SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
10 Haziran 2019

Şahin’den Adalet Bakanına 13 Soru

Facebook'ta Paylaş
B R K
Şahin’den Adalet Bakanına 13 Soru

GündemSiyaset - 10 Haziran 2019 12:24

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi ve CHP Hatay Milletvekili Avukat Suzan Şahin iş mahkemesinde görülen bir davada kadın avukatın ‘etek boyunu’ sorgulayan hâkimi meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Şahin, soruduğu sorularda evrensel hukuk kurallarını da hatırlatarak adeta hukuk dersi verdi. Şahin, bir avukatı kadın erkek ayırmaksızın eşit kılan avukatlık cüppesi yerine kıyafetine göre değerlendirmesinin ayrımcılık olup olmadığını, hatta daha ileri gidip fotoğrafını çekmek istemesinin şiddet ve taciz unsuru olup olmadığını sordu.
İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesinde görülen bir davada hâkimin duruşmada bulunan avukatın etek boyunu kısa bularak fotoğrafını çekip baroya göndermek istediği 29 Mayıs 2019 tarihinde sosyal medyada gündem olmuş, davacı avukatın kıyafetinin ‘etiğe’ aykırı olduğunu savunan hakimin talebiyle skandal ifadeler dava tutanağına girmişti. Konu üzerine yazılı soru önergesini veren Şahin, bir kadın avukatın etek boyunun sorgulanmasının hukuki değil ahlaki bir değerlendirme olduğuna dikkat çekerek, bu durumun Anayasa’nın, ulusal mevzuatların ve taahhüt edilen uluslararası anlaşmalardaki toplumsal cinsiyet eşitliği anlayışına aykırı olduğunu vurguladı. Bir hakimin hukukçu olarak bir kadın avukatın kıyafetine karışmasının ayrımcılık olduğunu belirten Şahin, böylesi davranışların toplumda hem bir kadın avukatı hem de toplumda kıyafetinden dolayı kadınları hedef göstermek açısından kötü örnek teşkil ettiğine dikkat çekti.
Şahin’in Adalet Bakanının yanıtlaması istemiyle sorduğu sorular ise şöyle:

 1. İş mahkemesi hakimi tarafından dava konusuyla davacı avukatının etek boyu arasında nasıl bir ilişki kurulmuştur?
 2. Bir avukatı kadın erkek ayırmaksızın eşit kılan avukatlık cüppesi yerine kıyafetine göre değerlendirilmesi ayrımcılık değil midir? Hatta daha da ileri gidip fotoğrafını çekmek istemesi şiddet ve taciz unsuru oluşturmaz mı?
 3. Söz konusu davranış yargının ve yargı taraflarının bağımsızlık ilkesine aykırı değil midir? Kılık, kıyafet sorgulamasının yapılması ayrımcılık, kin ve nefret suçunu teşkil etmez mi?
 4. Bir mahkeme hakiminin bir kadın avukatın kıyafetine karışması, yetkisini kötüye kullanması ve mahkemeyi küçük düşürmesi sonucunu doğurmaz mı? Bu durum Anayasamıza, mevzuatımıza ve taahhütte bulunduğumuz uluslararası anlaşmalara aykırı değil midir?
 5. İstanbul Sözleşmesi’ne göre hakim ve savcılar “toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun davranmak zorundadır”. Bu hükme rağmen hakimin davanın içeriği bile alakası olmayacak bir biçimde davacı avukatının kıyafetini sorgulama hakkı nereden gelmektedir?
 6. Bu işlemi ve açıklamayı tutanağa geçiren hakim derhal görevden alınacak mıdır?
 7. Hakimin öğle arasından sonra tekrar duruşmaya girmek üzere mahkeme salonuna geldiği ve bu durumdan herhangi bir rahatsızlık duymadığı iddia edilmektedir. Hakimin ifadeleri kamuoyuna yansımamış olsaydı hakim görevine devam edecek miydi?
 8. Duruşma tutanağına yansıyan ifadelerden de görüldüğü üzere hakim davacı avukatına hukukçu gözüyle mi yoksa ahlak kurallarına göre mi değerlendirme yapmaktadır?
 9. Buna benzer hukuki olmayan ahlaki yargılama yapan hukukçular var mıdır? Bu konuda bir denetim söz konusu mudur? Böylesi bir yargılama yapan hakimin verdiği kararlar ne kadar sağlıklı, hukuki ve güvenilirdir?
 10. Hakimin daha önce Balıkesir Adliyesi’nde de bir avukatı dövdüğü, bu nedenle İstanbul’a sürgün edildiği iddia edilmektedir. Daha önce şiddet uyguladığı bilinen bir hakim görevine nasıl devam edebilmiştir? Hakkında cezai bir işlem başlatılmış mıdır? Görevden alınmak yerine neden İstanbul’a sürgün edilmiştir?
 11. Hakimin adliyede bulunan hukukçuların kıyafetlerini sorguladığı ve hakkında daha önce yapılmış bir suç duyurusunun olduğu iddia edilmektedir. Hakim neden daha önce uyarılmamıştır?
 12. İstanbul Sözleşmesi’nde belirtilen hakim ve savcıların toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi alması konusunda bağlayıcı hüküm konusunda bugüne kadar hangi çalışmalar yapılmıştır?
 13. Yargılama esnasında bir kadın avukatı aşağılayıcı, rencide edici davranışlarda bulunulması hem bir kadın avukatı hem de toplumda kıyafetinden dolayı kadınları hedef göstermek açısından kötü örnek teşkil etmiyor mu?
Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.Başkan Tosyalı, ailesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan toplum içinde sevgi ve saygının kurulmasında en büyük rolü üstlenen babaların; her zaman ...
CHP Hatay Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Av.Suzan Şahin, TBMM’ye “Çocuklara yönelik cinsel istismarın ve erken yaşta evliliğin nedenleri ve sonuçlarının araştırılması” için önerge verdi. Önergedeki ...
Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, son günlerde sosyal medyada dolaşan “Suriyeli mültecilerin plajlara alınmaması” ile ilgili haberlere yönelik bir açıklama yayımlayarak, kamuoyunu bilgilendirdi.Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven açıklamasında, ...
2014’te IŞİD’e biat eden ve daha sonra cihatçı Ceyş’ulİzze komutanı olan Abdülbasit el-Saruti için Reyhanlı Tevhid Camii’nde gerçekleşen kitlesel cenaze törenine Hatay halkı tepki gösterdi.2013 yılında yaşanan bombalı saldırıların ardından ...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriye'nin Azez kentinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri üssüne, PKK ve PYD'li teröristler tarafından düzenlenen saldırıyı kınadı.Ülkemizin birliğine ve beraberliğine kast eden hainlerin ...
Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi ve CHP Hatay Milletvekili Avukat Suzan Şahin iş mahkemesinde görülen bir davada kadın avukatın ‘etek boyunu’ sorgulayan hâkimi meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Abdülhamit ...
İskenderun Hava Durumu
+31
°
C
H: +31°
L: +24°
İskenderun
Salı, 26 Haziran
7 Günlük Hava Tahmini
Ça Pe Cu Ct Pz Pt
+27° +27° +25° +29° +31° +33°
+21° +22° +23° +19° +19° +20°
MEGA TV CANLI
Mega Tv İskenderun
MEGA RADYO CANLI
Mega Radyo İskenderun
Haber Ara

Copyright © 2014. Tüm Hakları saklıdır. www.megamedya.org