SON DAKİKA
Mega Haber
Takip Et!
2 Şubat 2019

‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’

Facebook'ta Paylaş
B R K
‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’

GündemHatay Haberleri - 2 Şubat 2019 15:24

Hatay Valiliği, 26 Ekim 2018 tarihinde çıkan ‘Yaya Öncelikli Trafik’ ile ilgili uygulama için 15 ilçe Kaymakamlığı ile Büyükşehir ve ilçe belediyelerine genelge gönderdi. Valilik, İçişleri Bakanlığı’nın ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla 2019 yılını ‘Yaya öncelikli trafik yılı’ ilan etmesi dolayısıyla konuya ilişkin farkındalığın artırılması ve düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması Türkiye’de eş zamanlı düzenlenecek olan etkinliğin Hatay’da da 6 Şubat Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında bütün kavşak, yaya ve okul geçitlerinde tatbikat gerçekleşeceğini duyurdu.

Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayanın hayatını kaybettiğine vurgu yapılan ve devletin tüm kurumlarının, STK’ların, ilk, orta, lise ve üniversite öğrencileri ile toplumda dezavantajlı grup olarak adlandırılan çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin de dahil olacağı belirtilen tatbikatla ilgili yayınlanan genelge şöyle: “Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş; Kavşak giriş ve çıkışlarında, Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken YAVAŞLAMAK, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan YAYALARA DURARAK ilk geçiş hakkını vermek zorunluluğu getirilmiştir. Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz göz önüne alındığında; konuya ilişkin farkındalığın artırılması ve düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir. Bu amaçla İçişleri Bakanlığı tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde yıl boyu devam edecek farkındalık faaliyetleri yapılması kararlaştırılmıştır.
Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için, 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında tüm iller ile eş zamanlı olarak ilimiz merkezinde İl Valisi, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü; İlçede Kaymakamlar, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanın katılımıyla aşağıda belirtilen hususlar çerçevesinde Devletin tüm unsurları ile farkındalık etkinliği düzenlenecektir.
1- Yaya trafiğinin yoğun olduğu yerler başta olmak üzere; merkezden çevreye doğru il/ilçede görev yapan trafik personeli dâhil diğer tüm emniyet ve jandarma personelinin en az yarısı (ülke genelinde en az iki yüz bin kolluk personeli) okul ve yaya geçitlerinde görevlendirilecektir.
2- Trafik zabıtası olmayan kolluk personeline, yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğünün sağlanması ve yaya trafiğinin yönetilmesi için gerekli eğitim ve görev tanımları verilecek ve görevlendirilen tüm personelin, 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında görevlendirildikleri yaya ve okul geçitlerinde görev yapması sağlanacaktır. Ayrıca etkinlik yapılan alanlarda meydana gelebilecek olumsuzluklara ilişkin gerekli güvenlik tedbirleri planlanacaktır.
3- Görevlendirilen tüm kolluk personeli; il/ilçe merkezlerindeki yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması, yayaların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi ve yayaların güvenli bir şekilde yaya geçitlerini kullanmalarının sağlanması amacına yönelik farkındalık sağlayıcı ve eğitici faaliyetler gerçekleştirecektir.
4- Mülki İdare Amirleri koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı Pol Net sayfasında dijitalleri bulunan afiş ve pankart örneklerinin çoğaltılarak tüm ilçe merkezindeki kamu kurum ve kuruluşlarına asılması sağlanacak, etkinliğin planlandığı yaya geçitlerinde görevli kolluk birimlerimiz tarafından hazırlanan el broşürleri sürücü ve yayalara dağıtılacaktır. Ayrıca yaya güvenliğine yönelik hazırlanan videonun yaşam tünellerinde ve uygun yerlerde gösterimi yapılacaktır.
5- Mülki İdare Amirleri koordinesinde yayalar tarafından yoğun olarakkullanılan ışıksız bir yaya geçidinde ilçede görev yapan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin yönetici ve temsilcilerinin yanı sıra toplumda dezavantajlı grup olarak adlandırdığımız çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin de katılımı sağlanarak belirtilen saatte bir etkinlik düzenlenecektir. Bu etkinlikte dezavantajlı grupların trafikte yaya olarak karşılaştıkları sorunlara da dikkat çekmek amacıyla kampanya sloganın kullanıldığı döviz ve pankartların çocuk, yaşlı ve engelli vatandaşlarımız tarafından taşınması gibi faaliyetler gerçekleştirilecektir.
6- Düzenlenecek etkinlik ve faaliyetlere ulusal/yerel görsel/yazılı basın ve yayın kuruluşlarının temsilcileri davet edilerek, bu etkinlik ve faaliyetlerin geniş kitlelere duyurulması sağlanacaktır.
7- İlçelerde bulunan yerel televizyon ve radyo kanalları ile iletişime geçilerek 6 Şubat 2019 Çarşamba günü, yaya güvenliği ile ilgili programların yapılması/yayımlanması ve bu programlara İlçe Emniyet Müdürlükleri/Jandarma Komutanlıklarının trafikten sorumlu birim amirlerinin katılmaları sağlanacaktır.
8- Mülki İdare Amirleri tarafından okul ve yaya geçitlerinde yatay ve dikey işaretleme eksiklikleri tespit ettirilerek, belediyeler tarafından en kısa sürede yatay ve dikey işaretlemelerin tamamlanması ve yaya ve okul geçitlerinde araçların hızlarını azaltmaya yönelik fiziki tedbirlerin alınması sağlanacaktır.
9- Mülki İdare Amirleri koordinesinde 6 Şubat 2019 Çarşamba günü tüm okullarda ‘yaya geçidi kullanımı ve yaya öncelikli trafik’ konulu programlar yapılması sağlanacak, bununla birlikte uzmanlar tarafından trafik eğitimi verilen okul geçit görevlilerince okul giriş/çıkışlarında, okul önlerinde ve çevresindeki yaya geçitlerinde farkındalığı artırmaya yönelik uygulamalı etkinlikler düzenlenecektir.
10- Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı PolNet sayfasında dijitalleri bulunan afiş ve pankart örneklerini farkındalık oluşturacak şekilde Hükümet Konağı binalarında, yerleşke girişlerinde, vatandaşlarımızla temas ettikleri noktalarda ve internet sitelerinde görsel olarak yer verecekler; ayrıca diğer farkındalık faaliyetlerinde bulunacaklardır.
İlçelerde düzenlenecek “Yaya Öncelikli Trafik” konulu faaliyetlerin Kaymakamlar ve sorumlu birim amirleri tarafından takip edilmesi, gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi sağlanacaktır.”

