SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
22 Temmuz 2022

Lütfü Savaş: ‘23 Temmuz Hataylıların Gurur Günüdür’

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Lütfü Savaş: ‘23 Temmuz Hataylıların Gurur Günüdür’

Gündem - 22 Temmuz 2022 17:07

23 Temmuz 1939, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’ne son emaneti olan serhat şehri Hatay’ımızın anavatana katıldığı gündür. İlimiz, Misakımillî sınırlarında olmasına rağmen, 20 Ekim 1921 Ankara Antlaşmasıyla bu sınırların dışında bırakılmıştı.

Hatay halkı, büyük bir direniş örneği vermesine karşın yıllarca Fransız işgalini yaşadı. 1938 yılında büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve ilimizin yetiştirdiği vatan evlatlarının mücadelesi ile Hatay Devleti kuruldu.

23 Temmuz 1939’da Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmamız, ilimizin geleceğinin sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Bugün, Hatay Devleti olmaktan vazgeçip Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ili olmayı davullarla, zurnalarla kutlayan Hataylıların yeniden doğduğu günüdür. 23 Temmuz günü Hataylıların gurur günüdür.

Hatay, 40 asırlık Türk yurdunun düşman elinde kalamayacağını söyleyen Atamızın şahsi meselesi, bizim başımızın tacı, gözbebeğimiz ve vazgeçilmez yuvamızdır.

Ne mutlu bize ki Tayfur Sökmen’lerin, Abdulgani Türkmen’lerin, Abdurrahman Melek’lerin torunlarıyız. Ne mutlu bize ki, Gazi Mustafa Kemal’in açtığı yolda, gösterdiği hedeflere hiç durmadan yürüyor, geleceğe güvenle bakıyoruz.

Şehrini, ülkesini seven ve öz değerlerine sıkı sıkıya sarılan Hataylılar olarak,  Atalarımızın emanetine sahip çıkıyor, evlatlarımızın özgür, laik ve çağdaş bir ülkede yaşaması için çalışıyoruz.

Tarihin her döneminde Türk yurdu olan Hatay, sonsuza dek güzel ülkemizin serhat şehri ve Doğu Akdeniz’deki kalesi olmaya devam edecektir.

83 yıldır eşsiz coğrafyamızda tüm renklerimizle bir arada, kardeşçe yaşamaktan kıvanç duyduğumuzu vurguluyor,  Hatay’ımızın anavatana katılma yıl dönümünü yürekten kutluyorum.

23 Temmuz tüm hemşehrilerime kutlu olsun.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde İskenderun için AK Parti’den Aday Adaylığını açıklayan Adnan Deliveli, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’a nezaket ziyaretinde bulundu. İskenderun'a hizmet için belediye başkan aday adaylığını açıklayarak dosyasını ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ı misafir etti. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ...
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, Karaağaç Asri Mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı. Mansuroğlu, için CHP ilçe teşkilatında cenaze töreni düzenlendi. Törene, Mansuroğlu’nun ailesi ve yakınlarının yanı sıra, CHP Hatay ...
İskenderun Gelişim Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Yılmazer, genellikle; ağız ve genital bölgede yaralar, göz iltihabı ve cilt problemleri gibi belirtilerle kendini gösteren behçet hastalığı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Doç. ...
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantısı Antakya Kisecik mevki HBB Yerleşkesi A Blok’ta bulunan Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Hatay Büyükşehir Başkan Vekili Fedai Yücedal başkanlığında toplanan mecliste gündeme alınan ...
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü’nü sivil havacılık temsilcileri ile öğrencileri buluşturan konferanslarla kutladı. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), 7 Aralık Dünya Sivil Havacılık Günü’nü sivil havacılık temsilcileri ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.