SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
2 Aralık 2019

İTSO’da Kişisel Verilerin Korunması Semineri

Facebook'ta Paylaş
B R K
İTSO’da Kişisel Verilerin Korunması Semineri

EkonomiGündemHatay Haberleri - 2 Aralık 2019 13:16

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında üyelere yönelik ‘Kişisel verilerin korunması kanunu veri sorumluları sicil bilgi sistemi bilgilendirme semineri’ düzenlendi.

Seminere BKD Danışmanlık A.Ş. yönetim kurulu başkanı Endüstri mühendisi Banu Ballar,  BKD Danışmanlık yönetim kurulu üyeleri Avukat Elif Kurnaz ve Avukat İdil Yaprak Dede konuşmacı olarak katıldılar.

Seminerin açılış konuşmasını yapan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz,  “Bugün, odamız ile BKD Danışmanlık A.Ş. işbirliğiyle ”Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi” konulu bilgilendirme toplantısı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bilindiği üzere veri, günümüzde ekonomik ve sosyal düzenin önemli girdilerinden biri halinde gelmiştir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesinin sonucunda bir sisteme bağlı olan büyük miktardaki verilerin toplanması, işlenmesi ve aktarılması oldukça kolay hale gelmiştir. Bu teknoloji de diğer teknolojiler gibi kullanım niyetine bağlı olarak gerçek kişilerin faydasına olduğu kadar zararına da sebep olabilmektedir. Dolayısıyla toplanan verilerin kişilere zarar verme ihtimalinden dolayı korunması gerekmektedir.

Kişisel verilerin işlenmesiyle ilgili olarak gerçek kişilerin korunmasını talep etme hakkı Anayasa’nın 20. Maddesinde temel bir hak olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla her birey, kendisiyle ilgili kişisel bilgilerin korunmasında anayasal hakka sahiptir. İletişim araçlarındaki hızlı teknolojik gelişme bireylere kişisel verilerini küresel çapta paylaşmasına imkân vermektedir. Her gün kamu veya özel sektör tüzel kişileri bireylere ait verileri toplamakta, tutmakta, değiştirmekte, devralmakta, sınıflandırmakta ve aktarmaktadır. Gerçek kişiler internet kullanırken arkalarında çok büyük miktarda bilgi bırakmaktadırlar.  Arkada bırakılan bu kontrol dışı kişisel veriler, şahıslar açısından risk oluşturmaktadır.

Bu kapsamda, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 24.03.2016 tarihinde kabul edilmiş ve 07.04.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu kanuna göre, kişilerin verileri üzerinde kontrolü kaybetmelerine ve böylelikle zarar görmelerine yol açabilecek davranışlar; idari, cezai ve hukuki sorumluluk doğurmaktadır” dedi.

Seminerde BKD Danışmanlık A.Ş. yönetim kurulu başkanı Endüstri mühendisi Banu Ballar, katılımcılara Kişisel verilerin korunması kanunu veri sorumluları sicil bilgi sistemi ile ilgili sine vizyon destekli bilgiler verdi.

Seminerde ayrıca katılımcılara, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun Amaç ve Kapsamı, Gerçek ve Tüzel Kişilerin Kanuni Yükümlülükleri, Mevzuata aykırı durumlarda uygulanacak yaptırımlar ve detaylı bilgiler verildi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında üyelere yönelik ‘Kişisel verilerin korunması kanunu veri sorumluları sicil bilgi sistemi bilgilendirme seminerine, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan yardımcıları Muhsin Yeter, Mahir Taner, İTSO yönetim kurulu üyesi Yusuf Yılmaz, İTSO Meclis üyeleri, İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Merih Hasan Yıldırım,  İTSO üyeleri, iş insanları ve mali müşavirler katıldılar.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Arsuz Kaymakamlığı, Arsuz Belediyesi, Uluçınar Orman İşletme Şefliği ve Arsuz Nüfus Müdürlüğü arasında düzenlenen “Yeşil Arsuz’u Seviyorum” kampanyası iş birliği protokolü imzalandı. Bu işbirliği protokolü, Arsuz’da yeni doğan, evlenen ve vefat ...
Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyon Başkanı ve Milli Savunma Bakan Müşaviri Ziya Sözen, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği Genel Başkanı Abbas Gündüz ile beraberindeki ...
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası personellerine yönelik eğitimler aralıksız devam ediyor. Üyelerine daha iyi hizmet verebilmek ve gelişen teknolojide bilgi, birikim ve tecrübelerini arttırmak için İTSO personelleri eğitimlere katılıyor. İskenderun Ticaret ve ...
Hatay Büyükşehir Belediyesi altyapı ve üstyapı çalışmalarını kentin her noktasında sürdürerek hizmet üretmeye devam ediyor. İskenderun Teknik Üniversitesi(İSTE) kampüsü içinde beton asfalt serimine başlayacak olan Büyükşehir Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, ...
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, ‘10 Aralık İnsan Hakları Günü ve Demokrasi Haftası’ münasebetiyle İskenderun’un adli erkanı, İlçe İnsan Hakları Kurulu'nun üyeleri ve yerel yöneticiler ile bir araya geldi. İskenderun Kaymakamlığı ev ...
Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) Başkanı Bayram Özrek ve Şef Ali Demir Uluçınar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Kurtar’ı ziyaret ettiler. Öğrencilerle hoşsohbet bir ortamda gerçekleşen ziyarete okuldan mezun ...
İskenderun Hava Durumu
+31
°
C
H: +31°
L: +24°
İskenderun
Salı, 26 Haziran
7 Günlük Hava Tahmini
Ça Pe Cu Ct Pz Pt
+27° +27° +25° +29° +31° +33°
+21° +22° +23° +19° +19° +20°
MEGA TV CANLI
Mega Tv İskenderun
MEGA RADYO CANLI
Mega Radyo İskenderun
Haber Ara

Copyright © 2014. Tüm Hakları saklıdır. www.megamedya.org