SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
2 Şubat 2023

Rus Gazeteciler Hatay’da

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Rus Gazeteciler Hatay’da

Gündem - 2 Şubat 2023 15:59

Rusya’nın seçkin gazetecileri Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın konuğu olarak kentte tarihi ve turistik yerleri gezdi.

Rus gazetecilerle Başkan Savaş’ın, Büyükşehir Belediyesine ait Gastronomi Evinde yaptığı görüşmeye Hatay’ın yerel basın ve ulusal ajansların temsilcileri de katıldı.

Başkan Savaş’a misafirperverliğinden dolayı teşekkür eden gazeteciler, Hatay’ın tarihine, yemeklerine ve kültürel zenginliklerine tanıklık etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Hatay’ın tanıtımı için birkaç yıl önce Rusya’ya gittiklerini söyleyen Savaş, Rus yetkililerin pandemi sebebiyle Hatay’a gelemediğini ve turizm konusundaki çalışmaların sekteye uğradığını ama artık projelerin kaldığı yerden devam etmesi için çalıştıklarını anlattı.

Hatay’ı “ilklerin ve enlerin şehri” olarak özetleyen Savaş, “Üç semavi dinin ilk ibadethaneleri burada. Dünyada sokakları ilk kez ışıklandırılan cadde yine Hatay’da. Gayrı resmî olimpiyatların yüzyıllarca yapıldığı yer yine Antakya’dır. Aynı zamanda burası farklı etnik köken ve inanıştan insanların kardeşçe yaşadığı bir şehirdir. Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Anadolu’nun ortasında yer almamız bize ticari yönden de büyük katkı sağlıyor” diyerek böylesine bir şehre başkanlık etmekten onur duyduğunu söyledi.

Başkan Savaş, şehrin kültür zenginliğinin gastronomisine de yansıdığını ifade ederek Hatay’ın 600’ün üzerinde yemek çeşidiyle UNESCO’nun 36 Gastronomi Şehri’nden bir tanesi olduğunu vurguladı.

Rusya halkının Türkiye’de daha çok Antalya ve Muğla’yı turistik şehirler olarak gördüğünü belirten Savaş, Hatay’ın da turizm açısından değerlendirilmesi gerektiğini ve bu sebeple Rus gazetecilerin Hatay’ı ülkelerine tanıtmalarının önemli olduğunu anlattı.

Rus gazetecilerin, Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin Rusya’da dikkatle takip edildiğini belirtmeleri ve seçimi millet ittifakının kazanması halinde ilişkilerin ne yöne evrileceğinin merak edildiğini belirtmeleri üzerine Savaş, seçimi en büyük partisi Cumhuriyet Halk Partisi olan Millet İttifakının kazanması durumunda, Rusya-Türkiye ilişkilerinin çok daha iyiye gideceğine inandığını kaydetti. 

Başkan Savaş şöyle dedi:

“Seçim sürecinin birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da da takip edilmesi gayet doğal.

Bizim ebedi baş komutanımız Gazi Mustafa Atatürk, Türkiye’nin kurtuluşunu çok zor şartlarda sağlamış ve yeni bir Cumhuriyet kurmuştur. Atatürk aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi’ni (CHP) de kurmuştur.

Atatürk önümüze “Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesini koymuştur. Bu bizim halk olarak kulağımıza küpe olmuştur. Biz Rusya ile barış içerisinde olmak isteriz. Adayımız aşağı yukarı belli, biz kazanacağız. İktidar değişirse Rusya ile Türkiye ilişkileri mükemmel bir seviyeye gelecektir. Millet İttifakı’nın Rusya’ya karşı bir ön yargısı olmadığını düşünüyorum. İlişkiler daha dostane ve stabil hale gelecektir ki ortak çıkarlarımız dostluğumuzun devamını gerektirir. Rus halkının bunu bilmesini isteriz, Türkiye ile Rusya’nın ebedi dostluğunu diliyorum.”

Argumenti ve Faktı Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Marina Mişınkina’nın, Başkan Savaş’a, Hatay’da uluslararası bir medya forumu yapma önerisi üzerine Savaş, bundan mutluluk duyacaklarını ifade etti.  

Rusya basınını temsil eden gazetecilerin Hatay’daki tarihi binaların restorasyonundan etkilendiklerini belirtmesi üzerine Savaş, tarihi binaların restorasyonunu yaparak günlük hayatta kullanımlarının binaların uzun yaşamasına sebep olduğuna dikkat çekti. Hatay’ın geçmiş tarihine sahip çıktıklarını anlatan Savaş, “bu konuda en önemli öğe bilimdir. İllerimizdeki tarihi binaları oluşturduğumuz kurullar aracılığı ile koruyoruz. Tüm dünya eski medeniyetlerin değerlerini ön plana çıkarmalı” dedi.

Üç semavi dinin kesiştiği noktanın Hatay olduğunu söyleyen Savaş, 27-28-29 Haziran’da İnanç Fuarı yapmayı planladıklarını ve Rusya vatandaşlarını da bu fuara davet ettiklerini sözlerine ekledi.   

Yedi ayrı önemli basın kurumundan geziye katılan Rus gazeteciler daha sonra Hatay’ı gezdi ve Antakya EXPO alanını ziyaret etti. Gazeteciler EXPO alanında bitki müzesi, medeniyetler bahçesi ve tarihi kalıntıların sergilendiği alanlarda incelemeler yaparak, alandan çok etkilendiklerini vurguladı.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, ilgili Daire Başkanları ve planlama heyeti Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaret etti. Antakya- EXPO alanı HBB Kriz Merkezi’nde gerçekleşen ziyarette ...
İSTE’de kalıcı yapılaşma için Eymir Kültür Vakfı yetkilileri İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci ve ekibi ile bir araya geldi. Eymir Kültür Vakfı, ülkemizi derinden sarsan ve Akdeniz İncisi İskenderun’u ...
Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, Arsuz Belediyesi Karaağaç Ek Hizmet Binası’nda depremzedeler için üretim yapan emekçi kadınlarla bir araya geldi. Arsuz Belediyesi, Kadın Dayanışma Vakfı ve S.S Arsuz Kadın Girişimi ...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay'ın İskenderun ilçesinde "Deprem Konutları ve Yeni Devlet Hastaneleri Temel Atma Töreni"ne ...
“Vatandaşlarımızın Yaralarını Sarmaya Yanlarında Olmaya Devam Edeceğim” Hatay'ın sevilen İlahiyatçı genç inanç önderi Mehmet Arslan, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde büyük hasar alan Hatay’da hayırseverlerin de desteğiyle vatandaşın her ...
Lokumların efendisi olarak dünyaya ün salan Hataylı internet fenomeni Burak Akyürek doğduğu topraklarda yaşanan felaketin ardından harekete geçti. Hatay’ın evladı Burak Akyürek depremin ilk gününden bu yana kadar yardımlarına devam ediyor. ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.