Mega Haber
Takip Et!
2 Haziran 2020

BİLFEN’den YKS İçin Öneriler

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
BİLFEN’den YKS İçin Öneriler

EğitimGündem - 2 Haziran 2020 13:05

Binlerce adayın üniversiteli olmak için ter dökeceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için sayılı günler kalırken Bilfen Liseleri Rehberlik Bölüm Başkanı Sebahat Başusta, bu süreci verimli geçirmek için öğrencilere tavsiyelerde bulundu.
Bilfen Liseleri Rehberlik Bölüm Başkanı Sebahat Başusta;”2,5 milyon kişinin katılması beklenen sınav, 27-28 Haziran’da yapılacak. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan şu zor günlerde özellikle 12. sınıf öğrencileri için mücadelenin kaçınılmaz olduğu bir yıl geçiriyoruz. Sınava hazırlıkta hissedilen kaygıya bir de kendimizin ve sevdiklerimizin hayatını riske atan virüs ve bu sebepten tüm çalışmalarınızı alışık olmadığımız ev ortamında, internet üzerinden sürdürme kaygısı eklendi. Bu süreçte, psikolojik dayanıklılığımızı arttırmak ve ders çalışma düzeninizi sağlamak adına uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. 9. sınıftan itibaren 4 yıldır hazırlanmakta olduğunuz YKS hazırlık sürecinde son ayı değerlendirme şekliniz sınav sonucunun belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle, yapmanız gereken çalışmaları en verimli şekilde planlayın ve bu son günlerde o plan doğrultusunda ilerleyin. Bunun yanı sıra gerek sınav stratejileri gerek günlük uyku ve beslenme rutininizi gözden geçirin ve sizin için en doğru olan yöntemleri benimseyin.” dedi.
Bilfen Liseleri Rehberlik Bölüm Başkanı Sebahat Başusta, “YKS’ye son ay nasıl çalışmalısınız?” sorusunun cevabını ise şöyle verdi:
Son Ay
Konu eksiklerinizi 15 gün içinde tamamlayacak şekilde bir plan oluşturun. Tamamladığınız konulara ilişkin tüm soru tiplerine hâkim olmanız için kaynak taraması yapın. Bu dönemde ağırlık verdiğiniz çalışmaların YKS’de size kazandıracağı artı netleri hatırlayın.
Her günü deneme çözerek değerlendirin. Hafta içi belirli günlerde derslerin ayrı ayrı denemelerini, belirli günlerde ise TYT ve AYT denemesi çözün. Hafta sonları ise mutlaka TYT ve AYT denemesi çözün.
Bazı konuların bazı soru tiplerinde sıklıkla yanlışa gittiğinizi fark ettiyseniz, bu soruları bir yere not edin ve her gün çözümüne bakın. Sıklıkla unuttuğunuz bilgileri her gün göreceğiniz yerlere asın.
Stratejik ilerleyin. Daha kolay ve hızlı bir sürede geliştireceğiniz konu veya soru tipini öne alın. Bu sırada sınavda sorulma sıklığına da dikkat edin.
Tüm denemelerinizde gerçek sınav koşullarını yaratın. Kurşun kalemle çözün ve müzik, telefon vb. alışkanlıklarınızdan uzakta olun. Hasta hissettiğinizde de kendinizi zorlayın. Deneme sınavlarındaki hatalarınızın öğrenmeye dönüşmesi için bir fırsat olduğunu hatırlayın. Bunu test etmek için de hatalı sorularınızı belirli bir zaman geçtikten sonra yeniden çözün.
Günlük 6-8 saatlik uyku düzeninizi sürdürün ve beslenme alışkanlıklarınızın aynı kalmasına dikkat edin.
Son Hafta
Son hafta da ders çalışmaya devam edin. Deneme sınavı çözme sıklığınızı arttırın.
Tüm derslerin geçmiş 10 yıl sorularını ve MEB kazanım testlerini çözdüğünüzden emin olun.
Sınava gireceğiniz okulu görün, mümkünse sınıfınıza ve sıranıza bakın.
Sınav stratejinizi netleştirin.
Zihninizde sınavı önceden yaşayın. “Gözlerinizi kapatıp, kitapçıkların dağıtıldığını, kitapçık türünü cevap kâğıdına kodladığınızı, soruları rahatlıkla çözebildiğinizi, uğraştıran soruları “Bekle beni, elimden kurtulamazsın, daha sonra dönüp seninle ilgileneceğim” diyerek ertelediğinizi ve daha sonra dönerek yanıtladığınızı, kodlamaları dikkatlice yaptığınızı ve sınavı başarı ile bitirdiğinizi hayal edin. Hedeflediğiniz puanı aldığınızı gösteren sınav sonuç belgesine baktığınızı hayal edin.”
Kendinizi motive edin.
Beslenme ve uyku düzeninize dikkat edin.
Son Gün
Yeni konu öğrenmeye çalışmayın. Yalnızca aklınıza takılan noktalara bakmak için zaman ayırın.
Sınavdan bir gün önce dışarıda yemek yemeyin ve alışık olunmayan yiyecekleri tüketmeyin.
Sınav gecesi uykuya dalmakta güçlük çekmemek için sınava yaklaşılan günlerde uyku düzeninize dikkat edin. Altı saatlik uyku bilimsel olarak yeterlidir. Daha az uyunmuş olsa bile bu, kaygı yaratmamalıdır. İnsan bedeni, vücudun birkaç gün için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayacak depolamaya sahiptir.
Kendinizi nasıl iyi hissediyorsanız öyle vakit geçirin. Mümkünse evde dinlenin.
Sınav hakkında yakınlarınızla yapacağınız konuşmaları en aza indirin.
Sınav Günü
Güne iyi bir kahvaltıyla başlayın.
Evden çıkmadan Sınava Giriş Belgesini, Kimliğinizi ve şişe suyunuzu yanınıza aldığınızı kontrol edin.
Trafiğe kalmamak için evden erken çıkın. Sınavdan 1 saat önce sınav yerinde bulunun.
O gün sınava giren herkesin aynı kaygıyı taşıdığını hatırlayın.
Bilgilerin hepsini unutmuş olduğunuzu hissettiğinizde, hepsinin zihninizin içinde olduğunu hatırlayın.
Gevşeme ve nefes egzersizlerinden faydalanın.
Kodlamaları tam ve doğru bir şekilde yaptığınıza emin olun.
Yıl içinde girdiğiniz deneme sınavlarını düşünün. “27-28 Haziran günü gireceğiniz sınavlar bunlardan farklı olmayacak.”

