SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
8 Aralık 2020

‘15 Günlük İzolasyon Şart’

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
‘15 Günlük İzolasyon Şart’

GündemSağlık - 8 Aralık 2020 16:18

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Haber Global kanalının canlı yayın konuğu olarak Hatay’da artan koranavirüs vakaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Vakaların kasım ayı ile birlikte sıçrama yaptığını dile getiren Lütfü Savaş, “Vaka tablomuz yaz aylarında fena değildi ancak kasım ayında sıçrama yaşadı. Kasım ayı içerisinde 359 ölüm vakamız var. Aralık ayının ilk 6 gününde 261 ölüm vakasına ulaştık. Maalesef şu ana kadar toplam 866 vatandaşımız virüsten dolayı hayatını kaybetti” diyerek tablonun iç açıcı olmadığını belirtti.

Tarımda, ticarette ve farklı alanlarda günübirlik veya haftalık çalışmak zorunda olan vatandaşların hareket halinde olmasından dolayı vakaların artış gösterdiğini ifade eden Başkan Lütfü Savaş, “Vatandaşlarımız çalışma hayatı içerisinde. Test verip sonucu çıkana kadar geçen süre zarfında pozitif olan vatandaşların hastalığı bulaştırma riski artmış oluyor. Kutlamalarda ve acı paylaşma günlerinde insanlarımızın bir araya gelmesi; sobalı evlerde insanların tek bir odada uzun süre bulunması riski artırıyor” dedi.

Yoğun bakım ünitelerinin ve hastanelerin yatak sayısının yetip yetmeyeceği sorusuna cevap veren Lütfü Savaş, “Yoğun bakım üniteleri ve yatak sayısı yetmeyebilir. İnsanlarımızın kişisel temizlik, maske kullanımı ve kişiler arası mesafe kurallarına riayet etmesi gerekir. Bu süreçte iyi ve kötü günlerde bir araya gelmekten kaçınmalıyız. İyi ve kötü günlerde görüşmeleri ziyaret yerine telefon ile gerçekleştirmeliyiz. Tüm bunları içselleştirerek yaparsak yoğun bakım ve hastanelere gitme durumumuz ortadan kalkar” ifadelerini kullandı.

Hastalığı ortadan kaldırmak ve 15 günlük karantina uygulaması yapmak için alternatif yolların araştırılması gerektiğini önemle ifade eden Lütfü Savaş, “İnsanlarımızı evde tutabilmek için onlara çeşitli imkanlar tanınmalı. 15 günlük izolasyon süreci bu hastalığı en az indirmek için güzel bir imkân demektir. Yetkililerin bu konuda radikal kararlar aması gerekir. Bunlar yapılırsa hastalığın bulaşma seyrinde ve hastanelerin doluluk oranlarında ciddi azalma yaşanacağını göreceğiz” diyerek 15 günlük izolasyonun sadece Hatay için değil tüm Türkiye için zorunlu olması gerektiğini yineledi.

Yaptığı gözlemleri belediye başkanı kimliğiyle değil bilim insanı ve tıp doktoru kimliğiyle yaptığının altını çizen Başkan Savaş, 15 günlük izolasyonun yüzde 95 başarı sağlayacağını bir kez daha önemle belirtti.

Lütfü Savaş, programın ilerleyen dakikalarında Çin aşısı hakkında da düşüncelerini paylaştı. Denenmiş olan aşıyla yola çıkmanın daha doğru olabileceğini ifade eden Başkan Savaş, Çin’den gelecek aşıların Türk toplumu için daha uygun olabileceğini belirtti.

Koronavirüsün çok agresif bir virüs türü olduğunu, akciğerlere bulaşması ile ölüm riskinin oluştuğunu ve pıhtılaşma ile emboli atması sonucu kalp krizine ve beyin ölümüne neden olabileceğini de hatırlatan Başkan Lütfü Savaş, aşının gerekli olduğunu ve Çin aşısının denenmiş olduğu için Türk toplumuna daha uygun olabileceğini bir kez daha ifade etti.

Aşıların yaklaşık 30 yılda hazırlandığını ancak bu aşının pandemi sürecinde çok hızlı şekilde hazırlandığını da sözlerine ekleyen Lütfü Savaş, “Her konuda olduğu gibi bu konuda da çeşitli spekülasyonlar olacaktır. Ancak bilim ne diyorsa onu yapmalıyız. Yetkili kurullar izin verdiği oranda aşının kullanılmasında bir sakınca olacağını düşünmüyorum” dedi.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İskenderun Gelişim Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Yılmazer, genellikle; ağız ve genital bölgede yaralar, göz iltihabı ve cilt problemleri gibi belirtilerle kendini gösteren behçet hastalığı ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Doç. ...
AK Parti Hatay Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Adem Yeşildal, Kemal Karahan, MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, ...
Kalp kateterizasyonu ve anjiyografi nedir, neden bu işlemlere gereksinim duyulur? Kalp kateterizasyonu ve anjiyografi tedavi değil, tanı (teşhis) yöntemidir. Kalp boşluklarının ve koroner arterlerin kontrast madde (bir çeşit tıbbi boya maddesi) ...
Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber, çocuklarda sık görülen grip salgınına karşı anne babalara uyarılarda bulunan Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Başhekimi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan, grip salgınına karşı ...
Diş Hekimi Kamil Keçecioğlu, İskenderun Gelişim Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı. Çağın gerektirdiği teknoloji ile uyumlu, bölge halkına en üst düzeyde koruyucu, tedavi edici ağız ve diş sağlığı hizmeti sunmak amacıyla Gelişim ...
İskenderun Palmiye Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Akın Karaca, çoğunlukla iyi huylu olan miyomların, kötü huylu görülebileceğini de ifade ederek, miyomların düzenli takip ve tedavisinin önemli olduğunu ...

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.