SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
17 Eylül 2019

Su Ürünleri Av Sezonu Açıldı

Facebook'ta Paylaş
B R K
Su Ürünleri Av Sezonu Açıldı

GündemHatay Haberleri - 17 Eylül 2019 15:03

Su ürünleri av yasağının kalkması nedeniyle 15 Eylül 2019 Pazar günü saat 18:00’da Çevlik Balıkçı Barınağında Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Töreni düzenlendi.

Düzenlenen Törene; Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adnan Özkaya, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Samandağ Belediye Başkan Vekili Selman Kahlıoğulları, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Duran, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Çolakoğlu, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Başkanı Alican Yaman Yılmaz, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu, Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Sezgin Gümüş, balıkçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Su Ürünleri Av Sezonu Açılış Programı, Samandağ Devlet Hastanesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile başladı. Ardından, Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Sezgin Gümüş, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Başkanı Alican Yaman Yılmaz, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Çolakoğlu ve Samandağ Kaymakamı Murat Kütük açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Sezgin Gümüş; “Bugün her zaman olduğu gibi ekmeğinizi denizden çıkarmak üzere Vira Bismillah diyerek başlayacaksınız. Sezonun huzurlu, bereketli ve bol kazançlı geçmesini diliyorum. Sezonun hayırlı olması dileğiyle, Vira Bismillah diyorum” dedi.

İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu; “ sıfır atık ve Mavi Projesinin Oda olarak Türkiye çapında ortağıyız. Çevreye çok önem veriyoruz. Çevreyi güzel korumadıkça balıklarımızı koruyamayacağız, bunun bilincindeyiz. Akdeniz’i kirleten ikinci büyük ülkeyiz. Bu bizim için büyük bir ayıp. Lütfen çocuklarımızı bu şekilde bilinçlendirelim. Balıkçı arkadaşlarımıza da bu konuda katkı beklediğimizi iletelim. Herkesi saygıyla selamlıyor, rastgele diyorum. “ dedi.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçılar Birliği Başkanı Alican Yaman Yılmaz; “Balık tabiat ananın bize armağan ettiği mucizevi bir şifa kaynağıdır. Balığın besin değeri çok yüksek olup yaşlısından gencine vücut gelişimi için çok önemli doğal vitamin deposudur.  Balıkçılarımızın bereketli bir sezon geçirmelerini dilerim” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Çolakoğlu ; “ Avrupa birliği ülkelerine ihracatını yaptığımız tek hayvansal ürün balıktır. Yarattığı katma değer ve istihdama katkısı ile stratejik öneme sahip olan su ürünleri sektörü dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişmektedir. Hayırlı bereketli bir sezon geçirmek dileğiyle bütün balıkçılarımıza rastgele diyorum. “ dedi.

Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, yaptığı konuşmada;  “Bundan önce görev yaptığım Zonguldak, Karadeniz, balıkçılık işinin ciddiyetle yapıldığı bir bölgemiz. Orada gördüğümüz canlılığı maalesef burada göremiyoruz ama umarız ki önümüzdeki dönemlerde Akdeniz bölgemizde de, bizim ilçemizde de balıkçılık diğer geçim kaynakları gibi önemli bir geçim kaynağı olarak önümüze çıkar. Balıkçılığın gelişmesi için özellikle bilimsel yöntemlerle tespit edilmiş kurallara muhakkak uymamız gerekiyor. Bereketini sunan bu deniz gün gelip hiçbir şey vermemeye başlayabilir. İşte o zaman iş işten geçmiş olacak. İş işten geçmeden, sadece balıkçılar değil bütün toplum olarak elimizi gerektiği gibi taşın altına koymamız gerekir. Bugün saat 12 itibarı ile bütün balıkçılarımız denize açılacaklar. Nasiplerini, kısmetlerini arayacaklar. Bizler de kendilerine rastgele diyoruz. Hep birlikte vira bismillah diyoruz. Yeni sezonumuz hayırlı uğurlu olsun. “ ifadelerine yer verdi.

Protokol konuşmalarının ardından dualar eşliğinde kurban ve açılış kurdelesi kesildi. Protokol üyeleri, balıkçı teknesine binerek kısa bir gezinti gerçekleştirdiler. Açılış töreninin ardından katılımcılara balık ekmek ikramı yapıldı.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyon Başkanı ve Milli Savunma Bakan Müşaviri Ziya Sözen, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği Genel Başkanı Abbas Gündüz ile beraberindeki ...
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası personellerine yönelik eğitimler aralıksız devam ediyor. Üyelerine daha iyi hizmet verebilmek ve gelişen teknolojide bilgi, birikim ve tecrübelerini arttırmak için İTSO personelleri eğitimlere katılıyor. İskenderun Ticaret ve ...
Hatay Büyükşehir Belediyesi altyapı ve üstyapı çalışmalarını kentin her noktasında sürdürerek hizmet üretmeye devam ediyor. İskenderun Teknik Üniversitesi(İSTE) kampüsü içinde beton asfalt serimine başlayacak olan Büyükşehir Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, ...
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, ‘10 Aralık İnsan Hakları Günü ve Demokrasi Haftası’ münasebetiyle İskenderun’un adli erkanı, İlçe İnsan Hakları Kurulu'nun üyeleri ve yerel yöneticiler ile bir araya geldi. İskenderun Kaymakamlığı ev ...
Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) Başkanı Bayram Özrek ve Şef Ali Demir Uluçınar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Kurtar’ı ziyaret ettiler. Öğrencilerle hoşsohbet bir ortamda gerçekleşen ziyarete okuldan mezun ...
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, 14 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’de İskenderun Doğa Koleji konferans salonunda gerçekleşecek anma gecesi etkinliklerine tüm vatandaşları davet etti. Mevlana Celaleddin Rumi'nin Hakk’a vuslatı olan ‘Şeb-i ...
İskenderun Hava Durumu
+31
°
C
H: +31°
L: +24°
İskenderun
Salı, 26 Haziran
7 Günlük Hava Tahmini
Ça Pe Cu Ct Pz Pt
+27° +27° +25° +29° +31° +33°
+21° +22° +23° +19° +19° +20°
MEGA TV CANLI
Mega Tv İskenderun
MEGA RADYO CANLI
Mega Radyo İskenderun
Haber Ara

Copyright © 2014. Tüm Hakları saklıdır. www.megamedya.org