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

“Rahmet, merhamet ve bereket ayı mübarek Ramazan-ı Şerif’i geride bırakarak; yaralarımızı devlet-millet el ele, omuz omuza vererek dayanışmayla sardığımız, muhabbetle kucaklaştığımız bir bayrama daha kavuşmuş bulunuyoruz. Bayramlar, toplumsal barış, sevgi, dostluk ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bir ...
İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, Ramazan Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Birlik, beraberlik, sevgi ve kardeşlik duygularının yoğun olarak yaşandığı rahmet ...
Arsuz İş İnsanları Derneği (ARİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ağır, 10 Nisan Polis Haftası dolayısıyla Arsuz İlçe Emniyet Müdürü Hasan Gün’ü makamında ziyaret etti.Polis Teşkilatının kuruluşunun 179’ uncu yılı ve ...
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Hatay’a gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Antakya ilçesi EXPO yerleşkesinde bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk’e ziyarette bulundu. Başkan Öntürk’ü makamında ziyaret ...
İyi Parti Arsuz Belediye Başkan Adayı Süleyman Sırrı Bahadırlı, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’ne ‘teşekkür’ ziyaretinde bulunarak, 31 Mart yerel seçimlerini değerlendirdi. Bahadırlı, "Seçimi kazanan CHP’li Belediye Başkanı Sami Üstün’ü kutlayarak, başarılar ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.