SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
25 Mayıs 2021

Başkan Savaş, Eski Bakan Tüzmen’e Hatay’ı Tanıttı

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Başkan Savaş, Eski Bakan Tüzmen’e Hatay’ı Tanıttı

Gündem - 25 Mayıs 2021 14:25

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Kürşad Tüzmen ile Benim Şehrim” programının çekimleri için Hatay’a gelen eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’i ağırladı.

Gastronomiden inanç turizmine kadar şehrin sahip olduğu tüm zenginlikleri konuğu ile paylaşan Savaş, HBB’nin kırsal kalkınma projeleri ve EXPO ile HADO hazırlıklarını da detaylarıyla anlattı.

Tüzmen’i HBB’nin tarihi taş binasında karşılayan Lütfü Savaş, konuğu ile birlikte ilk olarak Yayladağı’na gitti. Burada kapalı olan sınır kapısına giden Savaş ve Tüzmen daha sonra Yayladağı’nın bereketli topraklarında üreticilerle buluştu.

Son yıllarda büyük talep gören; kokusu, aroması ve lezzeti ile öne çıkan Yayladağı çileğinin ekildiği tarlaları gezen ikili, daha sonra Hatay’ın ata tohumu olan ali bayır ve karakılçık buğdaylarının yer aldığı tarlaları inceledi.

Burada HBB’nin kırsal kalkınma yatırımlarını anlatan Savaş, ali bayır ve karakılçık buğdaylarının özelliklerini anlattı. Her ikisinin de ata tohumu olduğunu söyleyen Savaş, “Her iki buğdayın da protein ve besin değeri yüksektir. A, D, E ve K vitaminleri yüksektir. Biz bunları ürettikten sonra köylülerimize dağıtıyoruz. Onlar da ürettikleri mahsulü satıp para kazanıyor. Ata tohumumuzu kullanarak sağlıklı yaşama katkı sağlıyoruz” diyerek amaçlarından birinin sağlıklı, GDO’suz ve organik ürünler üretmek olduğunu söyledi.

Yayladağı’ndan sonra Antakya’ya dönen Tüzmen ve Savaş, şehrin tescilli lezzetlerin yapıldığı Gastronomi Evi’ni ziyaret etti. Burada birbirinden lezzetli meze ve yemekleri tadan Tüzmen, Hatay mutfağının tatlarını deneyimlemiş oldu.

Üç semavi dine ev sahipliği yapan ve bu çok kültürlü yapıyı yüzyıllardır kardeşçe koruyan Hatay sokaklarını adımlayan Tüzmen ve Savaş, Anadolu’nun ilk camisi olan Habib-i Neccar Camisi’ni, 500 yıllık geçmişe sahip Antakya Musevi Havrası’nı ve Antakya Katolik Kilisesi’ni de gezdi. Tüzmen şehrin barış ve kardeşlik ruhunu birlikte hissettiğini ifade etti.

Tüzmen, 2021 yılında dünyaya kapılarını açacak olan EXPO 2021 Hatay alanlarını da gezmeyi ihmal etmedi. Antakya ve İskenderun bölgelerindeki alanlarını ziyaret eden Tüzmen, Arsuz Madenli’deki HADO limanını da inceledi.

Savaş ve HBB yöneticileri, Hatay’ın sahip olduğu endemik, tıbbi ve aromatik bitkilerle, fidan ve çiçeklerinin görücüye çıkacağı EXPO projesinin detaylarını da Tüzmen’e aktardı.

Türkiye’deki 8 bin bitki türünün 2 bin 500 tanesinin Hatay’da yetiştiğini belirten Savaş, “Fidancılık konusunda da zengin bir bölgeyiz. Tüm bu zenginliklerimizi, floramızı EXPO aracılığıyla dünya ile paylaşacağız. EXPO ile şehrimize, ülkemize ve bölgemize ekonomik canlılık katacağız” dedi.

HBB’nin yaptıklarını Hatay’ın geleceği için yapılan kalıcı çalışmalar olarak nitelendiren Tüzmen, “Hatay şanslı bir şehir. Hatay, Çalışkan bir vali ve becerikli bir büyükşehir belediye başkanı ve kamu kurum temsilcilerinin gayretleriyle iyi yerlere gelecek. EXPO, Hatay’a ayrı bir değer katacak. Hatay kültürüyle, tarihiyle, gastronomisiyle EXPO 2021’e çok iyi hazırlanmış. Salgın bittikten sonra Hatay’ımızı Türkiye’nin ve dünyanın en başarılı şehirlerinden biri haline getireceğiz” diyerek Hatay için yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Savaş ve Tüzmen Hatay’ın doğa güzelliklerini ve macera sporlarını birlikte keşfetmeyi de ihmal etmedi.

Samandağ Kapısuyu mevkiinden Çevlik Sahili’ne yamaç paraşütü ile atlayan Savaş ve Tüzmen dünyanın en uzun sahilleri arasında yer alan Çevlik’i ve Kel Dağı ile Akdeniz’in masmavi sularını kuşbakışı seyretmenin keyfini çıkardı.

Daha sonra Yayladağı Karamağara’da su altı dalışı gerçekleştiren ikili, derin sularda gizli kalmış güzellikleri yakından görme fırsatı buldu.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İskenderun’da bir süredir koordinatör kaymakam olarak görev yapan Büşra Güllü Özpınar ve beraberinde eşi Hasan Özpınar, İskenderun Turizm ve Tanıtma Derneği (İSTUDER) Başkanı Sabahattin Uygun’a nezaket ziyaretinde bulundu. Hoş sohbet ortamında ...
TÜBİTAK’IN düzenlemiş olduğu Sosyal medya yorum analizi ve duygu analitiği temelli interaktif platform çalışmasına İskenderun Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde eğitim gören   İskenderun Gençlik Merkezi Robotik Kodlama ve Yazılım kurs öğrencilerinden ...
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri, üye ziyaretlerini aralıksız sürdürüyorlar. 6 Şubat tarihinde, bölgemizde meydana gelen deprem felaketi sonrası sürekli üyelerinin yanında sahada olan ...
İskenderun Kültür ve Dayanışma Derneği (İSDER) Başkanı Onur Açıkalın ve yönetim kurulu üyeleri ile Sanayi Sitesi’nde faaliyette bulunan Vakıf Aşevi’nde çırak ve kalfalar ile öğle yemeğinde bir araya geldi. İskenderun Sanayi ...
Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı İNG kadın Basketbol Ligi’nin 4. Haftasında evinde ağırladığı Galatasaray’a 74-91 mağlup oldu. Karşılaşmaya iyi başlayan Hatay Büyükşehir Belediyespor savunmadaki etkili oyunuyla karşılaşmanın ilk çeyreğini 26-21 ...
Uluslararası bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerleyen İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bu kez emekli NASA astronotu Dorothy Metcalf-Lindenburger’ı misafir edecek. Uluslararası bir üniversite olma youlnda emin adımlarla ilerleyen İskenderun Teknik ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.