SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
11 Aralık 2019

Soba Zehirlenmesine Dikkat!

Facebook'ta Paylaş
B R K
Soba Zehirlenmesine Dikkat!

GündemHatay Haberleri - 11 Aralık 2019 15:02

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, soba ve şofben zehirlenmesi konusuna dikkat çekerek halka önemli tavsiyelerde bulundu.

“Soba zehirlenmesi; Odun ve kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan katı maddelerin yanması ile ortaya çıkan karbonmonoksit (CO) gazından kaynaklanmaktadır.

Karbonmonoksit gazının solunması halinde, akciğerlerimiz aracılığıyla kanımıza karışarak, oksijen taşıyan molekülleri etkiler ve vücudun oksijen dengesini bozarak, oksijen yetersizliği oluşmasına neden olur ve maalesef hayatın kaybı ile sonuçlanır.

Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliği olmamasından dolayı “SESSİZ KATİL” olarak bilinen karbonmonoksit zehirlenmesi; Karbonmonoksit düzeyi ve maruz kalınan süre ile ilişkili olarak, baş ağrısı, yorgunluk hissi ve mide bulantısı gibi semptomlar ile belirginleşir.

Ciddi zehirlenmeler ise baş dönmesi, kusma, bilinç kaybı ve maalesef ölüm meydana gelir.

Şayet karbonmonoksit zehirlenmesinden dolayı herhangi bir şüphe var ise; Ortamda ki camları açarak, havalandırılması sağlanmalı ve hızlıca ortamdan uzaklaşarak açık havaya çıkılmalı ve vakit kaybetmeden “112 Acil Yardım Servisini” aramalısınız.

Kullanılan her türlü ısıtma cihazının TSE kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine özellikle dikkat edilmelidir. Kullanılan malzemenin standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, resmi belgesi olmayan firma ve satıcılardan kömür alınmamalıdır.

Soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmelidir. Sönmekte olan sobaya asla tekrar tutuşması için güç yakıtları konulmamalıdır. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı, soba alttan yakılmamalıdır. Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak yetkili firma yada kişilere temizlik işlemi yaptırılmalıdır. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalıdır.

Ayrıca konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerlerde dedektörün mevcut olması önem arz etmektedir. Kombi ve şofbenin baca bağlantıları mutlaka projesine uygun bir şekilde, ilgili/yetkili firma yada kişilere yaptırılmalıdır.

Bacaların; yatak odalarından, bina girişlerinden merdiven sahanlığından, çatıların arasından ve havalandırma boşluklarından, ayrıca banyo ve tuvaletlerden geçirilmemelidir.

Sobanın bulunduğu odanın sürekli ve düzenli olarak havalandırılması sağlanmalı ve özellikle rüzgarlı havalarda uyku öncesinde sobalarınızı mutlaka söndürmelisiniz. Unutmayalım ki doğru yakılan soba ısıtır, yanlış yakılan soba öldürür” diyerek halkı uyardı.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Türkay Dereli ve eşi Zeliha Dereli’nin güzel kızı Elif, Gülşen ve Mustafa Özengen'in yakışıklı oğlu Emre Özengen ile evlendi. Ankara Konağı Gümüş salonda seçkin davetliler huzurunda ...
Rahim ağzı kanserinin erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir kanser türü olduğuna dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sinan Erdoğan, rahim ağzı kanserinden korunma yolları hakkında bilgilendirdi. Kadınlar ...
Yeni Hatay Gazeteciler Cemiyeti, 7 Aralık 2019 tarihinde yaptığı olağan kongrenin ardından kurum ve kuruluş ziyaretlerini sürdürüyor. Yeni Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Abdullah Temizyürek, beraberinde HGC İskenderun Temsilcisi Sabriye Sönmez, HGC ...
Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen ve birçok ilde hissedilen depremin ardından, Türkiye tek yürek oldu, yaralar birlik beraberlik içinde sarılıyor. Depremin ardından Elazığ ve Malatya’ya destek için Türkiye’nin her kesiminden ...
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, bir dizi ziyaret ve program kapsamında Osmaniye'de ziyaretlerde bulundu. İlk olarak Osmaniye Valisi Ömer Faruk Çoşkun'a ziyarette bulunan Başkan Fatih Tosyalı , "Osmaniye Valimiz Sayın Ömer ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, merkez üssü Elazığ Sivrice olan ve Hatay’da da hissedilen depremle ilgili mesaj yayımladı. Yayımladığı mesajında duyduğu üzüntüyü dile getiren Başkan Savaş, “Hepimizi derdinden ...
İskenderun Hava Durumu
+31
°
C
H: +31°
L: +24°
İskenderun
Salı, 26 Haziran
7 Günlük Hava Tahmini
Ça Pe Cu Ct Pz Pt
+27° +27° +25° +29° +31° +33°
+21° +22° +23° +19° +19° +20°
MEGA TV CANLI
Mega Tv İskenderun
MEGA RADYO CANLI
Mega Radyo İskenderun
Haber Ara

Copyright © 2014. Tüm Hakları saklıdır. www.megamedya.org