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılı dönümü tüm yurtta olduğu gibi İskenderun’da da törenle kutlandı. Atatürk Anıt Alanı’nda düzenlenen törende ilçe Gençlik ve Spor Müdürü Ferit ...
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı Galatasaraylı taraftarlardan gelen yoğun istek üzerine Galatasaray ile Başakşehir arasındaki önemli karşılaşma için Atatürk Anıtı önüne dev ekran kurdurdu. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Spor'a verdiği önemi ...
Bebek ve çocuk giyiminde miniklerin moda dünyasında yeni sezonun trend modelleriyle çocuk giyiminin önemli ismi Penguen Bebe İskenderun’da hizmete girdi.                 İskenderun Ayakkabıcılar Çarşısında bulunan mağazanın açılış kurdelesini İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih ...
2018-2019 Futbol Sezonu Hatay Amatör Küme (U-14) Liginde mücadele eden Arsuz İlk Adımspor (U-14) Takımı, İskenderun Yükseliş Koleji (U-14) Takımını 7-0 mağlup ederek, Türkiye Şampiyonasında Hatay ilini temsil etmeye hak kazandı.  Bu başarının ardından futbolcular ...
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Genel Başkanı Enes Eminoğlu TÜGVA Hatay İl Temsilciliği tarafından düzenlenen iftar programına katıldı. Eminoğlu, “Hatay'daki bir çalışma, Türkiye'yi, İstanbul'u ve Ümmet-i Muhammedi etkileyen bir çalışma olabilir” dedi. İskenderun Anemon Otel’de düzenlenen ...
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı'nın da katıldığı olağanüstü genel kurulda Turuncu Mavili ekip İskenderun BelediyeSpor'un yeni yönetimi belirlendi. Bu yıl Bölgesel Amatör liginde mücadele edecek olan Turuncu Mavili ekip Başkan Fatih Tosyalı'nın da katıldığı ...
İskenderun Hava Durumu
+31
°
C
H: +31°
L: +24°
İskenderun
Salı, 26 Haziran
7 Günlük Hava Tahmini
Ça Pe Cu Ct Pz Pt
+27° +27° +25° +29° +31° +33°
+21° +22° +23° +19° +19° +20°
MEGA TV CANLI
Mega Tv İskenderun
MEGA RADYO CANLI
Mega Radyo İskenderun
Haber Ara

Copyright © 2014. Tüm Hakları saklıdır. www.megamedya.org