat  : 14.30

13- 15 TEMMUZ DESTANI MÜZİK DİNLETİSİ:

“15 Temmuz Direniş Destanı Müzik Dinletisi”

(Ozanların Dilinden Birlik, Beraberlik ve Dostluk Türküleri)

Tarih : 17 Temmuz 2020 Cuma

Yer  : İSTE Merkez Kampüsü Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferans Salonu (Kırmızı Salon)

Saat  : 14.30

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İskenderun’da protokol üyeleri, Ramazan Bayramı dolayısıyla Kaymakam Murat Sefa Demiryürek ev sahipliğinde düzenlenen program ile halkla bayramlaştı.İskenderun’da protokol üyeleri, Ramazan Bayramı dolayısıyla Kaymakam Murat Sefa Demiryürek ev sahipliğinde düzenlenen program ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk belediye personelinin mübarek Ramazan Bayramı’nı kutladı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Yerleşkesinde Ramazan Bayramı dolayısıyla Başkan Mehmet Öntürk’ün de katılımıyla bayramlaşma programı düzenlendi. Törende konuşan HBB Başkanı Öntürk, ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Hatay AK Parti Milletvekili Adem Yeşildal ve Antakya Belediye Başkanı İbrahim Naci Yapar ile birlikte Narlıca ...
“Rahmet, merhamet ve bereket ayı mübarek Ramazan-ı Şerif’i geride bırakarak; yaralarımızı devlet-millet el ele, omuz omuza vererek dayanışmayla sardığımız, muhabbetle kucaklaştığımız bir bayrama daha kavuşmuş bulunuyoruz. Bayramlar, toplumsal barış, sevgi, dostluk ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bir ...
İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, Ramazan Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Birlik, beraberlik, sevgi ve kardeşlik duygularının yoğun olarak yaşandığı rahmet ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.