SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
14 Şubat 2022

EMITT Fuarı’nda Hatay Rüzgarı

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
EMITT Fuarı’nda Hatay Rüzgarı

Gündem - 14 Şubat 2022 12:02

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 25. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat fuarı EMITT’te düzenlenen ‘Tarih, Kültür ve Gastronomi Turizmini Buluşturan Bir Şehrin Marka Hikayesi’ adı panele katıldı.

Lütfü Savaş, fuarın son günüdeki bu önemli panelde Hatay ve 1 Nisan’da kapılarını açacak olan EXPO’21 hakkında önemli detaylara değindi.

Her yönüyle kendine özgü bir şehir olan Hatay’ın Suriye meselesi nedeniyle son yıllarda yaşadığı ekonomik ve sosyal sorunlara değinen Savaş, “Her şehrin bir hikâyesi, ruhu, geçmişi ve güzellikleri var. Bunlara bakarak bir şehir için yol haritası çıkarıyoruz. Bu yol haritamızı çıkarmamızın nedenlerden biri de komşu ülkemiz Suriye’de 11 yıldır devam eden sorunlar ve bunun yanı sıra Suriyelilerin ülkemize göçü ve birlikte yaşama durumumuzdur. Hatay’da 10 yıldır sosyolojik, psikolojik ve ekonomik sorunlar yaşanmaya başladı. Hatay’da şu anda resmi rakamlara göre 550 bin resmi olmayan rakamlara göre ise yaklaşık 900 bin Suriyeli vatandaş yaşıyor. 900 bine yakın Suriyelinin şehrimize gelmesiyle birlikte bizim insanımız gittikçe fakirleşti. Şehrimizde tarım sektörünün girdilerinde azalma var. Şehrimize gelen yerli ve yabancı turist sayımızda %85 azalma söz konusu. Tüm bunlar Hatay’da bizi yeni arayışlara itti” ifadelerine yer verdi.

Hatay’ın hem dünya hem de Türkiye için önemli bir tarım ve gastronomi potansiyeline sahip olduğunun altını çizen Lütfü Savaş, yaşanan tüm olumsuzlukları bertaraf etmek için neler yaptıklarına değindi. Kentin sahip olduğu bereketli toprakların verimliliğini kırsal kalkınma projeleri ve Expo gibi önemli bir organizasyonla taçlandıracaklarını vurguladı.

Hatay’ın dünyadaki ‘ilk’lere ve ‘en’lere ev sahipliği yapan kıymetli bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Savaş, “Dünyada tarımın yapıldığı ilk yerlerden birisi Hatay’dır. İlk zeytin Kahramanmaraş Hatay ve Mardin üçgeninde yetiştirilmiştir. Dünyada aydınlatılan ilk cadde Hatay’dadır. Hatay birçok anlamda ilklere ve enlere sahne olmuştur” dedi.

Hatay’ın medyada hep olumsuzluklarla yer almasının yanlış bir algıya sebebiyet verdiğini ifade eden Başkan Savaş, Hatay’ın gösterilmeye çalışıldığının aksine Londra, New York, Paris ve İstanbul kadar güvenli bir şehir olduğunun altını çizdi.

Savaş, topraklarında yetişen endemik bitki türleri, tıbbi aromatik bitkiler ve zengin mutfağıyla 1 Nisan’da başlayacak EXPO’21 Hatay’da dünyanın her yerinden insanı ağırlamaya hazırlandıklarını şu sözlerle duyurdu: “Toplam 320 dönümlük 2 ayrı alanda gerçekleştireceğimiz bu organizasyon Hatay’ın en büyük zenginliklerinden biri olacak. Bu organizasyona gelen ülkeler kültürlerini, sanatlarını, gastronomilerini de beraberlerinde getirecekler. Bu alanlara ziyarete gelenler hem keyifli vakit geçirecek hem de şehrimizin kalkınmasına aracılık etmiş olacak. Bu organizasyon Hatay’ın uluslararası alanda tanıtımına katkı sağlayacak.”

Savaş panelde, Hatay’ın marka yüzü olan işletmeleri kalite bakımından denetleyerek kalite belgesi ve bayrak ile işaretleyeceklerini belirtti.

Belediye başkanlarının hemşehrilerine bir anne şefkati ile yaklaşmasının gerekliliğine vurgu yapan Savaş, zor durumdaki vatandaşları refaha kavuşturma sorumluluğunun da yine onlarda olduğuna dikkat çekti. Bu anlayış ve inançla kırsal kalkınma projesi başlattıklarını söyleyen Savaş, köyden kente göçün önüne geçmek için binlerce aileyi projeye dâhil ettiklerini ve her gün bu sayının arttığını ifade etti.

Savaş, Hatay’ın dünyaya deniz yoluyla da açılabilmesi için Hatay Deniz Otobüsü(HADO) projesinin startını verdiklerini ve bu hususta çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Hatay’da sanayinin kalbi konumundaki İskenderun’un serbest bölge olması için çalışma yürüttüklerini duyuran Başkan Savaş, yaz aylarında bunun için bir çalıştay yapmayı planladıklarını ifade etti. Paneldeki diğer katılımcılar, Hatay’ın UNESCO unvanlı gastronomi kenti olmasının ve Expo’ya ev sahipliği yapmasının çok değerli olduğunu vurgulayarak bu konuda önemli çalışmaların altına imza atan Savaş’ı tebrik etti.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun %52,16 oy oranı ile tamamlayan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasıyla Hatay’ın tüm ilçelerinde Cumhur ittifakı tarafından kutlamalar gerçekleştirildi. Cumhur İttifakının tüm ...
28 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanı ikinci tur seçiminde Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı yeniden Recep Tayyip Erdoğan oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı'daki konutunun önünde bekleyen vatandaşlara hitap etmek üzere, eşi Emine Erdoğan'la birlikte seçim otobüsünün ...
İskenderun’da Depremzedeler için konut inşaatları devam ederken bu konutların ve TOKİ bölgesinin ihtiyacı olan Elektrik, Su ve Doğalgaz alt yapı sistemlerinin eksiksiz hale gelmesi için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda AKSAGAZ ...
Depremin acı izlerini silmeye çalışan Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) tarafından her yıl 81 ilde düzenlenen GSB Yaz Spor Okulları ve GSB Engelsiz Spor Okulları'nın; spora erişimi mümkün olmayan çocuk, ...
İskenderun Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek kuruluşunun 60. Yılını kutladı. İskenderun’da basın Kuruluşunun 60. Yılını kutlayan İskenderun Gazeteciler Cemiyeti olarak İskenderun Emniyet Müdürü Nevzat Güneş’i konuk etmekten ...
İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, depremde yıkılan Büyük Çarşı İşhanı’nın yerinde yeniden birçok esnafın geçim kapısı olacak olan konteyner çarşı çalışmalarını yerinde inceledi. İskenderun Kaymakamlığı koordinesinde AFAD ve DOĞAKA iş birliği ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.