SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
21 Eylül 2019

Altun Gıda Geleceğe İmza Attı

Facebook'ta Paylaş
B R K
Altun Gıda Geleceğe İmza Attı

EkonomiGündemHatay Haberleri - 21 Eylül 2019 16:55

Bölgemizin köklü ve saygın ihracat şirketlerinden biri olan Altun Gıda Grubu, Ramada Otel’de düzenlenen programda, il protokol temsilcileri, sanayiciler ve seçkin davetlilerin huzurunda ‘Aile Anayasası’ imza törenini gerçekleştirerek, profesyonel kurumlaşmada önemli bir adım attı.

Aile Anayasası İle Gelecek Nesillerin Önünü Açtılar

38 yıl önce ihracat, ithalat, uluslar arası ticaret ve nakliyat şirketi olarak faaliyetine başlayan Altun Gıda Grup, yıllardır süregelen başarısını pekiştirip gelecek nesillere de taşımayı amaçlayarak kurumsallaşma yolunda profesyonel anlamda aile anayasası protokolü tüm yönetim kurulu üyesi aile fertlerinin katıldığı özel bir törenle imza altına alındı.

1981 yılında kurulan ve yaş meyve sebze üretiminden ihracatına kadar uzanan sürecin her noktasında bulunan ve faaliyet gösteren, satış ağını dünyanın birçok ülkesine yaymayı başaran Altun Gıda bölgemizin köklü aile şirketlerinden biri olarak faaliyetini sürdürüyor. Altun Gıda İthalat, İhracat, Uluslar arası Ticaret ve Nakliyat Limited Şirketi, aile şirket anayasasını tüm paydaşların katılımıyla imza altına alarak ileriye dönük kurumsallaşma sürecinin ciddi bir adımını atmış oldu.

Sektördeki şirketlerin birkaç nesilden sonra dağılarak 3-5 küçük firmaya ayrıldığını ve devamında yok olup gittiğini belirten Altun Grup kurucusu Zeki Altun “Aile anayasası ile bizden sonraki kuşaklar, şirketin temel prensiplerine sadık kalacak ve büyüyen ailemizin her bir ferdi, anayasa çerçevesinde şirketimizin rekabet gücünü arttıracak ve bölge ekonomisine katkıda bulunarak diğer şirketlere rol model olacaktır” dedi.

Altun Gıda’nın hedefleri doğrultusunda, Altun ailesi için önem taşıyan aile şirket anayasası Yönetim kurulu başkanı Zeki Altun öncülüğünde, tüm yönetim kurulu üyesi aile fertleri tarafından Ramada Hotel İskenderun’da imzalandı. Hatay Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Mehmet Güzelmansur, Hacı Bayram Türkoğlu, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Erzin Kaymakamı Ahmet Demirci, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Yılmaz ve yönetim kurulu, il ve ilçe protokolünden pek çok değerli ismin katıldığı imza törenine sektör paydaşları, bölgenin iş adamları, basın mensupları ve şirket çalışanları katıldı.

Büyük bir özveri ve çaba ile kurulan aile şirketlerinin, zamanla kurumsallaşmadıkları için hızla dağıldıklarını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Altun, şirketin bu anayasa ile gelecek hedeflerine yaklaştığını ve bölgeye örnek olacağını ifade etti. Özgür Altun, “Bugün GSYH içinde yüzde 75’lik bir paya sahip olan aile şirketlerin istihdama katkıları yüzde 80’in üzerinde. Ancak aile şirketlerinin birçoğu, sahip oldukları özgün başarılarına, tutku ile işlerine bağlı olmalarına ve dinamik yapılarına rağmen, kurumsallaşma konusunda yeterli yetkinlik düzeyine sahip olmadıkları için kârlı ve kalıcı bir şirket olma noktasında ciddi sıkıntılar yaşıyor. Aile şirketleri yaşadıkları sorunlar sebebiyle, uzun vadede istikrarlı ve küresel rekabette etkin bir yapıya kavuşamıyorlar. Aile şirketlerinin sadece yüzde 10’u üçüncü kuşağın liderliğine geçerken, yüzde 70’i, daha ikinci kuşak devralmadan satılmakta ya da iflas etmektedir. Yani Türkiye’de 10 aile şirketinden sadece 3’ü ikinci kuşağa geçebilmekte. Bu tablonun oluşmasında, kurumsallaşamama, işi kuran girişimcinin kontrolü bırakmaması, kardeşler arasındaki anlaşmazlıklar, bağımsız yönetim kurulu olmaması, düzenli aile toplantıları yapılmaması, aile meclisi ve anayasasının oluşturulmaması gibi konuların etkili olduğu görülüyor” dedi.

Kurumsallaşma sürecini yöneten ve desteğiyle her zaman Altun Gıda’nın yanında olan danışman Dr. İlhami Fındıkçı ise, “Kurumsallaşma çalışmalarının aile anayasası ile bittiği anlamına gelmiyor, bizler bu anayasayı uygulamaya geçirmenin temellerini attık” dedi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ile AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, yaptıkları konuşmalarla, Altun Grup’un gelecek nesillerin önünü açan Aile Anayasası imzalarının hayırlı olmasını dilediler.

Aile Anayasası törenine katılan protokol üyelerine de plaket takdim edildi. İmza töreninin sonunda yönetim kurulu üyeleri aile fertleri babaları Zeki Altun’a plaket takdimini gerçekleştirdi.

 

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı ,muhtarlar ile birlikte Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla düzenlenen Barış Pınarı Harekâtı’na destek vererek, Mehmetçik'e ...
İskenderun’da değişik okullarda görev yapan bir grup Beden Eğitimi öğretmeni tarafından yeni kurulan İskenderun Poyraz Akademi Spor Kulübü bir futbolcularını Süper Lig’e göndermenin mutluluğunu yaşıyor. Poyraz Akademi Spor Kulübü alt yapısından ...
Bölgesel Amatör Liginde (BAL) 5. Grubunda mücadele eden Turuncu Mavili ekip İskenderun Sporlular, pazar günü Mersin deplasmanında oynayacağı Mersin Büyükşehir Belediye Meski Spor maçına galibiyet için uğurlandı. İskenderun'un seçkin işletmeleri arasında ...
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Büro Memur-Sen ve İskenderun Kızılayı tarafından Barış Pınarı Harekatına destek amacıyla tertip edilen "Kan Bağışı" etkinliğine katıldı. Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, ülke olarak her zaman ...
Hatay Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen Hatay Komedi Oyunları Festivali tüm canlılığıyla devam ediyor. 15-21 Ekim tarihleri arasında Antakya Kültür Merkezi’nde düzenlenen festivalde birbirinden değerli sanatçılar sahne alırken Hataylılar sanat dolu günler ...
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı,5 Temmuz İskenderunsporlu futbolcular ile bir araya gelerek Mersin Büyükşehir Belediyesi Meskispor maçı öncesinde başarılar diledi. Bölgesel Amatör Liginde (BAL) 5. Grubunda mücadele eden 5 Temmuz İskenderunspor ...
İskenderun Hava Durumu
+31
°
C
H: +31°
L: +24°
İskenderun
Salı, 26 Haziran
7 Günlük Hava Tahmini
Ça Pe Cu Ct Pz Pt
+27° +27° +25° +29° +31° +33°
+21° +22° +23° +19° +19° +20°
MEGA TV CANLI
Mega Tv İskenderun
MEGA RADYO CANLI
Mega Radyo İskenderun
Haber Ara

Copyright © 2014. Tüm Hakları saklıdır. www.megamedya.org